Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 11 480.

Zaregistrovat se

Tlak na Zuckerberga se stupňuje, politici žádají jeho osobní zodpovědnost za skandály Facebooku

Marka Zuckerberga, zakladatele Facebooku, čeká ještě mnoho náročných týdnů a měsíců. Jeho společnost totiž kupí jeden skandál za druhým a nejenom americké vládě se přestává líbit, že CEO firmy za to nenese žádnou zodpovědnost.

Přestože americká Federální komise pro obchod zahájila své vyšetřování už před více než rokem a Facebook během té doby několikrát upozorňovala na praktiky na samé hranici zákona, nic se výrazně nezměnilo.

Ačkoli Mark Zuckerberg, Sheryl Sandberg a mnozí další zástupci firmy tvrdí, že dělají maximum pro ochranu uživatelských dat a investují velké finanční prostředky, na světlo vychází stále nové případy, které v uživatelích i státních orgánech vzbuzují obavy.

Ve Washingtonu D.C. proto začíná sílit tlak na to, aby se změnil přístup patřičných úřadů a představitelé největší sociální sítě začali brát téma uživatelských dat opravdu vážně.

„Facebook už dostal mnoho varování, Federální komise pro obchod musí být agresivnější. Pokud dokážeme Marka Zuckerberga a další členy vedení Facebooku soudit jako osobně zodpovědné za špatné chování firmy, vyšleme tím jasný signál všem lídrům v celé zemi: Porušování zákonů a klamání spotřebitelů vás vyjde draho,“ řekl jeden z iniciátorů, demokratický senátor Richard Blumenthal.

Blumenthal je totiž přesvědčen, že možnost schovávat se za firemní strukturu umožňuje Marku Zuckerbergovi schvalovat riskantní obchodní praktiky a případnou pokutu si jednoduše vykázat jako firemní náklady na rozvoj. Tomu chce učinit přítrž.

„Zuckerberg a Facebook jsou jedna entita – jako dvě strany jedné mince. Je to zakladatel, CEO, rozhodující akcionář a také tvář firmy. A vzhledem k k nedávným důkazům je jasné, že o nekalých praktikách nejen že dobře věděl, on je přímo schvaloval,“ doplnil Blumenthal v prohlášení.

Demokratická senátorka a kandidátka na prezidentku Elizabeth Warren minulý měsíc představila návrh zákona, který by umožňoval zavřít do vězení zodpovědné osoby z firem, které jakýmkoli způsobem poruší ochranu osobních údajů a soukromí uživatelů.

V Austrálii už dokonce parlamentem prošel zákon, který dává soudům nástroje k odsouzení představitelů sociálních sítí, které nezabrání šíření nevhodného obsahu. Bylo to velmi rychlá reakce na nedávnou střelbu v mešitách na Novém Zélandě, která byla vysílána na Facebooku v přímém přenosu a díky tomu se začala nezadržitelně šířit po celém internetu.

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 11 480.

Zaregistrovat se