Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se

Změní bohatství člověka? Miliardář Mark Cuban vyvrací největší mýtus o penězích

Podnikatel a majitel klubu NBA Dallas Mavericks Mark Cuban má dnes hodnotu 4,3 miliardy dolarů a miliardářem se stal před 21 lety. Byť to v té době pro něj bylo něco nepopsatelného, nemyslí se, že jej to nějak zásadně změnilo.

Cuban dosáhl na své první miliardy dolarů v roce 1999, když spolu se svými partnery prodali Broadcast.com Yahoo za 5,7 miliardy dolarů v akciích. Tehdy mu bylo 40 let a měl už za sebou zajímavou podnikatelskou kariéru.

Dosažení miliard "bylo neskutečné a stejně to vnímám dodnes," řekl Cuban v posledním díle podcastu The HoopsHype, který vyšel 4. března.

Podle Cubana je největším mýtem o dosažení - a udržení si - bohatství přesvědčení, že když se stanete opravdu bohatými, peníze vás automaticky zásadním způsobem změní. "Každý si myslí, že peníze člověka změní. A opravdu v mnoha ohledech mohou, ale zároveň vůbec nemusí,"vysvětlil Cuban v podcastu.

Mark Cuban měl to štěstí, že ještě před tím, než začal vydělávat velké peníze, vyzkoušel si v mládí, jaké to je být zcela na mizině. Neměl tehdy dost peněz ani na otevření bankovního účtu a bydlel s pěti dalšími muži v bytě, kde platili 600 dolarů nájem a střídali se v tom, kdo bude spát na gauči a kdo na zemi.

"I když jsem u sebe neměl ani vindru a spal jsem na zemi, uměl jsem se bavit a užívat si s přáteli. A ti stejní lidé jsou mými přáteli dodnes,"pochlubil se Cuban, který však zároveň přiznat, že vztahy s vašimi přáteli jsou jednou z oblastí, kterou může velké množství peněz učinit poměrně komplikovanou a i jemu samotnému nějakou dobu trvalo, než si vše "sedlo".

"Když se vám podaří vydělat miliardu, je ve skutečnosti nejtěžší poradit si se svými přáteli, protože oni jsou těmi, kdo najednou neví, jestli budete nadále tím stejným člověkem a jak se budete chovat. Budete od teď už platit veškeré účty v restauracích, nebo to budete dělat jen někdy, jako doposud? Chce to trochu času, aby se vše opět urovnalo do zajetých kolejí, ale opravdoví přátelé s vámi vždycky zůstanou," popsal Cuban svou situaci.

Ovšem myslet si na druhou stranu, že větší suma peněz ve vašem životě nezmění vůbec nic, zvlášť když pocházíte z velmi chudých poměrů, je podle Cubana rovněž hloupost. Právě naopak, peníze mu do života například přinesly výrazně více klidu a flexibility:

"Mám velké štěstí, protože se nemusím stresovat ohledně placení účtů, nemusím se obávat, jestli mi znovu neodpojí elektřinu a podobné věci, které jsem v minulosti musel mít neustále na mysli. Nemusím tolik řešit peníze na běžný život a můžu si naplánovat svůj vlastní kalendář tak, jak mi to vyhovuje," popsal Cuban nejdůležitější benefity, které mu peníze do života s 20letým odstupem přinesly.

A pokud už o Cubanovi něco málo víte, pak je vám jasné, že to zároveň není žádný frugalista, který počítá každý dolar a odmítá zbytečně utrácet. Kdepak. Hned poté, co se stal miliardářem, vyrazil na pořádnou party do Las Vegas, následně si na nějakou dobu pronajal celý ostrov a pořídil si i nové bydlení. Fakt, že je dnes stále miliardářem, však značí, že ovládá on peníze, nikoliv peníze jeho.

"Bez ohledu na to, jak moc zbohatnete, vás větší množství peněz neodvratně do jisté míry změní. Nemusí vás ale změnit příliš a to je podle mě jedna zcela mylná představa, kterou lidé o bohatství mají. I dnes - každý den - když mi to dojde, pomyslím si 'Pane Bože, jak se to proboha stalo? Jak je to možné?' Odjakživa se však snažím vážit si toho, nebrat nic jako samozřejmost a nedovolit penězům, aby mě nebo mé děti příliš rozmazlovaly," uzavřel Cuban.

#cuban #podnikani #miliardar #penize #bohatstvi #vztahy #pratele #pristup#financnigramotnost

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se