15.07.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 15.07.2020: Tuzemský e-commerce se letos napakoval, Británie dala stopku Huawei a ovesné mléko

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno všem, všemi očekávaná výsledková sezóna z letošního druhého kvartálu je tu. Jelikož během dubna až června seděla většina světa v karanténách doma, očekává se, že půjde o jeden z ekonomicky nejhorších kvartálů, jaký pamatujeme. Vše včera odstartovala trojice amerických bank (JPMorgan, Wells Fargo a Citigroup), jež zaznamenaly výrazný propad zisků (např. JPMorgan o 51 %). Zajímavé je, že akciový trh to zatím příliš nezajímá. Uvidíme, jak zareaguje na další vlnu bídných výsledků. Úspěšný den Vám přeje Tomáš.

-----

Partnerem newsletteru je Burza cenných papírů Praha a její trh PX Start pro malé a střední firmy. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

Moderna +18.96 % (75.05 USD)
Moderna zatím tento týden přidala přes 30 %. Včera euforii investorů ještě víc podnítila informace, že testovaná vakcína je bezpečná a hlavně vyvolává silnou imunitní reakci.

Wells Fargo -4.57 % (24.25 USD)
3. největší americká banka v letošním druhém kvartálu zaznamenala poprvé od finanční krize z roku 2008 ztrátu. Propad zisků oznámily i Citygroup a JPMorgan.

-----

Burza

Americké trhy včera ignorovaly opakované uzavření ekonomiky v Kalifornii i rekordní nárůst případů COVID-19 na Floridě. Zejména energetický sektor upaloval vzhůru, jako by se nic závažného nedělo. To Pražskou burzu včera směrem dolů zatlačil zejména Avast.

👉 Watchlist: Sledujte přímo na Warengo to nejnovější z MarketWatch či CNBC! 👈

-----

Slova dne

„Všechna rozhodnutí dělali epidemiologové, dělali hygienici. Neudělala to vláda, vláda to schvalovala.“

Premiér Babiš zahajuje svou tradiční taktiku. Na vládní reakci na koronavirus a zdevastování ekonomiky toho mnoho pozitivního není. A tak oproti březnu otočil. Akorát tohle nelze hodit na ČSSD ani Kalouska, a tak se rozhodl začít vinit odborníky. Chytré!

-----

Číslo dne

83 000 000 000 Kč

Tuzemské e-shopy za sebou mají zatraceně štědré pololetí. Jejich obrat dle statistik Shoptetu meziročně vzrostl o 1/3 na 83 mld. Kč. Skokanem roku se díky pandemii stal online prodej potravin a nápojů + přirozeně dezinfekce, rukavic a ochranných pomůcek.

-----

Bleskově

 Aerolinky Smartwings (k nelibosti pobouřených odborů) včera zahájily první vlnu propouštění. Padáka dostalo celkem 170 lidí. Celkem se dopravce chystá seškrtat 600 ze současných 2500 obsazených pracovních pozic. Vyhazovy se budou týkat i ČSA.

▶ Zatímco u nás se Huawei daří a nyní se i víc kamarádí se Seznamem, Británie se definitivně rozhodla, že čínské firmě zakáže podílet se jakkoliv na budování 5G infrastruktury v zemi. Vyšla tak vstříc dlouhodobému anti-čínskému naléhání USA.

▶ Akcionáři kavárenského řetězce Luckin Coffee vyhodili dosavadního předsedu představenstva Charlese Zhengyaa a zvolili si místo něj Jinyi Gua, jež rovněž obdržel titul CEO. Obměna vedení je snahou udělat tlustou čáru za letošním účetním skandálem.

▶ Švédská společnost Oatly, jež učí masy konzumentů pít své ovesné mléko, v dalším investičním kole na rozvoj získal 200 milionů dolarů. Mezi investory je kromě investičního giganta Blackstone Group i trojice celebrit Oprah, Jay-Z a Natalie Portman.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty