30.07.2021 4 minuty čtení

Charlie Munger o Elonu Muskovi: "Nikdy nepodceňujte muže, který sám sebe přeceňuje. Nemusí se pokaždé mýlit"

Blázen bude sice vždycky jenom bláznem, ale když své schopnosti dostatečně přeceňuje, může se mu jednoho dne povést nemyslitelné. A právě díky této nejistotě by se stará škola Wall Street od Muska raději držela dále.

Foto: AP Photo/Nati Harnik

Každý, kdo v posledním vlastní akcie Tesly, si zřejmě pravidelně tak trochu připadá jako na horské dráze. Jejich cena totiž rozhodně nenudí a létá o stovky dolarů všemi směry.

A jelikož je Tesla velmi vděčným tématem, došla na ni řeč i na setkání akcionářů mediálního domu Daily Journal, na němž nechyběl ani dlouholetý společník Warrena Buffetta a viceprezident Berkshire Hathaway Charlie Munger. Během setkání se Mungera, jež v novinách zastává funkci předsedy správní rady, jeden z akcionářů zeptal, co si vzhledem k nedávným divokým pohybům Tesly myslí o Elonu Muskovi.

"Mám dvě hlavní myšlenky," odpověděl Munger. 

"Za prvé bych nikdy nekoupil akcie [Tesly] ani bych proti nim nešel short. A za druhé, nikdy nepodceňujte muže, který sám sebe přeceňuje. Myslím si, že Elon Musk je zvláštní a dost možná sám sebe přeceňuje, ale nemusí se pokaždé nutně mýlit."

Během loňského setkání akcionářů Daily Journal Munger o Muskovi mluvil podobně, ale zároveň tehdy řekl, že by osobně Muska ve svém byznysu neměl ani zájem zaměstnat: "Chci člověka, který chápe své hranice, ne takového, který o jejich existenci vůbec neví," vysvětlil loni Munger, avšak vzápětí dodal: "Na druhou stranu jsem se v životě naučil něco zásadně důležitého... Tihle zvláštní lidé, kteří sami sebe přeceňují, někdy mohou dokázat něco zcela výjimečného."

Možná je to věkem, možná životními zkušenostmi, Munger každopádně o takové vzrušení dle svých slov nestojí: "Nemám zájem, aby se můj život točil okolo skupiny lidí, kteří neustále žijí v bludech a tu a tam se jim možná podaří obrovský úspěch. Osobně bych raději zaměstnal někoho obezřetnějšího."

Zajímavý názor. Rozhodně něco, co bychom asi od člověka, kterého v umění investování a byznysu vyškolil Warren Buffet, jež je svým konzervativním přístupem, při němž nohy za všech okolností zůstávají pevně na zemi, proslulý, čekali. Sám Buffett byl však při hodnocení Muska na rozdíl od svého nejbližšího spolupracovníka mírně pozitivnější:

"On se snaží nějakým způsobem vylepšit již existující produkt, za což ho obdivuji, protože to není snadné" řekl Buffett na Muskovu adresu v roce 2018. "O tom, zda [elektromobily Tesla] nakonec skončí úspěchem, rozhodne americká veřejnost."

Bývalý Muskův kolega Peter Thiel, který s ním pracoval na PayPalu, zase loni během jedné veřejné debaty prohlásil, že Musk je "negativní vzor" pro mladé podnikatele, protože je ho reálně velmi těžké, možná dokonce nemožné, napodobit.

Pokud bychom měli hodnotit na základě loňského roku, aktuálního stavu a výhledu pro letošní rok, zdá se, že nejen americká veřejnost zatím společnost Tesla i Muska více než kvituje. 

Dle analytiků je aktuálně Muskovou největší výhodou náskok, který má v oblasti automobilů s elektrickým pohonem před zbytkem světa. Otázkou je, co se stane, až jej doženou největší automobilky světa, které nyní do této technologie pumpují miliardy dolarů a nelze říct, že zatím všechny zaostávají. Na cestách už se ostatně prohání více než zajímavý konkurent od Porsche...

...a letos se na EV trh naplno vrhnul třeba i koncern Volkswagen.

Elon se velkým hráčům automobilového průmyslu (byť je aktuálně jeho značka výrazně hodnotnější než ta jejich) mezitím snaží utéct skrz něco ještě mnohem ambicioznějšího, než byl koncept elektrického automobilu - skrz zcela autonomního autopilota řízeného umělou inteligenci, A to navzdory tomu, že se experti na umělou inteligenci více méně shodují na tom, že tato technologie by pro výrobce aut měla být v následujících letech stále nedosažitelná. 

Musk tyto názory ignoruje a dle vlastních slov by ji nejraději nasadil ještě letos. Což bude ale více než oříšek vzhledem k tomu, že už ten aktuální autopilot tu a tam nějakého řidiče zabije. A taky proto, že to samé sliboval už loni. Kdo je blázen a kdo ne? To ukáže až budoucnost. Neměl ten Munger nakonec s tím odstupem přece jen pravdu?

Hodnocení: +38
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Svět potřebuje lidi jako Musk, tečka.

  +7
 • Elon je fenomén, který se objeví jednou za sto let. Dle mého názoru je  reálně jeden z opravdu mála lidí, kteří můžou zásadně změnit svět ve kterém žijeme. Jen představa, že ty díly skládačky Neuralink, Space X , Starlink atd. do sebe jednou zapadnou....budeme se ještě divit:)  Video se simultánním přistáním stupňů Heavy je pro mě jedna z nejvíc inspirativních záležitostí posledních 25 let. (S celým tím kontextem kolem). Na druhou stranu chápu, že spoustu lidí, včetně Buffeta tenhle "no limit" mind set znepokojuje.

  +6
  • @petrDusek Souhlas, stačí si představit, jak by dnes svět asi vypadal bez Muska. Co všechno by tady pravděpodobně stále nebylo. Je to vskutku neuvěřitelné, jak může mít jeden jediný člověk takový drive a takovým způsobem revolučně posouvat ne jeden, ale hned několik oborů současně.

   +3
Doporučené příspěvky
3 minuty
9 minut
3 minuty
6 minut
5 minut
7 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
9 minut
3 minuty
6 minut
5 minut
7 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty