18.04.2019 2 minuty čtení

Pinterest vstoupí na burzu s valuací 10 miliard dolarů, upisovací cena akcií bude 19 dolarů

Ještě než se investoři dočkají vůbec největšího letošního IPO v podobě Uberu, mohou si pochutnat na dezertu jménem Pinterest. Ten se na newyorské burze objeví už dnes.

Pinterest je se svými 250 miliony aktivních uživatelů jedním z velkých hráčů světa sociálních sítí. Platforma zaměřená na sdílení fotografií a obrázků umožňuje návštěvníkům sbírat inspiraci a nápady pro svůj běžný život.

I přes stabilní růst a relativně silnou oblíbenost u uživatelů je na tom však Pinterest v jedné věci podobně jako další technologické firmy, které letos na burzu vstupují, tedy každý rok ve ztrátě. Nutno ovšem uznat, že graf u Pinterestu vypadá mnohem lépe, než například u Lyftu nebo Uberu, firma například za minulý rok navýšila příjmy o 60 % na 756 milionů dolarů a ztrátu snížila na 67 milionů dolarů. Progres tedy jednoznačně směřující k ziskovosti, což je něco, co investorům u mnohých letošních IPO chybí.

Pinterestu se nyní povedlo přesvědčit bankéře a investory o valuaci ve výši 10 miliard dolarů a vybrat tak 1,43 miliard dolarů. Akcie s tickerem PINS se začnou obchodovat na newyorské NYSE při ceně 19 dolarů za kus.

Pinterest chtěl původně ocenit akcie na 15 až 17 dolarů, což by firmě propůjčovalo valuaci ve výši necelých 9 miliard, tedy asi 3 miliardy pod valuací, na které byla firma po posledním investičním kolem v roce 2017. Jenže investoři jsou letos při chuti a tak Pinterest zájem využil ke zvýšení upisovací ceny, díky čemuž vybral více financí pro svůj další rozvoj.

Oblíbenou fotografickou sociální síť založili v roce 2010 Ben Silbermann, bývalý inženýr z Googlu, a Evan Sharp, designér z Facebooku. Ti by měli mít díky IPO majetek shodně ve výši kolem jedné miliardy dolarů.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.