Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 11 572.

Zaregistrovat se

Přišel jako chudý imigrant bez znalosti jazyka, dnes má 3 miliardy dolarů a firmu na burze

Když se ve čtvrtek otevřely pomyslné burzovní brány a investoři začali obchodovat s akciemi videokonferenční firmy Zoom, bylo to v podstatě naplnění ukázkové cesty za splněním amerického snu.

Celkem osmkrát žádal tehdy 27letý Eric Yuan ve své rodné Číně o vízum do Spojených států, pokaždé ho odmítli. Až na devátý pokus, v roce 1997, se mu jeho přání vyplnilo a on mohl vycestovat do země, která se mu stala novým domovem.

Neměl to však vůbec jednoduché, protože neuměl anglicky. A jelikož si potřeboval co nejdříve začít vydělávat, věnoval veškerý čas práci a na nějaké hodiny doučování jazyka nezbýval čas. Yuan to však vyřešil tak, že se snažil alespoň co nejvíc mluvit se svými americkými kolegy v práci.

Podařilo se mu také naštěstí celkem rychle sehnat solidní zaměstnání, když začal pracovat jako vývojář ve společnosti WebEx, která se shodou okolností orientovala na obor, který se Yuanovi stal osudným – videokonference.

Díky své pracovitosti a spolehlivosti se mladý programátor rychle vypracoval na šéfa vývojářského oddělení a když firmu v roce 2007 kupovalo Cisco za 3,2 miliardy dolarů, Yuan byl tím, kdo velkou část celé transakce korigoval. Další čtyři roky pak ještě pracoval pod hlavičkou technologického giganta.

Konkurovat obrům

V roce 2011 v práci skončil, protože se mu v hlavě začal rýsovat nápad, jak by se to, co dělal poslední dekádu, dalo dělat ještě lépe, pokud by člověku nesvazovala ruce korporátní byrokracie.

Spojil se s několika bývalými kolegy a potenciálními investory, aby s nimi probral svůj nápad na videokonferenční platformu, která by byla uživatelsky mnohem přívětivější než ty, které trhu doposud vládly.

Přestože většina oslovených byla přirozeně skeptická k tomu, že by malá začínající firma mohla uspět na vysoce konkurenčním trhu s technologickými giganty jako Cisco, Microsoft, Google nebo Skype, Yuan dokázal mnohé z nich přesvědčit ke spolupráci. Tito lidé totiž věřili jeho schopnostem a věděli, že se jedná o férového muže, se kterým se dobře spolupracuje.

Firma získala malou investici ve stovkách tisíc dolarů a tým, složený v podstatě jen z vývojářů, se mohl dát do práce. Celé dva roky se platforma vyvíjela, aby ji mladá firma Zoom mohla představit světu.

Když pak v roce 2013 začali službu využívat první zákazníci, chyběl v kancelářích někdo, kdo by jim byl k dispozici v případě řešení problémů nebo ukončení předplatného. K telefonu si tak sedl samotný Yuan a mluvil osobně se všemi uživateli, aby zajistil, že budou spokojení, případně aby měl kvalitní zpětnou vazbu. Tato iniciativa se vyplatila, zákazníci přibývali a firma pomalu rostla.

V roce 2015 už měl Zoom kolem 65 tisíc uživatelů, kteří využívali některý z jeho produktů. Takový růst samozřejmě začal lákat investiční fondy, a tak ve stejném roce firma vybrala celkem 30 milionů dolarů a pustila se do další expanze.

Nejoblíbenější šéf

V případě Zoomu se však nejedná o typ expanze, na který jsme zvyklí v případě jiných agresivně rostoucích startupů. Pro Yuana bylo vždy důležité dohlédnout na to, že růst firmy nikdy neohrozí firemní kulturu, jejímž hlavním heslo je „doručovat štěstí“, a to jak zákazníkům, tak i zaměstnancům.

Ne nadarmo byl Eric Yuan v loňském roce zvolen na hodnotící platformě Backdoors za nejlepšího CEO, když práci pod ním si chválilo celých 99 % hodnotících zaměstnanců. Ti mohou být vděční například za to, že firma jim proplácí veškeré knihy, které si nakoupí, včetně dětské literatury pro své potomky. CEO firmy totiž razí teorii, že jedině s lidmi, kteří se vzdělávají, může společnost uspět.

Yuan se však od ostatních šéfů velkých firem liší ještě v jedné, neméně podstatné věci – věnuje dostatek času své rodině. A to nejen doma, ale na všech akcích, které se členů rodiny týkají. Například Yuanův syn, který hraje basketbal za svou střední školu, se může na otcovu podporu spolehnout nejen na všech zápasech, ale často i na trénincích. Samotní trenéři médiím řekli, že ještě u žádného rodiče neviděli tak intenzivní zájem o aktivity jeho dětí.

O to zajímavější je, že Yuan zároveň vede miliardovou firmu, která bojuje proti velkým konkurentům. A to opravdu není jednoduchá aktivita.

Vzhůru ke hvězdám

Jak už bylo zmíněno, ve čtvrtek se Yuan dočkal významného milníku na své cestě, která je ztělesněním amerického snu. Jeho firma vstoupila na burzu Nasdaq s valuací ve výši 9 miliard dolarů, ale nadšení investoři okamžitě vyhnali cenu o 72 % nahoru. V tuto chvíli má tedy Zoom hodnotu přes 16 miliard dolarů a také solidní finanční zdroje pro další rozvoj.

A z Yuana se stal oficiálně miliardář, díky 20% podílu ve firmě dnes můžeme jeho majetek ocenit na něco málo přes 3 miliardy dolarů. Co s tímto jměním hodlá dělat? Jeho velkými vzory jsou prý Bill Gates a Mark Zuckerberg, takže už začal plánovat svůj odkaz směrem k pomoci dalším lidem, aktuálně posílá peníze na rozvoj škol, v budoucnu by se aktivity měly rozšířit.

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 11 572.

Zaregistrovat se