17.07.2020 5 minut čtení

Twitter & bitcoin sucks aneb co nám ukázal hack sociální sítě

Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Apple, Binance, Joe Biden a mnoho dalších známých osobností či firem se nechtěně stalo účastníky velkého podvodu. Co nám to ukázalo?

"To jsou ale břídilové, hacknout účty osobností s miliony sledujících a vydělat na tom jen 100 tisíc dolarů, pche..."

Tuto větu v mnoha podobných variacích jste mohli v posledních hodinách vidět všude možně po internetu. A ono se není čemu divit, když si uvědomíme, jaké mají například tweety Elona Muska vliv na pohyb akcií Tesly. Stačilo správně investovat a z účtu Elona Muska vydat odpovídající tweet. Milionový zisk by byl zaručený.

Tato událost samozřejmě nevrhá na #Twitter nejlepší světlo. Vezmeme-li navíc v potaz, jak bezradně si sociální síť v prvních hodinách útoku počínala, můžeme si z toho snadno odvodit, že reputace Twitteru dostala slušný zásah. Nedomnívám se však, na rozdíl od mnohých, že to bude znamenat odliv vlivných osobností z Twitteru. Takový #Facebook má pověst ještě horší a nevypadá to, že by se mu nedařilo.

A to ani nemluvím o v poslední době zvráceném akciovém trhu, ten očividně danou událost ani nezaznamenal :))

Ale...

Twitter #hack mi ukázal jednu věc, na kterou jsem zatím žádnou reakci neviděl. Nebo spíše dvě věci. 

On totiž plán těchto hackerů nebyl zase tak špatný. Poslat na miliony a miliony sledujících výzvu k zaslání bitcoinů v hodnotě jednoho tisíce dolarů s tím, že je obratem zdvojnásobí, to vypadá jako skvělý plán. Stačí, aby se chytlo 0,1 % těchto asi 200 milionů uživatelů a krasných 200 milionů dolarů je na světě. Ten konverzní poměr přitom nepůsobí nijak závratně. A i kdyby to bylo třeba jen 0,01 % (ano, pouhopouhý jeden člověk z desíti tisíc), pořád by jim to hodilo slušných 20 milionů dolarů. To prostě není špatný byznys plán!

Jenže, jak ukazují čísla, tuto částku poslalo asi jen 120 uživatelů. To není ani 0,001 %, ani 0,0001 %, ale pouhých 0,00005 %! 

Ne, skutečně z toho nehodlám vyvozovat, že uživatelé Twitteru jsou v průměru tak prudce inteligentní, že to prokoukli. Dokud u svých postů mají lajky lidi jako Ovčáček nebo Kim Kardashian, nehodlám této verzi uvěřit.

Můj závěr je jiný, a to ve dvou možných směrech:

1. Twitter je absolutně k ničemu co se týká prodeje a obchodu celkově. Ono by to ani nebylo nic zvláštního, nejvíc se totiž na této síti daří různým vtipálkům, satirikům, komediantům či politikům (což je garance zábavy sama o sobě). A k nim je tam pár top osobností typu Musk či Bezos. Prostě lidi tam chodí kvůli zábavě a ne kvůli tomu, aby klikali na jakoukoli nabídku. To samozřejmě není dobrá zpráva pro revenues Twitteru. Ačkoli příjmy firmy rok od roku rostou (ještě aby v konjunktuře nerostly), není to nikterak závratné tempo, teprve poslední dva roky jsou nad hranicí 3 miliard dolarů. Navíc je patrné, že mimo US a Japonsko je Twitter extrémně slabý a nezdá se, že by s tím něco dělal. Tím se ochuzuje o další potenciální příjmy. Mnoho inzerentů si navíc v době blahobytu jistě rádo vyzkoušelo, jak propagace na Twitteru funguje, ale vsadil bych boty na to, že mnoho z nich už to opakovat nehodlá, pokud vypadá konverzní míra tak, jak nám nedávný hack ukázal. Takže za mě dva závěry v této rovině - neinzerujte na Twitteru a nekupujte jeho akcie, protože při valuaci téměř 30 miliard dolarů už nemají reálně kam růst.

2. Bitcoin není tak oblíbený, jak se tvrdí. Je totiž taky dost dobře možné, že dosah na Twitteru není vůbec špatný, ale pokud téměř nikdo z uživatelů nemá to, co po nich hackeři chtěli, tedy bitcoiny v hodnotě jedné tisícovky dolarů, těžko se z toho dá něco vytěžit (sic!). Všude slyšíme o tom, jak je #bitcoin budoucnost, jak se pomalu stává mainstream záležitostí...a pak přijde na lámání chleba a bitcoin nikdo nemá. Co když je pořád jenom záležitost několika velkých hráčů a nadšených geeků? Pokud tomu tak po všech těch letech usilovné propagace je, nevypadá to na zářnou budoucnost bitcoinu. Na konci roku 2017 jsme všude mohli číst články o tom, jak už bitcoin drží i uklízečky a taxikáři (staré investiční pořekadlo, nemám nic proti těm profesím), tak kde byli tihle lidé teď, když jim Musk nabízel dvojnásobek jen tak za nic? Takže závěr v této rovině - vyhněte se bitcoinu obloukem, je to jen PR hra.

Jasně, můžeme se tady dohadovat, jestli někteří neposlali mnohem méně, aby si vyzkoušeli, jestli zdvojnásobení funguje, a tedy že těch nachytaných byl třeba dvojnásobek nebo trojnásobek. Nebo že ten text mohl být napsán lépe, aby byl ještě uvěřitelnější. Těch důvodů proč to tak dobře nezafungovalo může být mnohem víc. 

Ale i tak se nevyhneme tomu, že dva výše zmíněné důvody jsou velmi reálné a člověk by by je měl brát v potaz, pokud plánuje inzerovat na Twitteru, investovat do jeho akcií nebo nakupovat bitcoin...

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.