15.07.2020 2 minuty čtení

Aktuální situace na indexu volatility VIX

Index VIX je všeobecně vnímán jako ukazatel strachu na trzích. Můžeme na něm i vydělat?

Dnes přináším tip na CBOE Volatility Index (známý jako VIX). Ten po březnovém obřím vzepětí postupně zklesal na hladinu oscilující kolem úrovně 30 b. Od první půlky května se neúspěšně pokouší o průraz níž, ale zatím se mu nedaří pokořit silnou bariéru 27 b.

Z technického hlediska se dostáváme do trojúhelníku, který bude brzy proražen, což potvrzuje i křížení klouzavých průměrů na indikátoru MACD.

Fundamenty svědčí pro průraz směrem nahoru - trhy jsou nervózní zejména z nepříznivého vývoje epidemie (hlavně v USA) a z toho pramenícího nebezpečí zavádění nových protiepidemiologických opatření, která by zasáhla už tak postiženou ekonomiku. Názorně to bylo vidět např. po včerejším uzavření restaurací v Kalifornii, kdy VIX rychle poskočil na bezmála 32 b. Takovéto scénáře vývoje VIXu se budou nejspíš ještě opakovat, proto se nabízí možnost budování long pozice na silné linii podpory - tedy kolem 27 b. s cílem na 31,6 b. nebo (pro odvážnější) na 36,6 b.

Ještě upozornění: VIX je velmi drahý a nadto extrémně pohyblivý index, proto doporučuji obchodovat jen s minimálními pozicemi (mikroloty). Také upozorňuji na odlišné hodnoty VIXu u některých brokerů (např. XTB).

#investovani #vix #volatilita #trhy 

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.