20.01.2019 6 minut čtení

Recenze knihy: Jak z dobré firmy udělat skvělou

Globální bestseller a jedna z nejprodávanějších podnikatelských publikací, to je kniha Jak z dobré firmy udělat skvělou od autora Jima Collinse a jeho týmu spolupracovníků. V čem je kniha tak dobrá? Tedy, vlastně skvěla?

Ona „skvělost“ je v knize definována jako finanční výkonnost výrazně překonávající výkonnost trhu po určité období, v tomto případě po dobu 15 let od proběhlé transformace. Jak Collins a jeho tým dokládají mnohým srovnáním, některé firmy se ze stejné pozice dokázaly odrazit ke skvělým výkonům, zatímco jiné se ze stejné pozice pohybovaly na hranici přežití, případně byly prodány.

Jak je možné, že některým firmám se podařilo takto růst, zatímco jiným se to při stejných podmínkách nepodařilo? Na to hledal Collins se svým týmem odpovědi celých pět let. A výsledkem je jedna z nejlepších podnikatelských knih historie s více než 4 miliony prodaných výtisků.

Kniha je rozdělena do tří základních kategorií, z nichž každá se dělí na 2 části:

Disciplinovaní lidé

1. Vůdcovství 5. úrovně. Skromní, tiší, rezervovaní, a dokonce až plaší – takoví jsou správní vůdci pro firmy, které se chtějí z dobrých stát skvělými. Nejedná se tedy o žádné mediální hvězdy a drsné šéfy, ale spíše pokorné filozofy.

2. Nejdříve kdo…potom co. Nejdříve dostat do „autobusu“ správné lidi a ty špatné vyloučit. Potom ty správné lidi posadit na správná sedadla a vymyslet, kam se pojede.Vaším nejdůležitějším aktivem nejsou lidé, nýbrž správní lidé.

Disciplinované myšlení

3. Konfrontace s tvrdými fakty. Musíte si udržovat neochvějnou víru, že dokážete zvítězit a že nakonec bez ohledu na těžkosti skutečně zvítězíte, a současně mít kázeň ke konfrontaci s nejtvrdšími fakty o vaší skutečné situaci, ať už jsou jakákoliv.

4. Ježčí koncepce. Jestliže ve své hlavní podnikatelské činnosti nemůžete být nejlepší na světě, nemůže tato vaše hlavní podnikatelská činnost v žádném případě vytvořit základ skvělé firmy. Musí být nahrazena jednoduchou koncepcí odrážející hluboké pochopení tří protínajících se kruhů. (více níže)

Disciplinované jednání

5. Kultura disciplíny. Máte-li disciplinované lidi, nepotřebujete hierarchii. Máte-li disciplinované myšlení, nepotřebujete byrokracii. Máte-li disciplinované jednání, nepotřebujete rozsáhlé kontrolní mechanismy. Spojíte-li kulturu disciplíny s etikou podnikání, získáte kouzelný recept na skvělý výkon.

6. Technologické akcelerátory. Firmy, které se z dobrých staly skvělými, mají na roli technologie odlišný pohled. Nikdy nepoužívají technologii jako prvotní prostředek k podnícení transformace. Jsou však paradoxně průkopníky uplatňování některých pečlivě vybraných technologií.

Přesné dodržení těchto šesti kroků rozhýbe setrvačník, který vystihuje podstatu celého procesu přeměny dobrého ve skvělé. A nyní konkrétně k ježčí koncepci, která se stala poměrně revoluční myšlenkou své doby.

Ježčí koncepce

Firmy, které se z dobrých staly skvělými, založily své strategie na hlubokém pochopení tří klíčových rozměrů – tří kruhů. Firmy, které se z dobrých staly skvělými, převedly toto pochopení do jednoduché, křišťálově jasné koncepce, která vedla veškeré jejich úsilí.

Tři kruhy ježčí koncepce jsou tyto:

1. V čem můžete být nejlepší na světě. Toto rozlišující měřítko jde daleko za hranice kvalifikace k příslušné hlavní činnosti. To, že máte nějakou klíčovou kvalifikaci, ještě nemusí nutně znamenat, že v ní můžete být nejlepší na světě. A naopak – to, v čem můžete být nejlepší, vůbec nemusí být nic z toho, čím se v současnosti zabýváte.

2. Co pohání váš ekonomický motor. Všechny firmy, které se z dobrých staly skvělými, dosáhly hlubokého pochopení toho, jak co nejefektivněji vytvořit trvalý a silný peněžní tok a rentabilitu. Především objevily jednoduchý ukazatel – zisk na x, který měl největší vliv na jejich hospodaření.

3. Pro co planete vášnivým nadšením. Firmy, které se z dobrých staly skvělými, se zaměřovaly na ty činnosti, které podněcovaly jejich nadšení. Nejde zde o rozpoutání nadšení, ale o zjištění, co vás dokáže vášnivě nadchnout.

„Drží se toho, čemu rozumí, a o tom, kam napřít své úsilí, nechávají rozhodovat své schopnosti, a ne své ego.“

Warren Buffett ke své investici do Wells Fargo, skvělé firmy s ježčí koncepcí, která mu letos jen na dividendách vydělá přes 760 milionů dolarů.

Ježčí koncepce

Knize se dá vytknout jediná věc – její (ne)aktuálnost. Jelikož vyšla na podzim roku 2001, v průběhu internetové dot-com bubliny a dlouho před ekonomickou krizí z let 2008–2009, hned několik z uvedených firem přestalo splňovat podmínku skvělé firmy.

Jako příklad můžeme uvést maloobchodního prodejce Circuit City, který byl v knize vychvalován například za technologickou vyspělost a inovace. Paradoxně právě nástup internetu v čele s Amazonem poslal Circuit City do bankrotu v roce 2009.

A nebo taková hypoteční agentura Fannie Mae, kterou Collins vyzdvihuje za využívání vyspělých algoritmů pro přesnější posuzování hypotečního rizika, čímž umožňuje přístup k hypotékám také skupinám s nižšími příjmy. Právě tento přístup stál u zrodu ekonomické krize a nechybělo málo, aby na podzim 2008 Fannie Mae padla. Na poslední chvíli vstoupila na scénu americká vláda, která nad finančním ústavem převzala kontrolu.

Jak je tedy vidět, ne vždy pozice skvělé firmy znamená, že se nemůže nic pokazit. Na druhou stranu je pravda, že mnoho z firem, které autor vyzdvihuje, do dnešních dnů opravdu prospívá a žádná krize jim neublížila. Proto knihu doporučujeme jako inspirativní čtení všem, kteří se nechtějí spokojit s průměrností.

Hodnocení Warengo: 9/10

Jak z dobré firmy udělat skvělou (Good to Great)
Autor: Jim Collins
Vydává: Grada
Čas čtení: 8 hodin

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.