20.07.2020 7 minut čtení

Investory čeká nejhorší výsledková sezóna od roku 2011

Trhy jsou na pokraji výsledkové sezóny uplynulého čtvrtletí nervózní. Málokterá firma nabídla v prvním kvartále nějaké výhledy, takže se museli investoři vrhnout do bouřlivých vod naslepo.

Od firem z indexu S&P 500 se tak očekávají nejhorší výnosy od konce roku 2011. Pokud lze navíc soudit z neuspokojivých výsledků společnosti Walgreens, mají před sebou investoři nelehké týdny. Sledovat je potřeba hlavně výnosy technologických gigantů, jako jsou Amazon, Apple, Alphabet (Google), Facebook, Microsoft a Nvidia, protože ti celému indexu S&P 500 dominují.

V rámci indexu S&P 500 klesly v 1. čtvrtletí výnosy na akcii mezikvartálně o 31,5 % a na 2. čtvrtletí byl k 30. červnu odhadován mezikvartální propad o dalších 14,5 %. To sice na první pohled vypadá jako jednoznačný recept na pohromu na akciových trzích, investoři se však již zaměřují na druhou stranu výnosové propasti v očekávání rychlého zotavení ekonomiky i korporátních výnosů ve tvaru V. Tento přístup podporují i analytici na straně prodeje, kteří očekávají návrat firemních výnosů na úroveň 4. kvartálu loňského roku zhruba ve 2. kvartále roku 2021 (viz graf). Delší dobu však již poukazujeme na to, že tato předpověď neodpovídá dopředné křivce dividendových futures, podle níž se ziskovost firem měřená v dividendách nevrátí na úroveň před pandemií ještě celé roky. Která z těchto prognóz je správná, zjistí investoři až časem, ale je možné, že jim napoví už výsledková sezóna po druhém čtvrtletí.

Společnost Walgreens tento týden oznámila své výnosy a její EPS zůstaly 30 % pod původními odhady. Výhledy na FY20 (tedy finanční rok 2020) byly 13 % pod odhadovanými ciframi. Jen ve Velké Británii byly zrušeny 4000 pracovních míst a dočasně byl pozastaven program zpětného odkupu akcií. Takové výhledy investory dvakrát nepotěšily a cena akcií se propadla o 8 %. A protože 80 % firem z indexu S&P 500 stáhlo v 1. čtvrtletí své prognózy, investoři se v podstatě vrhají do bouřlivých vod naslepo. Nyní je hlavní otázkou, zda firmy nějaké prognózy znovu zveřejní, a pokud ne, jako budou investoři reagovat? Pokud lze soudit z výnosů firmy Walgreens, bude výsledková sezóny 2. kvartálu dost dramatická, takže nepřekvapí, že se index VIX nadále drží kolem 30.

Protože fiskální rok společnosti Walgreens nekopíruje kalendářní rok, nezařazuje se uveřejnění výnosů této firmy obvykle do sezóny 2. Kvartálu. Vzhledem k tomu, že se dva fiskální měsíce ze tří s 2. kalendářním čtvrtletím překrývají, tak do této výsledkové sezóny rozhodně patří. Sezóna samotná ale opravdu začne až příští týden, kdy své výnosy zveřejní 34 firem z indexu S&P 500 (viz seznam zde).

V nadcházejícím týdnu nás budou zajímat hlavně tři věci: finanční instituce, Delta Air Lines a Netflix. Finanční instituce celému týdnu dominují a největší pozornost se bude samozřejmě upírat na úvěrové ztráty, které v prvním kvartále dramaticky vzrostly a jsou hlavním důvodem, proč Fed bankám doporučuje nevyplácet dividendy a raději si vytvořit polštář, který jim pomůže tyto ztráty kompenzovat. Delta Air Lines pak jako první aerolinky zveřejní ekonomické ukazatele za 2. čtvrtletí a bude zajímavé sledovat, zda se odváží zveřejnit prognózy na FY20. Netflix patří do skupiny online/technologických firem, jejichž akcie v letošním roce stoupaly, protože se investoři přeorientovali na růstové tituly. Do této výsledkové sezóny si Netflix přináší velmi vysoká očekávání (odhady hovoří o meziročním růstu výnosů o 23 %) a investoři se čím dál hlasitěji domáhají zajištění pozitivního cash flow. 

