4 minuty čtení

Českou platformu Bondster využívá už 10 tisíc investorů

Jedna z největších českých investičních platforem Bondster, která se zabývá investicemi do půjček a úvěrů, dosáhla významného milníku v podobě 10 tisíc registrovaných uživatelů.

„Cesta k deseti tisícům uživatelů nebyla rozhodně lehká. Od našeho startu v roce 2017, kdy jsme měli pouze jednoho poskytovatele, jsme ušli opravdu velký kus cesty a stali se globální respektovanou platformou pro P2P investice do půjček,“ říká ředitelka Bondsteru Jana Mücková.

Na Bondsteru může desítka tisíc klientů investovat do úvěrů od 21 poskytovatelů z celkem 8 zemí světa. S výjimkou Antarktidy a Austrálie tak platforma geograficky pokrývá všechny světadíly planety. Online investiční platformou Bondster proteče měsíčně několik desítek milionů korun. Na konci loňského roku se jen v jednom měsíci proinvestovalo rekordních 100 milionů korun.

„Jsme rádi, že u nás kromě Čechů investují také zahraniční investoři, kteří mají k dispozici tisíce půjček denominovaných v eurech. Momentálně je poměr nových registrací mezi Čechy a zahraničními klienty zhruba půl na půl,“ dodává Jana Mücková.

Investoři na Bondsteru vydělávají ročně v průměru 8,3 % v českých korunách a 13,5 % v eurech. Společnost celkem od svého založení vyplatila investorům jen na výnosech přes 43 milionů korun. Za rok 2019 se počet investorů zvýšil o 62 %. Objem proinvestovaných půjček loni vzrostl o 262 %. Počet půjček zveřejněných na platformě zaznamenal za rok 2019 dokonce čtrnáctinásobný nárůst. Bondster tak patří mezi nejrychleji rostoucí FinTech společnosti v Česku. Po třech letech už má Bondster investory z celkem 73 zemí ze čtyř kontinentů. Více o statistikách investic na Bondsteru najdete zde.

„Nedávno jsme spustili online směnárnu měn přímo v investorském účtu. Vyslyšeli jsme tak žádosti zejména českých investorů a umožnili jim snadnou a výhodnou směnu korun na eura. Ve výsledku tak mají jednodušší přístup k investicím do zahraničních půjček, které jsou výnosnější. V letošním roce ještě plánujeme spustit takzvaný sekundární trh, který investorům umožní obchodovat s půjčkami mezi sebou. Pokud bude chtít investor ze své investice vystoupit dříve třeba kvůli nenadálému výpadku příjmu, sekundární trh mu umožní rychle získat zainvestované peníze zpět,“ uzavírá Jana Mücková.

P2P je zkratka výrazu peer-to-peer, který je původně z prostředí internetu, kdy spolu komunikovali lidé napřímo. Sektor P2P půjček (používá se také pojem „sociální půjčky“) se věnuje poskytování půjček napřímo. Tento nastupující fenomén se může zdát na první pohled poměrně mladý, ale jeho kořeny sahají až do roku 2005, kdy v Anglii spustila P2P půjčky společnost Zopa, která funguje dodnes. Dalším průkopníkem z britských ostrovů je společnost Funding Circle. Vznikla v roce 2010 a dosud přes její platformu proteklo více než 8 miliard liber. Také v USA už platformy P2P fungují delší dobu. V roce 2006 byly založeny společnosti Prosper Marketplace a Lending Club. Druhá jmenovaná je v současnosti považována za největší P2P platformu na světě a je obchodována na newyorské burze.

Bondster

Bondster Marketplace, s.r.o., je česká FinTech společnost, která na konci května 2017 spustila svoji online platformu pro investování do P2P půjček. Bondster funguje jako peer-to-peer trh investic – propojuje investory z řad široké veřejnosti s poskytovateli půjček. Na Bondsteru mohou investoři vybírat z již poskytnutých půjček a do nich investovat už od 100 Kč nebo 5 eur. Bondster je proto vhodný pro drobné investory, ale přináší cennou alternativu také pro větší investory, kteří chtějí diverzifikovat své investiční portfolio. Majitelem Bondsteru je česká investiční společnost CEP Invest Private Equity, SE.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.