20.04.2019 3 minuty čtení

Další komplikace pro Lyft, investoři ho žalují za klamavé informace před IPO

Pouhý jeden den to vypadalo na dokonalou jízdu. Když minulý měsíc vstupoval Lyft na americký Nasdaq, jeho akcie okamžitě vystřelily vzhůru. Zakladatelé, zaměstnanci i investoři nadšeně slavili. Jenže hned další burzovní den začala suverénní jízda dostávat trhliny a ty se nyní pomalu zvětšují.

Samozřejmě, ještě není potřeba vysloveně panikařit, trhy se občas chovají velmi náladově, navíc těsně před vstupem většího konkurenta se může jednat jen o přípravu pozic, přesto jsou zde varovné signály, že by to s potenciálním úspěchem alternativní taxislužby Lyft nemuselo být tak horké.

Během jednoho měsíce na burze se cena akcií Lyftu propadla z upisovacích 72 dolarů na dnešních 58 dolarů, což snížilo celkovou valuaci firmy z 24 miliard dolarů na 16,6 miliard dolarů po čtvrtečním uzavření burzy.

Je tak logické, že mnoho investorů držících akcie Lyftu začalo řešit, proč se tak děje a kdo za to může. A do toho přišly dvě události, které jim do rukou daly pomyslnou zbraň, se kterou se nyní rozhodli zaútočit.

Tou první jsou dokumenty Uberu k IPO. V nich se totiž píše, že podle důkladné analýzy mají černé taxi 65% podíl na americkém trhu. Jenže v dokumentech Lyftu se psalo, že firma Logana Greena a Johna Zimmera má na trhu podíl ve výši 39%. Matematicky zdatným jedincům tak ihned vyšlo, že obě společnosti by obstarávaly celých 104 % trhu.

To samo o sobě může působit jako přijatelná odchylka, jenže k tomu je potřeba připočíst existenci několika menších „konkurentů“. Ti sice mají naprosto miniaturní podíly, ale dohromady obsáhnou asi 3 % trhu. Tím bychom se dostali na odchylku ve výši kolem 7 % a to už není v řeči velkých čísel nic zanedbatelného.

Druhým podnětem pro investory je nedávná informace, že Lyft bude z trhu stahovat asi 3000 svých kol, protože docházelo k nebezpečným pádům, podle dostupných informací způsobeným až příliš citlivými brzdami. To zase kazí dojem z informace, že Lyft má 75% podíl na trhu s půjčováním kol, navíc, když se objevila informace, že o tomto nutném kroku firma věděla už před IPO.

Dva investoři se tak v návaznosti na tyto skutečnosti rozhodli konat a podali žalobu k soudu v San Francisku s tvrzením, že Lyft a jeho zástupci předkládali investorům klamavé informace, aby uměle navýšili cenu akcií.

Pro Lyft to v součtu s klesající cenou akcií není dobrá zpráva, navíc se dá počítat s tím, že v návaznosti na tuto informaci budou akcie klesat ještě výrazněji. Je také otázkou, jak tyto skutečnosti ovlivní vývoj akcií Uberu. Je totiž velmi dobře možné, že Uber bude muset výrazněji snížit upisovací cenu, aby zájem investorů udržel.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.