16.07.2020 3 minuty čtení

Další přešlap hordy nováčků? Místo Tesly (TSLA) houfně nakupují britskou biotech firmu Tiziana (TLSA)

Je zajímavé, že společně s tím, jak posilují akcie Tesly, poměrně razantně posiluje i málo známá britská biotechnologická společnost Tiziana Life, která má nápadně podobný ticker jako Tesla. Náhoda? Nemyslím si.

Odkud nenadálý kapitál, jež britskou firmu Tiziana Life Sciences za poslední měsíc vyhnal o 47 % nahoru (Tesla za stejné období přidala 69 %) na nová historická maxima, plyne? Správně, hlavními podezřelými jsou hordy začínajících spekulantů, kteří na malých mobilních displejích svých platforem Robinhood zřejmě v samé euforii velmi snadno přehlížejí rozdíl mezi symboly TSLA a TLSA.

Důkaz místo slibů: Počet uživatelů platformy Robinhood, kteří ve svém portfoliu mají akcie Tiziany, za výše zmíněné časové období vzrostl o 146 %.

Tím nenaznačuju, že britská společnost nemá žádný investiční potenciál. V současnosti (jako většina tohoto sektoru) pracuje na možném léku proti nemoci COVID-19 a zároveň má v plánu vyvinout diagnostický nástroj pro odhalování rakoviny prsu již v jejím brzkém stádiu.

Její raketový růst z posledních týdnů a velký nárůst zobchodovaných objemů akcií však mimo výraznou podobnost jejího burzovního symbolu s tím od Tesly žádné jiné opodstatnění veskrze nemá.

Vypadá to jako Tesla, roste to jako Tesla, ale Tesla to není, jasný pane

Zoom all over again

Dalším argumentem pro názor, že akcie omylem nakupují mírně euforičtí a drobet slepí spekulanti, je skutečnost, že už se jim letos jednou něco podobného povedlo.

V prvním případě nováčci udělali tak velkou botu, že musela do trhu dokonce zasáhnout i americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC), která zastavila obchodování s akciemi společnosti Zoom Technologies (tehdy s tickerem ZOOM).

Nezkušení investoři si ji totiž spletli s tou skutečnou firmou provozující službu s online videohovory, jež se ve skutečnosti jmenuje Zoom Video Communications a má ticker ZM.

Jenže Zoom jako ZOOM, a tak se stalo, že na konci března najednou akcie toho špatného Zoomu zažily raketový nárůst zájmu a vylétly nahoru o celých 800 %, načež SEC fofrem zatáhla za ruční brzdu.

Ticker Zoom Technologies byl pak po domluvě se společnosti změněn na ZTNO, aby se podobný omyl již neopakoval - nebo aspoň ne v takovém měřítku. A mimochodem, aby toho chaosu v názvech firem nebylo málo, na začátku června na burzu vstoupila ještě společnost ZoomInfo Technologies (ZI).

"Vedly nás k tomu obavy, že si investoři tento titul pletou s podobně pojmenovaným titulem na Nasdaqu. Komise upozorňuje brokery, akcionáře a potenciální kupující, aby si důsledně kontrolovali všechny dostupné informace, stejně jako všechny nově vydané informace dané společnosti," zdůvodnila SEC svůj březnový tržní zásah.

Takže ano, Komise musela - poněkud trapně - hordy zmatených nadšenců upozornit, že nakupují něco úplně jiného, než chtějí. Pokud vám tedy aktuálně trhy nedávají příliš velký smysl, nezoufejte, s tímhle materiálem na parketu to asi ani smysl dávat nemůže.

#tesla #tsla #tizianalife #tlsa #spekulace #ticker #omyl #nepozornost

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Komedie :D

  +1
  • Původní akcionáři mají aspoň bezpracně šanci na menší payday. Crazy times we live in. 👌

   0
 • Menší chybička - Zoom Video Communications, má ticker ZM 😎

  0
  • Díky, pravda, jsem se v těch Zoomech taky zamotal. 😅

   +1
 • Tak pokud si člověk ani pořádně neumí přečíst do čeho investuje.. 😅 SEC je na tyhle lidi podle mě až moc hodný 😄

  0
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
4 minuty
2 minuty
4 minuty
5 minut
9 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
7 minut
3 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
4 minuty
2 minuty
4 minuty
5 minut
9 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
7 minut
3 minuty