Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
14.07.2020 6 minut čtení

Je Tesla aktuálně stále „BUY“, anebo už vyrostla příliš vysoko a příliš rychle?

Automobilka Elona Muska se letos stala miláčkem Wall Street a jednou z nejsledovanějších a nejobchodovanějších akcií letošního roku. Masivní růst je především odrazem víry investorů v dlouhodobý růst Tesly. Dokáže ji ale společnost naplnit?

I přes pondělní pokles jsou akcie Tesly letos v pohádkovém plusu 257 %. Index S&P 500 je mezitím v mínusu přes 2 %.

Při pohledu na graf tohoto akciového titulu vás na první dobrou napadne jediné slovo: nesmysl. Jenže, chcete-li aktuální složení a chování trhu chápat, není možné odbýt i ty nejbizarnější úkazy jen slovem nesmysl. Je potřeba začít se šťourat v racionálních i iracionálních důvodech a pochopit, jak je možné, že lidé mají zas a znovu chuť Teslu přikupovat, byť to na první pohled vypadá, že její cena už přestřelenější být nemůže.

Kdybych chtěl dělat ďáblovi advokáta, řekl bych, že takto silný růst znamená, že investoři jsou v otázce dlouhodobého růstu značky maximálně sebevědomí a de facto mají pocit, že tohle je nový Facebook, Apple nebo Amazon, který se v řádu jedné dekády zařadí mezi americké technologické giganty. 

Žene je k tomu mimo jiné fakt, že se společnost Muskovi podařilo dostat ze ztráty do zisku i jeho prozatím slušný track record v plnění svých slibů a plánů. Jedním z posledních je mimochodem plný autopilot ve vozech Tesla ještě letos, což by znamenalo asi podobný skok, jako kdyby Tesly na cestách představovaly historicky první automobily, zatímco zbytek všech automobilů na trhu spíš povozy s koňmi. Ale nepředbíhejme a neutíkejme do Elonova snového světa.

Otázka zní: Jsou dnes akcie Tesly za rozumnou cenu, nebo už to přehnaly a jejich cena je silně nadhodnocená? Anebo dokonce ještě existuje nějaký prostor pro růst?

Letošní vývoj akcií Tesly

Hodnota Tesly a její budoucí vývoj

Když říkám, že investoři sebevědomě věří, že Tesla v následujících letech kvapem poroste, znamená to, že cena akcií v sobě pravděpodobně již tento očekávaný růst zahrnuje. Jak velký by tento růst měl být?

Aby tržní kapitalizace Tesly v následujících 10 letech mohla růst ročně v průměru o 10 %, musela by Tesla na konci této dekády mít valuaci asi 721 miliard dolarů. Jak by se k ní (reálně, ne pomocí tržní euforie) mohla dostat?

Chtělo by to roční čistý zisk okolo 14 až 15 miliard dolarů. Pokud Musk prokáže, že jeho společnost skutečně je schopna růst tímhle tempem a její obchodované P/E ratio se dokáže udržet na 50násobku příjmů, mohla by Tesla teoreticky mít v roce 2030 valuaci 700 až 750 miliard dolarů.

Jak velký nárůst prodejů by takový čistý zisk vyžadoval? No, pokud by se Tesla dokázala během 10 let s čistým ziskem dostat na 5 % celkových příjmů (tento poměr má třeba BMW), znamenalo by to, že její prodeje musí do roku 2030 stoupnout na 280 až 300 miliard dolarů. Jen tak dosáhne zmiňovaného zisku 14 až 15 miliard dolarů. To pro představu znamená, že každoroční prodeje Tesly musí v následující dekádě bez přestání růst o zhruba 27 % ročně.

Nečekají investoři příliš?

Když se podíváme na hospodářské výsledky Tesly za posledních 5 let, neměla žádný problém zvyšovat své příjmy z prodejů o mnohem víc než 27 %. Dokážu si proto představit, že se najde hromada investorů, kteří výše popsanému modelu dokáží uvěřit.

