24.07.2021 4 minuty čtení

Další dílek do skládanky úspěchu: Čím vytíženější jste, tím důležitější je, abyste měli smysluplné hobby

Záliby a koníčky neslouží jen k tomu, abyste ve volných chvílích (pokud takové vůbec máte) vypnuli a na moment zrelaxovali. Právě naopak - i věda tvrdí, že vám mohou citelně pomoci zlepšit výkonnost, inteligenci či kreativitu. Není na co čekat!

Mě osobně stále fascinuje, kolik lidí dnes ideu mít volnočasovou aktivitu, která by je bavila a naplňovala, ignoruje. Buď argumentují tím, že nemají čas, anebo volný čas po práci raději vyplní tím, že vypnou u pohyblivých obrázků před zapnutou TV či monitorem PC.

Přitom je to velká škoda a věda dokonce tvrdí, že mít dnes smysluplný koníček je pro lidi důležitější než kdy dříve, neboť jeho efekt na vaši hlavní pracovní činnost je přinejmenším nezanedbatelným.

Jen si to shrňme, slušná řádka studií už dnes potvrdila, že mít koníček, jež je zároveň vaší vášní, zlepší vaši výkonnost v práci, zvyšuje vaše sebevědomí, činí vás odolnějšími a může dokonce zvýšit vaši inteligenci. To vám mimochodem potvrdí i celá řada vyhořelých byznysmenů a podnikatelů, jejichž chuť do práce a kreativitu se jim znovu podařilo nakopnout právě skrz zaměření se na nějaké hobby.

Pro plně vytížené lidi jsou koníčky ještě důležitější

Řada z nás získala v letošním roce výjimečnou (a mnozí vůbec poprvé ve svém pracovním životě) příležitost - karanténa či home office nás dostaly do situace, kdy si náhle můžeme dovolit věnovat se svým vášním či dlouho zapomenutým koníčkům. Lidé tak doma zběsile pečou, pletou nebo trénují jógu.

 

Na druhé straně však máme rovněž nemalou skupinu podnikatelů a byznysmenů, kteří na koníčky nemají ani pomyšlení - snaží se totiž každý den všemožně zachránit své koronavirem zasažené živnosti a firmy. Podobný souboj dost možná svádějí i někteří rodiče, jež se snaží být produktivní na home office a zároveň zvládat to, že mají doma děti.

Takoví lidé jsou mnohdy rádi, že si udělají čas na klidnou sprchu, a na nějaké ponoření se do oblíbeného hobby nemají ani pomyšlení.

Ale právě tito lidé, kteří jsou zcela vytíženi a nemají času nazbyt, paradoxně potřebují koníčky nejvíc. Tvrdí to aspoň profesor managementu a spisovatel Scott Behson, který se specializuje na work-family komplikace nebo na to, jak zdravě a smysluplně pracovat z domova, i když máte rodinu a děti a pracovní zátěž vám dává zabrat.

Ve svém nedávném textu pro Harvard Business Review píše, že byť dnes zaneprázdnění pracující lidé "pravděpodobně mají pocit, že na žádný koníček rozhodně nemají čas, koníčky neslouží jen k tomu, aby odvedly naši mysl od našich hlavních stresorů. Mohou nám naopak pomoci dosáhnout našich pracovních i životních výzev."

Jak říká i staré dobré klišé, jež slyšíte pokaždé před startem na palubě letadla - nejdříve nasaďte kyslíkovou masku a postarejte se o sebe. A to i když vám váš prvotní instinkt tvrdí, že je sobecké věnovat se nějakému hobby, zatímco váš byznys zažívá krizi.

Zní to hezky, ale den má stále jenom 24 hodin

Ano, na první pohled se může zdát, že najít v naplněném diáři čas na volnočasovou aktivitu je nadlidský úkol, který bez ohnutí časoprostoru není reálný. Vše je ale jen o prioritách.

 

Behson má poměrně přímočaré řešení: "Vymezte si ve svém harmonogramu pravidelně čas pro koníčky a chraňte tento čas před náletem jiných povinností, jako by šlo o veledůležitou byznysovou schůzku nebo neodkladnou rodinnou záležitost. Pokud si z něčeho uděláte pevnou a neměnnou součást rozvrhu, velmi pravděpodobně to dodržíte a na své hobby se skutečně vrhnete."

Možná vás baví to zmíněné pletení, nebo cvičení, nebo stavění modelů čehokoliv či cokoliv jiného. Jenže sotva se na svůj koníček vrhnete, zazvoní telefon z práce. Pokud na něj ale máte vyhrazenou svou hodinku, doporučuje Behson pro tuto dobu telefon zkrátka vypnout.

Je rovněž na místě dát všem, u nichž to dává smysl, dopředu vědět, že v čase od do máte vždy čas pro sebe a nejste na příjmu. Tím naučíte i své okolí, že je pro vás daný koníček důležitý a nejste ochotni ho kdykoliv jen tak z harmonogramu odstranit.

Udělat si na sebe uprostřed pandemického a ekonomického chaosu trochu času může působit téměř až jako nepatřičný luxus. Ve skutečnosti vás ale koníček zanechá lépe připravené čelit výzvám, které na nás všechny aktuálně život a rok 2020 bez ustání házejí.

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Když už v roce 2021 recykluju článek z roku 2020, tak bych si měl zkontrolovat, že v něm není zmíněný rok 2020. Lehce to snižuje dojem z toho, kolik úsilí autoři věnují přípravě článků...

    0
Doporučené příspěvky
5 minut
10 minut
8 minut
5 minut
3 minuty
7 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
10 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
5 minut
10 minut
8 minut
5 minut
3 minuty
7 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
10 minut
4 minuty