Další seznam nabízí pohled dál do budoucnosti a obsahuje 30 nejvýznamnějších akciových titulů z indexu S&P 500, které společně představují 44 % tohoto indexu, takže se určitě vyplatí je sledovat. Již k 31. červenci, po třech týdnech publikování výnosů, budeme znát tvar a snad i trajektorii výnosů amerických korporací. Klíčem k hodnotě amerických akciových titulů i k celkovým náladám na trzích budou výnosy technologických společností, a aby se akcie udržely na současné úrovni, musí se předvést hlavně firmy jako Amazon, Alphabet, Microsoft, Facebook, Apple a Nvidia. Podle nás by měli být investoři na počátku výsledkové sezóny 2. kvartálu opatrní a neexponovat se výhradně v akciích, neboť nás nejspíš čeká poměrně rozmarné léto.

V grafu jsou zachycena očekávání pro jednotlivé sektory ještě před zveřejněním výsledků. U veřejných služeb, informačních technologií, zdravotnictví, zboží denní spotřeby a telekomunikačních služeb očekávají analytici i nadále spíše růst. A protože se jedná o oblasti, kde jsou očekávání nejvyšší, je s nimi také spojeno největší riziko, že dojde k propadu trhů, pokud se tato očekávání nenaplní. Kromě toho je třeba zmínit trvale sestupné tendence očekávání hospodářských výsledků také v realitním sektoru, což je nepříznivý signál pro banky a pro tok úvěrů obecně, protože kvůli poklesu hodnoty nemovitostí (používaných jako bankovní záruky) může být nutné další zpřísnění úvěrových standardů. Jistě jste si všimli, že v grafu není uvedena energetika. To proto, že očekávané výnosy poklesly oproti 23. březnu o 72 %, takže by byl po jejich zahrnutí zbytek grafu v zásadě nečitelný. Nejhorší vyhlídky tak mají dva sektory, zboží občasné spotřeby a energie, u nichž analytici očekávají záporné agregované výnosy, protože právě je zasáhla nejvíce karanténa ve 2. čtvrtletí.

 O autorovi:

Peter Garnry začal pracovat v Saxo Bank v roce 2010 jako vedoucí kapitálové strategie. V roce 2016 se stal vedoucím týmu kvantitativních strategií, který se zaměřuje na aplikaci počítačových strategií na finanční trhy. Vytváří obchodní strategie a analýzy akciových trhů i jednotlivých firemních akcií pomocí pokročilých statistik a modelů.

Peter Garnry vytvořil pro Saxo Bank měsíční publikaci Alpha Picks, která vybírá nejatraktivnější akcie na amerických, evropských a asijských trzích. Kromě toho přispívá do čtvrtletních předpovědí Saxo Bank a ročních Šokujících předpovědí a je pravidelným komentátorem na televizních stanicích včetně CNN a Bloomberg TV.

Finanční odvětví stále více používá počítačové programy pro zvládání obrovského množství informací a pro tvorbu lepších předpovědí. Garnry a jeho kolegové z týmu kvantitativních strategií vytvářejí automatické počítačové modely s tvorbou signálů a předpovědí pro širokou řadu finančních instrumentů. Obchodní přístup podporovaný kvantitativními modely je velmi dynamický a flexibilní i v proměnlivém tržním prostředí. Kromě kvantitativních strategií také vede volné akciové portfolio, na kterém ukazuje jak vytvářet pozice na akciovém trhu a reagovat na průběh událostí.

Peter Garnry absolvoval Copenhagen Business School a je držitelem charty CFA®.

#vysledkovasezona #q2 #akcie #trhy #pandemie

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.