Nutno ale podotknout, že takovýto plán obsahuje celou řadu velkých rizik. Prvním a největším je ziskovost - pokud se ukáže, že Tesla není schopna vydělávat peníze tak dobře, jak akcionáři nyní očekávají, bude po pohádce.

Tesla Model Y

Dalším rizikovým faktorem je skutečnost, že Tesla musí raketový růst udržet po celou dobu následující dekády. Pokud její úžasná expanze náhodou začne na konci desetiletky v letech 2028-2029 výrazně zpomalovat, může začít víra, že akcie tohohle výrobce elektromobilů mají hodnotu padesátinásobku jeho příjmů, dostávat vážné trhliny. A jakmile P/E ratio v roce 2030 bude cokoliv menšího než 50 (za předpokladu zisků ve výši 14 až 15 miliard dolarů), výnos této akcie mezi dneškem a obdobím za 10 let bude spíš zanedbatelný.

Ano, vždycky je tady i možnost, že Tesla dokáže (nebylo by to poprvé) překonat i ty nejoptimističtější předpoklady investorů. Možná se během 10 let elektromobily stanou mnohem ziskovějšími, než kdy byly vozy se spalovacími motory, a Elon si tak bude moci účtovat vyšší marži než 5 %.

Dále je tady poměrně kritický autopilot či další softwarové možnosti, jež by dokázali navýšit současný technologický náskok Tesly před konkurencí o další významný milník. Díky tomu by značka mohla na softwaru pro svá vozidla v důsledku vydělat mnohem víc, než kolik si dnes investoři připouštějí.

Seznam potenciálních budoucích vývojů Tesly pro dalších 10 let je, chtělo by se říct, nekonečný. Na druhou stranu nesmíme zapomínat na divoký růst, který nyní akcie zažívají. Investoři stojící nohama na zemi by tak asi spíš měli doufat, že cena zamíří o citelný kus zase zpět dolů, což by riziko této investice pomohlo zmenšit.

Co mají dělat současní akcionáři?

Znamená to, že současní držitelé akcií by je měli začít hromadně vyprodávat? To zrovna ne. Byť se musí připravit na to, že tenhle akciový titul téměř garantovaně nyní čekají vzhledem k raketovému růstu volatilní měsíce. Na druhou stranu nesmíme zapomínat na "big picture", kam spadá i nově fungující výrobní závod, jež od loňska plive jednu Teslu za druhou v Číně či zahájení dodávek Modelu Y (+ plány na podobně rychlé vybudování dalšího výrobního závodu v Německu, který už se v tuhle chvíli staví).

Příběh růstu Tesly dnes možná stále vypráví teprve svou první kapitolu. Model Y má vzhledem k oblibě SUV rozhodně šanci překonat v prodejích i dosavadní nejprodávanější Model 3. A pak je tady plánovaná masivní expanze produkčních kapacit nejen pro letošní rok. Ta je klíčová, protože při pohledu na letošní plán celkového počtu vyrobených vozů bude mít v druhé polovině roku ještě Tesla docela honičku. Musk ale zřejmě žádné zpomalení ani letos, ani příští rok nechystá, spíš naopak.

Hodně toho investorům o aktuálním stavu byznysu také řekne zveřejnění aktuálního hospodaření v rámci výsledkové sezóny, které výrobce elektromobilů investorům představí 22. července.

#investovani #akcie #tesla #musk #cena #trznivaluace #rust #ocekavani #analyza #prodeje #zisk #peratio

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Pořád čtu o tom technologickém náskoku, který Tesla má. Nikdo neřekl, jaký je. Porsche má jako první 800 voltový systém, díky tomu lépe zvládá tepelný management. Tesla má pořád starší 400 V systém. ... atd. 🤷🏻‍♂️

    0
Doporučené příspěvky
7 minut
7 minut
5 minut
8 minut
5 minut
3 minuty
7 minut
7 minut
5 minut
10 minut
7 minut
4 minuty