19.07.2020 3 minuty čtení

Blíží se Moderna k cílové rovince ve vývoji vakcíny proti COVID-19? Spekulanti mlsně nakupují

Žhavé novinky z boje o vývoj vakcíny proti koronaviru. Moderna je zase o krok blíže ke splnění svého snu distribuce vakcíny. Pojďme se podívat mimo jiné na to, co to znamená pro investory.

Předevčírem společnost vypustila více detailů o dosavadních výsledcích nejnovější fáze testů – a očividně jsou dostatečně pozitivní na to, aby to investory povzbudilo.

Test moderny byl proveden na 45 zdravých dobrovolnících od 18 do 55 let. Každému byly podány po 28 denním intervalu dvě dávky mRNA-1273, byly tři různé úrovně dávkování. Na základě výsledků se Moderna rozhodla při dalším testování soustředit se na střední –100mikrogramovou dávku.

Hladiny neutralizačních protilátek vyšší než u vyléčených pacientů

Klíčová dobrá zpráva z dat Moderny se týká neutralizačních protilátek. To jsou protilátky, které blokují infekci, takže schopnost vakcíny stimulovat jejich výrobu je zásadní. Moderna ve své nové publikaci v časopise The New England Journal of Medicine veřejnosti sdělila, že všichni účastníci studie vykázali známky produkce neutralizačních protilátek. A skupina se středním dávkováním vykázala čtyřikrát vyšší hladinu protilátek, než je známá u lidí vyléčených z nemoci COVID-19.

Původní data z května ukazovala neutralizační protilátky pouze u 8 účastníků studie a tyto protilátky byly zpravidla v nižších nebo stejných hodnotách jako u pacientů vyléčených z COVID-19. Dat také nebylo dost na to, aby byla průkazná. Nejnovější testy jsou tedy velkým krokem vpřed.

Vše závisí na třetí fázi testů

Moderna se pokusí skvělé výsledky opakovat ve třetí fázi klinických testů, do kterých bude zapojeno přes 30 tisíc lidí a která by měla začít 27. července. Až u nich se ukáže, nakolik je vakcína mRNA1273 účinná. Část lidí dostane pro srovnání placebo a u všech se bude zjišťovat hladina protilátek i to, jestli se nakazili. 

Dále se budou podrobněji zkoumat vedlejší účinky. Mezi doposud známé patří bolest hlavy, únava, teplota a zarudnutí na místě podání. 

U některých lidí s největší dávkou vakcíny byly projevy vedlejších účinků podobné jako při nákaze COVID-19.

Slibné výsledky nejnovějších klinických testů jsou pro Modernu skvělou zprávou. Společnost je pravděpodobně nejblíže cílové rovince a to se odrazilo také na ceně jejích akcií. Od začátku roku 2020 poskočila jejich hodnota o 385 % a jen o 16 % právě v pátek, kdy výsledky spatřila veřejnost. Podle finančních analytiků SR Partners shorteři, kteří sázejí proti Moderně, letos přišli téměř o 1,5 miliardy dolarů.

Dalších 23 biomedicínkých firem nezaostává a jsou v klinické fázi hodnocení vakcíny a více než dalších 100 v předklinické. Moderna dnes nemá takový náskok, jako měla před pár týdny.

AstraZeneca je právě teď ve 3. fází klinického testování. Pfizer a BioNTech jsou další firmy, které se na vývoji podílí a používají stejnou metodu jako Moderna. Obě firmy začnou tento měsíc 3 fázi testování na 30 tisících účastnících. 

Za nimi jsou například firmy Inovio Pharmaceuticals a Novavax. První jmenovaná začíná 2 fázi testování později v létě a Novavax brzy začne s první fází a druhá bude následovat. Experti upozorňují, že než budeme mít efektivní a distribuovatelnou vakcínu, čeká nás ještě kus cesty. 

#moderna #covid #koronavirus #vakcina #akcie #burza #akciovetrhy

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.