09.09.2021 5 minut čtení

Muž strávil 10 let studováním financí. Naučil se těchto 7 věcí

Knihy o financích nás mohou naučit víc než jen základní poučky o tom, jak generovat příjem. Denning přečetl všechny klasiky jako Bohatý táta, chudý táta, Myšlením k bohatství a dílo Petra Lynche. Vyextrahoval z knih 7 lekcí, které by měl znát každý.

Tim Denning je australský novinář, který píše pro CNBC, Business Insider a další věhlasné servery, které se věnují bohatství a financím. A protože novinář si vždy musí udělat kvalitní rešerši, aby mohl kvalitně psát, Tim Denning strávil podle vlastních slov „10 let studováním financí“. 

Denning tvrdí, že před 10 lety začal číst knihy o penězích, protože s nimi měl problém. Vyhrával, prohrával, snažil se je pochopit. Střední škola ani studování Audio inženýrství ho na svět financí nepřipravily. Dokonce ani jeho rodiče mu neposkytli potřebné základy. Proto se začal vzdělávat na vlastní pěst a v roce 2011 nakonec začal ve finančnictví pracovat. 

Ve svém článku na Medium sdílí se čtenáři nejzajímavější lekce, které se během svého studování peněz naučil. A protože mi některé z nich přišly zajímavé, předkládám je i vám.

1. Porozumět penězům znamená porozumět psychologii

„Studování peněz nemá nic společného s bohatstvím a slávou. Jakmile jsem pochopil peníze, došlo mi, že to je všechno o psychologii.“

Denning udává příklady. Akciové trhy závisí na pocitech, lidé si nakupují a prodávají aktiva také v závislosti na pocitech. Pokud nerozumíte vlastní psychologii, podle Denninga se vám s penězi nemůže dařit. Nedlouho poté, co začal obchodovat, si uvědomil, že jeho krátkodobá rozhodnutí jsou založena čistě na pokušení.

„Naučte se toho více o psychologii a budete moci ovládnout svou mysl v oblasti peněz a vybrat tu správnou strategii,“ píše.

2. Budou vás pokoušet špatné investice

Autor tvrdí, že je jedno, jak jste chytří. Ať už máte jakékoliv IQ, uděláte nějaká špatná investiční rozhodnutí. Koupíte si akcie firmy, která zkrachuje, pustíte se do velmi rizikového obchodu, budete si myslet, že jste na to kápli.

„Nic nevíte. Proto máte šanci, když se podle toho budete chovat.“

3. Je důležité, jací jste, než se vám podaří vydělat peníze

Pokud jste pitomec předtím, než se vám podaří uspět, budete jím i poté. Denning tvrdí, že peníze násobí, kým jste. Pokud nepustíte ani korunu, když jich máte padesát, stejně tak ji nepustíte, když jich máte padesát milionů.

„Začněte brzy s darováním části vašich peněz. Tím své mysli říkáte, že máte dostatek.“

Pravdou podle Denninga je, že vám peníze můžou nafouknout ego. Budete si myslet, že vše, na co sáhnete, se změní ve zlato. Při vydělávání podle něj musíte neustále dávat dobrý pozor na své ego.

4. Peníze ztrácí na hodnotě

„Tohle je velká lekce: Peníze se dají vytvořit z ničeho. Inflace může spolykat vaše úspory. Podívejte se na hodnoty amerického dolaru během posledních desetiletí. Budete překvapeni.“ Denning zdůrazňuje, že abyste se tomu vyhnuli, musíte peníze investovat. Do zlata, akcií nebo nemovitostí.

Ve svém článku cituje slavná slova Warrena Buffetta: „Buďte ostražití, když jsou ostatní chamtiví a buďte chamtiví, když jsou ostatní ostražití.“

Denning doplňuje tím, že když jdou trhy nahoru, měli byste vlastnit hotovost nebo likvidní aktiva, která můžete rychle prodat. Naopak až trhy o 30 nebo 40 procent klesnou, je čas na nákupy.

5. Peníze se nejvíce vyplatí, když pracují pro vás

Když už peníze máte, jsou tu dvě možnosti. Buď je budete šetřit, nebo investovat. A Denning samozřejmě doporučuje druhou možnost, jak zmiňuji výše. Navrhuje následující varianty:

  • Investujte do sebe naučením se nových dovedností, které vám pomůžou vydělávat.
  • Investujte do firem prostřednictvím indexového akciového fondu.
  • Investujte do knih o financích, abyste pochopili peníze.
  • Investujte do lidstva prostřednictvím darování části peněz na dobročinné účely.

6. Můžete vydělávat ve spánku

Zní to nereálně, ale není. „Vytvořte systém a budete moci vydělávat ve spánku. Byznys je systém, blog je systém, sociální síť je systém, investice do akcií je systém. Systémy vám vytvoří příjem a zautomatizují vydělávání peněz.“

7. Peněz nebudete mít nikdy dost

Podle Denninga je největší lží o penězích, že jich jednoho dne budete mít dost. Žádná částka ale není dostatečná, dokud neuděláte jedno zásadní rozhodnutí. Dokud se nerozhodnete, že máte dost peněz. Do té doby budete toužit po větším bohatství a budete se kvůli němu nadále dřít.

„Peníze jsou odrazem hodnoty a když si vážíte sami sebe, váš pohled na peníze se změní. To je ta největší lekce, kterou mě studování peněz naučilo. Peníze jsou jen prodloužením vás samotných,“ píše Denning trochu kazatelsky v závěru článku.

Hodnocení: +71
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky