23.04.2019 3 minuty čtení

Elon Musk: Pokud si za tři roky pořídíte jiné auto než Teslu, bude to, jako byste jeli na koni

Na vizionářská prohlášení z úst Elona Muska už si svět docela zvykl, přesto se občas objeví momenty, které pozorovatele z řad odborníků i fanoušků překvapí.

Musk v pondělí vystoupil na tradiční akci Tesla Autonomy Investor Day v Palo Altu v Kalifornii a mluvil zejména o autonomním řízení a budoucnosti jeho automobilky Tesla. Ta vypadá podle jeho slov velmi dobře.

„Tím nejdůležitějším poznatkem, který byste si měli z této akce odnést, je to, že kupovat si v budoucnu jakékoli jiné auto než Teslu, je z finančního hlediska nesmysl. Bude to, jako byste si koupili koně. Chci říct, jasně, pokud chcete koně, je to v pořádku. Ale měli byste s tím předem počítat,“ řekl Musk přihlížejícím.

Sedmačtyřicetiletý podnikatel následně vysvětlil, že tím hlavním rozdílem je hardware uzpůsobený pro autonomní řízení a jediné auto, které takovým plně funkčním hardwarem disponuje, je Tesla.

Robotaxi a žádný volat

Musk však na akci představil také dvě své predikce, které, vzhledem k jeho historii, je potřeba brát s dostatečnou rezervou.

Tou první je to, že v roce 2020, tedy už příští rok, by mělo po celém světě fungovat kolem jednoho milionu robotaxi Tesla. Tyto vozy by díky zapojení do jednotného systému měly svým majitelům vydělávat peníze ve chvílích, kdy auto nepoužívají.

„Jsem silně přesvědčen o tom, že příští rok budeme mít autonomní robotaxi Tesla. Nebudou sice ještě všude, protože nebudou vyřešena schválení od úřadů, ale na některých místech by se to stihnout mělo,“ informoval Musk.

Musk se netají svými ambicemi konkurovat na poli alternativních taxislužeb firmám jako Uber či Lyft. Ty se tak nyní ze všech sil snaží technologicky pokročit v oblasti autonomního řízení, aby jim trh neutekl. Uber například před několika dny získal investici ve výši jedné miliardy dolarů právě na samotný vývoj autonomního řízení.

Jak už bylo napsáno výše, Tesla má hardware připravený na autonomní řízení a vše je tedy otázka jen nahrání správného softwaru a legislativy. Musk zároveň na akci dodal, že do dvou let začne Tesla vyrábět první automobil bez volantu a dalších tradičních ovládacích prvků.

Řidiči Tesly mají už dnes možnost přepnout na režim autopilota, to však není autonomní řízení v pravém slova smyslu. Automobil v tomto módu pouze udržuje jízdu v nastaveném jízdním pruhu a brzdí či přidává podle dění kolem. Je však potřeba stále ještě plná koncentrace řidiče.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.