12.08.2018 5 minut čtení

Jak zvýšit kvalitu svého spánku?

Lidé, kteří to někam dotáhli, si jsou většinou dobře vědomi, že za úspěch vděčí z velké části svému dobrému duševnímu i fyzickému zdraví. Co dělají před spaním pro to, aby dosáhli kvalitního spánku? Předně, dodržují určitou spánkovou rutinu. Proto je tou úplně poslední činností před spaním pro většinu z nich čtení.

#1 Čtěte před spaním knihy

Několik sociologických průzkumů mezi významnými osobnostmi (všichni od sportovců přes celebrity a podnikatele až po nejuznávanější filantropy) odhalilo, že drtivá většina z nich má před spánkem velmi různorodé návyky. Shodují se však v tom, že tou úplně poslední věcí, kterou mnoho z nich dělá už pod peřinou těsně před spánkem, je čtení. Vezměte tedy do ruky papírovou knihu, rozsviťte lampičku a čtěte.

#2 Elektronika do postele nepatří

Ideálním případem je i absence mobilního telefonu. Oněch 5 minut, které jste si stanovili na poslední prozkoumání sociálních sítí, se promění v hodinu zbytečného prohlížení. Tato energie vám (a zejména vašim těžkým očním víčkům) bude další den chybět.

#3 Cvičte během dne

Mezi fyzickou aktivitou během dne a dobrým spánkem v noci je přímá úměra. Pokud skutečně nenajdete 45 minut na návštěvu fitness centra, ani nechodíte na večerní fotbálek s přáteli, cvičte v práci. Kliky, dřepy a prkno zvládnete i v kanceláři.

#4 Meditujte nebo relaxujte

Ne každý má po náročném dni chuť ještě jej s někým dalším probírat, nebo se v něm přehrabovat ve vlastní hlavě. Proto raději před spaním relaxují o samotě, a pokud možno zcela v klidu. Ideálním prostředkem, jak takového stavu dosáhnout, může být meditace. I pouhých 10 minut, které před ulehnutím věnujete zklidnění mysli a krátkému meditování, vám může pomoci usínat mnohem pohodlněji.

#5 Travte část dne na denním světle

Nejen klasická, ale taky oční hygiena je důležitá. Strávit celý den v kancelářích s umělým osvětlením, zatímco nespustíte oči ze svého počítače, je pro vaše tělo velmi náročné. Jestli na pracovišti možnosti denního světla nejsou, využijte například pauzu na oběd. A znovu platí – nekoukejte při ní do svého telefonu.

Vezměte před spaním do rukou papírovou knihu

#6 Pijte méně kávy

Kofein narušuje váš spánek, protože zvyšuje produkci adrenalinu a brání vašemu mozku vytvářet látky potřebné ke spánku. V tělé se drží až 24 hodin, a proto si kávu, pokud ji musíte mít, dopřávejte v ranních hodinách.

#7 Zhodnoťte den a naplánujte si následující

Co mi dnešek přinesl? Co jsem se naučil nového? Co mi udělalo největší radost? Na tyto a podobné otázky se řada úspěšných lidí každý večer před spaním ptá. Někteří si dokonce vedou deníky, do kterých otázky na tyto odpovědi zaznamenávají. Zpětně pak mají možnost sledovat svůj vlastní rozvoj, posun v pracovním i soukromém životě a mohou v takových poznámkách během náročnějších chvil najít i velmi dobrou motivaci. Pokud chcete usínat s pozitivní náladou, zkuste se před spaním zamyslet nad tím, co vám dnešek přinesl dobrého nebo co se povedlo.

Zamyslete se nad tím, co vám dnešek přinesl dobrého

Na druhé straně má den pouze 24 hodin a každému z nás se někdy stane, že zkrátka nestihne udělat všechno, co měl v plánu. Nedokončená práce, nebo nenapsaný e-mail se pak mohou během usínání a spánku stát rušivým elementem. Vytížení lidé si svou hlavu od těchto tíživých problémů čistí před spánkem tím, že si vytvoří seznam úkolů pro následující den, kde zahrnou i ty nedokončené z dneška. Díky tomu mají řešení, které jim pomůže dohnat resty, a mohou si jít v klidu lehnout.

#8 Věnujte se rodině

Pracovat hluboko do noci a jít spát jako úplně poslední není v domácnostech řady významných osobností běžnou praxí. Mnohem raději jdou do postele ve stejnou dobu, jako jejich partner, nebo děti. Díky tomu spolu mohou i vytížené rodiny pravidelně trávit víc času a sdílet například zkušenosti či novinky z právě končícího dne. Kromě toho jde o výborný relax, který může k dobrému spaní jenom prospět.

#9 A nakonec… se kompletně se odstřihněte od práce

Když celou věc ještě zobecníme, můžete před spaním dělat prakticky cokoliv, co vám vyhovuje, avšak určitě se vyhněte jakékoliv práci. Lidé hledající kvalitní spánek rozhodně nemají chuť těsně před spaním ještě naposledy kontrolovat svůj email, nebo se zaobírat svými aktuálními pracovními problémy a mají pro to velmi dobré důvody.

To poslední, co chcete, je totiž ležet v posteli a přemýšlet nad tíživými problémy, které možná právě teď sužují vaši firmu a váš byznys. Máte-li pocit, že si nové e-maily přečíst musíte, dejte si následně trochu času na vyčištění hlavy, abyste mohli ulehnout, pokud možno v pozitivním rozpoložení a nechat své tělo v klidu načerpat síly a energii pro další den.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.