Oliver Noelting je bezpochyby nejslavnějším německým frugalistou a na svém blogu svou životní filozofii sdílí s nemalým množstvím fanoušků. Jak o něm v loňském roce napsal server Euro: „Není zrovna moc stránek, které by nabízely postup výroby levného domácího mýdla hned vedle sofistikovaných tipů daňové optimalizace kapitálových výnosů. Blog Olivera Noeltinga z Hannoveru takovým místem je.“
Co to je frugalismus?
V rozhovoru pro server Tekportal sám Noelting na tuto otázku odpovídá.
„Frugalismus je způsob života, kdy se člověk snaží vést spokojený, smysluplný a nezávislý život. Namísto toho, abyste seděli na gauči a nadávali na svou současnou situaci, jdete, naučíte se nové dovednosti a rozšíříte si obzory. A uvědomíte si, že pro naplňující život nepotřebujete tolik peněz.“
Frugalismus se podle Noeltinga od hnutí FIRE nijak neliší. Hlavní myšlenkou obou filosofií je usilování o finanční nezávislost a minimalismus. Snaha žít spokojený život a zároveň šetření.
„Základ je vždy ten samý. Moje štěstí v životě je určeno tím, jak přemýšlím a jak se chovám, ne tím, kolik věcí si můžu koupit.“
Noelting od 25 šetří jak o život, potřebuje 10 milionů
Noelting sestavil detailní plán příjmů a výdajů, za pomocí kterého by se mu mělo povést odejít do důchodu ve čtyřiceti letech. Do té doby musí podle svých vlastních výpočtů naspořit alespoň 400 tisíc eur, což je asi 10,5 milionu korun. Peníze vkládá především do indexových fondů.
Noelting v roce 2018 pracoval v IT a vydělával 2300 eur měsíčně. Zhruba 1500 z toho ušetřil a 800 utratil. To znamená, že utrácel zhruba jen jednu třetinu svých příjmů. Dnes už je to jen něco málo víc než polovina. Založil totiž rodinu a tak náklady na život výrazně stouply.
Ptáte se, jak se mu daří šetřit tak velkou část příjmu v Německu, zemi, která rozhodně není z těch nejlevnějších?
„Největší prostor, kde se dá ušetřit, jsou životní výdaje. Můžete hodně ušetřit na nájmu. Velké množství lidí si pronajme nedražší nemovitost, kterou si můžou dovolit. Já momentálně žiji s přítelkyní ve dvoupokojovém bytě o 46 metrech čtverečních. Za nájem a ostatní výdaje spojené s bydlením každý z nás zaplatí méně než 300 euro,“ řekl Noelting v rozhovoru z roku 2018.
Mezi další věci, na kterých pár šetří, patří například doprava nebo koníčky. Namísto auta jezdí na kole a oblíbený Noeltingův sport je skateboarding. To je velmi levná zábava. Noelting je obecně ke konzumerismu velmi skeptický.
„Naše společnost se nás snaží přesvědčit, že nám něco chybí: sedačka, dovolená. Někteří lidé si nakupují nové věci, když se nudí.“
Asketismus? Ne tak docela
Noelting v rozhovorech popírá, že by si utrhával od úst nebo by on či jeho rodina kvůli jejich skromnému životnímu stylu nějak trpěli. Ke konfliktům prý možná docházelo ze začátku, kdy měl Noelting pocit, že si nesmí dovolit nijak se potěšit, ale brzy prý přišel na to, že to není pravda.
Noelting pracuje pouze maximálně 30 hodin týdně, takže má více času než běžní zaměstnanci na plný úvazek a ten tráví především věcmi, které ho baví. Podle jeho vlastních slov si ale namísto drahé dovolené v Thajsku raději dopřeje cestu na Balaton.
„Snažím se najít kompromis mezi životem teď a tady a budoucností. Například práce na poloviční úvazek mi dává svobodu a příležitost vydělávat peníze a zároveň dělat věci, které mě baví.“
Zatím ale prý neví, co bude dělat, až se mu do předčasného důchodu podaří odejít. „Kdo ví, co budu chtít dělat za deset let?“
Pravděpodobně ale bude pokračovat ve skateboardingu a programování – tyto věci ho zkrátka baví. A také bude trávit spoustu času se svou rodinou. „Není to o tom se ve 40 na všechno vykašlat, je to o tom získat větší svobodu,“ dodává.
Umírněný životní styl (tak si ho nazývám sám pro sebe) dovede vést jen určité procento lidí. Důležité je dělat to, co vás baví. A vedle toho samozřejmě investovat na finanční svobodu. Myslím si, že finanční svobodou život nekončí, člověk by měl být užitečný svému okolí stále.
Určitě.
Je opravdu dobrý.
super @natalieschejbalova , nový pojem, se kterým jsi mě seznámila ?
Takže vlastně jediné, co dělá je, že nejezdí do Thajska. Tak to taky dělám, takže jsem frugalista.
Přátelé, jeho existenci především vévodí idea hnutí . Toto hnutí posilnilo nejen za poslední globální recese. Noelting se jej pouze ujal u sebe doma v Německu. Amerika je plná frugalistů. Koukněte třeba na tuhle sympatickou rodinku (https://www.frugalwoods.com/). .... On dostává i honoráře z talkshow. Kdyby mu babička dala 100€ k narozeninám tak je znovu investuje. Spoření je jen počáteční operátor. On je tak doopravdy z 90% investor. To extrémní spoření uvádí jen jako příklad, ze kterého se může poučit i člověk mající menší příjmy.