15.07.2020 3 minuty čtení

Z největší anonymní bitcoinové peněženky na světě někdo odeslal kryptoměnu v hodnotě téměř 1 miliardy dolarů

Dnes už tato peněženka je pouze bývalá nejhodnotnější na světě. Někdo z ní totiž odeslal bitcoiny v hodnotě téměř 1 miliardy dolarů na dva jiné separátní anonymní účty. Informaci přinesl Tech Radar a tím ukázal, co mi na tomhle systému vadí.

Zpětně nebylo problém dohledat, že z účtu na konci června nejdříve jedním směrem odešlo 5000 BTC, které měly v době transakce hodnotu téměř 46 milionů dolarů. Druhá, mnohonásobně větší transakce obsahovala 96 857 BTC v hodnotě lehce přes 887 milionů dolarů.

Příjemce druhé gigantické transakce se tak rázem stal majitelem druhé nejhodnotnější krypto-peněženky na světě. Tu první kontroluje kryptoměnová burza Huobi.

Většinu nejcennějších peněženek v kryptosvětě aktuálně kontrolují právě burzy jako Huobi. Velkou pozornost si však v tomto případě vysloužila skutečnost, že peněženka, na kterou zamířilo téměř 97 tisíc bitcoinů, byla založena teprve letos v dubnu.

Na jednu stranu si můžeme říct, že jelikož je svět bitcoinu opředen rouškou anonymity, dost možná se nikdy nedozvíme, kdo a komu tenhle balík poslal. Nebo jestli není majitel všech tří peněženek identický. Anebo jestli za nimi nestojí nějaká prominentní skupina.

Okolo podobných transakcí se samozřejmě vždy zákonitě rozjede hromada různých teorií. Třeba že účet patří dvojčatům Winklevossovým, kteří jsou dlouhodobými propagátory kryptoměn.

Na druhou stranu tenhle humbuk okolo celé transakce ukazuje jednu věc, která mně osobně na kryptoměnách vadí. A sice že i přes domnělou anonymitu je možné dát si tu práci a zpětně si vystopovat jakoukoliv transakci, která kdy proběhla.

Proto pokud se nějaký zámožný majitel bitcoinu rozhodne k transakci, ihned se to objeví v mediích. Což mimochodem razantně zvyšuje šanci, že si někdo z jeho okolí dá vzhledem k načasování jedna a jedna dohromady - zcela hypotetické, ale rozhodně reálnější, než kdyby o transakci jednoduše nikdo nevěděl.

Pro mě je představa, že by se v mediích objevil třeba titulek "Majitel největšího účtu u Fio Banky právě ze svého účtu na jiný účet odeslal 350 milionů korun", poměrně za vlasy přitažená. Nebo "Majitel největšího otevřeného účtu na Pražské burze právě na dva jiné účty rozeslal celkem 86 milionů korun, o koho jde?"

Ve světě kryptoměn je to ale zcela běžné a mimo automatické trackery, které tyhle informace samy od sebe plivou do světa nepochybně existuje hromada lidí, která každou větší transakci trackuje a zjišťuje, jestli není možné dohledat, od koho a komu prostředky plynou.

Netvrdím, že je to 100% špatný nebo nefunkční systém. Z velké části určitě fungovat musí, jestliže si skrz bitcoin jsou schopni bezpečně platit i organizovaní zločinci, pašeráci drog či uživatelé Dark webu (nebo si aspoň myslím, že bezpečně). A odesílatele z téhle mega-transakce určitě neurazilo, že ho poplatek za ni vyšel na symbolických 48 centů. Jenom pro mě osobně pojmy anonymita a soukromí znamenají trochu něco jiného.

#bitcoin #penezenka #transakce #kryptomeny #media #soukromi #anonymita

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky