17.07.2020 3 minuty čtení

Švýcarská banka miliardářů varuje: Boháči v březnu nakoupili hromady akcií a nyní je začínají vyprodávat

Na trzích platí jedna odvěká nerovnováha - velké ryby zpravidla vždy vyzrají na ty malé a velcí hráči zpravidla vždy o peníze oberou velkou část malých hráčů. Dle bankéře UBS by nyní pro ty malé ryby mohly opět na akciových trzích nastat krušné časy.

Je to vlastně velmi jednoduše fungující dynamika. Stačí dostatečně velkou silnou (čti dostatečně velkou hromadou peněz) zatlačit na jednu stranu trhu a dříve či později se začnou všechny nákupní či prodejní signály menších účtů vyplňovat, jako když se požár šíří suchou trávou.

Potřebujete-li, aby se trh pohnul směrem dolů, lze toho dosáhnout tak, že na něj ze shora pořádně zatlačíte. Stop-lossy malých obchodníků začnou padat jako domečky z karet, čímž se výprodejová vlna ještě podpoří. Velmi brzy se do ní pak začnou přidávat i všichni blázni, kteří stop-loss neměli a zároveň obchodují s pákou, takže už mají na účtu neúnosnou ztrátu.

Pak následují menší, střední a postupně i větší společnosti, velcí investoři, fondy a další a další. Vždy je to ale o tom, zda existuje dostatečně velký balík peněz, který má chuť dát tuhle lavinu do pohybu první větší sněhovou koulí.

A Josef Stadler, jež pro švýcarskou banku UBS, krá má pověst "pevnosti miliardářů", spravuje masivní miliardová rodinná investiční portfolia, ve včera publikovaném interview pro Reuters vysvětlil, jak se v posledních měsících na trzích chovali někteří z nejbohatších investorů světa:

"V období od poloviny března do poloviny dubna jsme našim významným, zámožným klientům poskytovali rekordní půjčky. Požádali nás o rozvahu a pak se vydali na trhy. Ve velkém skupovali například americké akcie. Když ale říkám skupovali, nemyslím tím třeba za 50 milionů dolarů, ale nakoupili akcie třeba za více než miliardu dolarů, aby se dostali zpět do plusu. A vydělali spoustu peněz."

Jednoduše řečeno se po březnovém propadu cen nekřesťansky napakovali akciemi, čímž výrazně napomohli tomu, že dnes máme akciové indexy opět na historických maximech. V současné chvíli už ale údajně nabývají přesvědčení, že růstu dochází dech.

Podle Stadlera dnes zámožné rodiny, s nimiž v rámci své práce spolupracuje, a jejichž průměrné jmění se pohybuje okolo 1,6 miliardy dolarů, své peníze naopak začínají ve velkém z akcií vytahovat a vkládat je do nelikvidních aktiv - zejména do obytných nemovitostí a sektoru private equity.

Bankéř očekává, že by medvědí trend na trzích mohl přetrvávat až do konce roku.

UBS na začátku tohoto týdne provedla průzkum mezi svými majetnými investory a 75 % z nich se shodlo na tom, že "život už nikdy nebude stejný jako dřív", přičemž tím "dřív" mysleli svět před pandemií.

Tenhle jejich názor mi přijde maličko úsměvný, protože minimálně na akciových trzích to vypadá, že je vše naopak stále při starém a velcí hráči si ty malé - a především ty nezkušené - vodí jako dobrovolně platící loutky na divadelním jevišti.

#ubs #miliardari #akcie #koronavirus #trhy #trend #vyprodej

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Bohatí slyšeli, FED vytvoří bilióny z ničeho, kupujeme. A teď to zase prodají když FED přestane vytvářet funny money. 

  +1
 • Říko se tomu odražené kočka - když spadne kočka z velké výšky, trochu se odrazí. Přesně to se teď stalo. A teď přejdou akcie do roztřesených rukou a budou se dít věci... 🙃

  +1
 • Je fajn, že je tu anketa Sell/Buy, ale ještě mi tam chybí Wait :D 

  0
 • Stop loss je největší nesmysl, kterej se bankéřům podařilo retailu prodat. A ty frajeři, co hrajou v současném trhu na páku si zasloužej trochu ten trh přikrmit. Už je na čase, aby se vrátil do reálu - poslední tejdny neni co dělat - je to dost nuda. 

  0
  • Jakube, proč si to myslíte s tím stop lossem? Na jednu stranu souhlas, často si lze poměrně dobře tipnout, kde mají malí hráči ty stopy položené a washnout je z trhu a pravidelně se to děje. Ale na druhou stranu pro intradenní/krátkodobé spekulanty je to asi nutnost, aby mohli kontrolovat své riziko.

   0