21.07.2020 3 minuty čtení

Hypertenze

Vysoký krevní tlak


 

Zdroj: Shutterstock

Vysoký krevní tlak: od jaké hodnoty už je nebezpečný a je problém třeba řešit?

20. 07. 2020 | Doba čtení 9 minut

Vysoký krevní tlak je probném mnoha lidí. Jeho přesná příčina není zcela známá. Kolem hyptertenze panuje bohužel mezi populací spousta pověr a mýtu. Jaká je tedy optimální hladina krevního tlaku a kdy už máte tlak vysoký?

U 90 % populace není příčina vysokého krevního tlaku (neboli hypertenze) známá. Ví se jen, že mezi faktory zvyšující riziko hypertenze patří strava s vysokým obsahem sodíku, nedostatek pohybu, stres, obezita a dědičnost.

Muži jsou přitom k vysokému krevním tlaku dvakrát náchylnější než ženy. 

Důsledkem neléčeného vysokého krevního tlaku může být

  • infarkt myokardu,
  • mozková mrtvice,
  • selhání ledvin,
  • postižení cévního zásobení oka.

Nadměrný tlak přispívá také ke vzniku aterosklerózy – ukládání cholesterolu do cévních stěn. 

Měření krevního tlakuZdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Který tlak je vysoký?

Nejvyšší tlak (první hodnota udávaná v milimetrech rtuťového sloupce) je ve chvíli, kdy se srdce stahuje (stahu se říká systola, proto se nazývá systolický tlak) a vypuzuje krev do aorty.

Nejnižší tlak (druhá hodnota) je v okamžiku, kdy srdce mezi dvěma stahy ochabuje a znovu se plní krví (tato fáze se nazývá diastola, proto diastolický tlak).

Krevní tlak je síla, kterou působí krev na cévní stěny.

Podle nejnovějších doporučení Světové zdravotnické organizace má normální krevní tlak hodnoty 130/85 mm Hg, přičemž za optimální se považují hodnoty mírně pod 120/80 mm Hg.

O vysokém krevním tlaku se dá hovořit ve chvíli, kdy vám lékař nejméně při dvou oddělených měřeních zjistí hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg.

Vysoký krevní tlak by se dal v současnosti nazvat takřka „lidovou“ nemocí. Normální krevní tlak má totiž podle odhadů méně než 40 % mužů a 60 % žen ve věku od 25 do 74 let.

Od 50 let výše má příliš vysoké hodnoty krevního tlaku v podstatě každý druhý z nás. Přitom bohužel panuje poměrně rozšířená pověra, že ve vyšším věku může člověk mít i vyšší krevní tlak, aniž by to poškozovalo jeho zdraví. Není to pravda.

Hodnoty krevního tlaku podle Světové zdravotnické organizace

 Tlak systolický
(mm Hg)
 diastolický
(mm Hg)
optimální<120 <80
normální<130 <85
ještě normální  130–139   85–89
mírná hypertenze (stupeň závažnosti 1)  140–159   90–99
středně těžká hypertenze (stupeň závažnosti 2)  160–179  100–109
těžká hypertenze (stupeň závažnosti 3)>180>110

Kdo je v ohrožení

Vysoký krevní tlak může postihnout každého, přičemž ve většině případů se nepodaří zjistit žádnou organickou příčinu. Na to, že můžete mít vysoký krevní tlak, byste měli pomýšlet ve chvíli, kdy se vás týká některý z následujících rizikových faktorů:

  • rodinné dispozice ke zvýšenému krevnímu tlaku,
  • nadváha,
  • nedostatek pohybu,
  • stres,
  • zvýšená konzumace soli.

Vysoký krevní tlak je také velice často spojen s dalšími chorobami, například cukrovkou typu 2, zvýšenou hladinou cholesterolu nebo dnou. Někdy bývá důsledkem jiného onemocnění — například ledvin nebo chorobných změn hladiny hormonů.


 

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.