5 minut čtení

Mohl by pád TikToku nahrát akciím Snapchatu? Je teď čas na nákup?

TikTok (nebo v Číně Douyin) začal masivně nabírat na popularitě hned po svém spuštění koncem roku 2016. Teď se ale v ráji objevily problémy. Pojďme se podívat na to, co se s TikTokem děje a jaké následky by to mohlo mít.

Aplikace, nebo chcete-li sociální síť, jejíž smysl tkví ve sdílení krátkých videí, nasbírala 500 milionů aktivních uživatelů v polovině roku 2018 a letos v květnu podle Bloombergu majitel TikToku dosáhl na soukromých trzích „hodnoty“ 100 miliard dolarů. 

Někteří lidé se domnívají, že bleskový vzestup TikToku částečně ubral na popularitě konkurenčnímu Snapchatu, který se snaží oslovit tu samou generaci – Zetko. TikTok očividně vyfoukl Snapchatu jeho cílový trh. Koupil si na Snapchatu tolik reklam, že se vloni stal podle společnosti MediaRadar nejpropagovanější společností Snapchatu a také ze Snapchatu přetáhl několik zaměstnanců.

Teď se ale něco stalo. A je naprosto jasné, že to TikTok zásadním způsobem ovlivní. Už o tom máme i první důkazy.

Jaká kontroverze obklopuje TikTok?

Jak víte, TikTok je čínská aplikace. A stejně jako například u firmy Huawei se objevilo podezření z čínské špionáže a předávání dat uživatelů společností ByteDance čínské vládě. Podle právníků existují v čínských zákonech způsoby, jak si vláda může informace o uživatelích od jakékoliv společnosti vynutit.

Pravděpodobně víte, že americké firmy nesmí s elektronikou Huawei obchodovat a Trump sankce nedávno prodloužil o další rok. Praktický tah v obchodní válce mezi Amerikou a Čínou. Vypadá to, že by TikTok mohl představovat větší nebezpečí než Huawei, protože (minimálně podle článku Forbes) dal čínské vládě nástroj, jak pumpovat data stovek milionů občanů v Americe a Evropě přímo z jejich telefonů.

Mike Pompeo (americký ministr zahraničí) v pondělí prohlásil, že Amerika zvažuje zákaz TikToku. Vedení společnosti se brání s tím, že v čele firmy stojí Američan a i další manažerské posty jsou obsazeny Američany, ale to očividně nestačí.

Minulý týden byly TikTok, WeChat a dalších 58 čínských aplikací zakázáno v Indii. Pro TikTok to bude zásadní újma, protože Indie je obrovský trh, na kterém mají stovky milionů uživatelů. Vypadá to, že pouze zákaz v Indii by mohl TikTok stát i 6 miliard dolarů. Co se s firmou stane, pokud budou Indii následovat Spojené státy a případně další země, není hádankou.

Uživatelé přecházejí na jiné platformy

Podle průzkumu společnosti KalaGato téměř polovina bývalých uživatelů TikToku v Indii přešla ke konkurenčním aplikacím jako Mitron, Roposo, Harechat a Chingari během pouhých 48 hodin poté, co TikTok indická vláda zakázala. 

Sharechat a Roposo dva dny po zákazu zaznamenaly největší počet nových instalací první dva dny po zákazu. Pravdou ale je, že jsou uživatelé na indických platformách méně aktivní, než bývali na TikToku. Možná je ale větší zapojení jen otázkou času. Je to totiž způsobeno především tím, že v Indii měl TikTok nemálo influencerů s monetarizovaným obsahem. Celebrity, modelky a herci se přesunou na jiné platformy a pojede se dál.

Jsou Snapchat a TikTok rivalové?

Neexistují na to žádné přímé důkazy. Přeci jen jsou to poměrně odlišné aplikace. Obě mají stejnou cílovou skupinu a podobné zájmy, to ano. Například Snap Map and Discover funkce se zaměřuje na lidi, kteří mají rádi krátká videa (podobně jako lidé na TikToku) a soukromé zprávy na TikTok zase konkurují funkci zpráv ve Snapchatu.

Snapchat má zároveň velký zájem na popularizaci aplikace v Indii. Nedávno zakomponoval do aplikace více možností indických jazyků, aby vytvořil více diverzní a kulturně relevantní prostředí pro své indické uživatele.

Měli byste si teď koupit akcie Snapchatu?

Ano, Snapchat by mohl z problémů TikToku profitovat. Především pokud by opravdu došlo ke krachu společnosti. Ale před nákupem si také musíme uvědomit, že Snapchat čelí obrovské konkurenci ve formě Facebooku a Instagramu, které jeho nejoblíbenější koncept převzaly. A proč mít dvě aplikace na něco, co můžete dělat v jedné? Je dost možné, že zákaz TikToku by mohl jen přihrát uživatele těmto dvěma gigantům a u Snapchatu se nic moc nezmění.

Pohyb akcií společnosti Snap za poslední měsíc

 

 

Investoři, kteří si koupí akcie Snapchatu, by si především měli udržet realistická očekávání a nenechat se přesvědčit jen vidinou pádu TikToku. Je totiž možné, že potenciál už je obsažen v současné ceně akcií, která během posledního měsíce stoupla zhruba o 25 %. 

 

Jak to tak bývá – když o tom všichni mluví, už je nejspíš pozdě.

Navíc je možné, že zákaz TikToku v Indii nebude permanentní. Podle nového vyjádření indické Ministerstvo elektroniky a informačních technologií poslalo zakázaným aplikacím dopis, na který musí do 22. července odpovědět – a až pokud do neudělají, bude jejich zákaz definitivní. Existuje tedy možnost, že se TikToku a dalším společnostem podaří z problému vybruslit.

#snapchat #tiktok #cina #akcie #burza 

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dle mého názoru je TikTok jen virální appka bez hlubšího smyslu. Je otázkou času než taková hvězdička uhasne a na její místo nastoupí nová. Určitě fajn investice třeba na krátkodobou spekulaci, ale rozhodně bych podobné tituly nedržel dlouhodobě či na ně nějak spoléhal.

    +1
    • Já mám pocit, že „virální appka bez hlubšího smyslu“ je většina úspěšných aplikací. Ale držet ji by mě taky nelákalo.

      0