12.08.2018 5 minut čtení

Jak si zapamatovat jména bez větší námahy?

Celý problém v podstatě leží jenom ve fungování vašeho mozku. Chcete se pro příště vyhnout trapné situaci, a naopak oslnit skvělým pamatovákem? Pak čtěte, přinášíme vám odpověď na váš velký problém.

Pro tentokrát upustíme od informace, že náš mozek využíváme pouze z jedné desetiny. Kognitivní věda pochybuje, že tomu tak opravdu je a neustále se objevují nové a nové poznatky o kapacitě našeho mozku.

Je to samozřejmě také o snaze, nemusíte být ale Albert Einstein, stačí pár krátkých cvičení nebo triků, které vám pomohou zapamatovat si to nejdůležitější. Mozek je jako sval a když ho budete poctivě trénovat, odvděčí se vám. Můžete se tedy naučit trénovat svou paměť a uvidíte, že už se nebudete muset bát, že při konferenci nebo pracovním večírku zapomenete důležitá jména. Pomohou vám následující triky:

#1 Utvořte si v hlavě obraz

Pokud potkáte někoho nového, zkuste si zapamatovat onu konkrétní situaci a zapište si ji do paměti. Stejně jako to, co měla tato osoba na sobě, její barvu vlasů, účes nebo výraz v obličeji. Zkrátka něco, co je pro ni charakteristické. Vy to sice nevnímáte, ale váš mozek si v tu chvíli tvoří do své paměti snímek onoho konkrétního momentu, takže je potřeba být hodně vnímavý.

Přidáním charakteristických detailů a znaků mozku pomůžete vzpomínku uložit do dlouhodobé paměti. Jedním z hlavních důvodů, proč nám může dělat problém zapamatovávání si jmen, je totiž to, že většina našich vzpomínek se ztrácí v moři těch ostatních, velice podobných. Proto musíme ty, které se mohou v budoucnu ještě hodit, nějak od ostatních odlišit.

Uznejte sami, kolikrát vás vaši přátelé na různých večírcích představovali svým kamarádům a kamarádkám. Kolik z nich jste si ale pamatovali po deseti minutách, hodině a další den? Číslo asi nebude příliš vysoké, pokud vám paměť na jména slouží podobně, jako průměrnému člověku. A je to jen proto, že váš mozek má příliš podobných vzpomínek, které nedokáže nijak odlišit. Najděte si tedy na každé osobě jednu zajímavost, podle které si ji zapamatujete.

#2 Zapojte kreativitu

První rada zněla: najít si na každé nově poznané osobě zajímavost, podle které si k obličeji přiřadíte její jméno. Někdy si tuto charakteristickou věc ale můžete dokonce i domyslet, nebo vymyslet, pokud jste dostatečně kreativní. Podle Joshuy Foera, amerického šampiona v soutěži o člověka s nejlepší pamětí v USA z roku 2006 (zapamatoval si balíček 52 karet za 100 sekund), si totiž lidé uchovají v paměti spíše to, že je třeba někdo povoláním pekař, než že je to něčí příjmení.

Co si z toho vzít? Když se vám někdo představí, zkuste si jeho jméno dát do nějaké širší souvislosti, spojit si ho třeba s nějakým pohádkovým hrdinou nebo oblíbeným sportovcem, který je jeho jmenovcem. Kreativitě se meze nekladou a může vám to jen pomoct.

Zkuste si dát jméno do širší souvislosti

#3 Důležitost očního kontaktu

Podle 10 let starého průzkumu vám může v tomto směru pomoci, pokud se na lidi, které vidíte poprvé, nejenže pořádně podíváte, ale také s nimi navážete delší dobu oční kontakt.

Lidé, kteří se v rámci průzkumu dívali delší dobu do očí než na ostatní části hlavy, respektive těla, totiž v průzkumu, kde si museli zapamatovávat jména nově poznaných lidí, uspěli výrazně lépe. Je potřeba nebrat nové seznámení jako nějakou formalitu, kterou je chcete mít rychle za sebou.

Navažte na delší dobu oční kontakt

#4 Využijte sociálních sítí a připravte se

V době sociálních sítí se dá leckdy poměrně lehce zjistit dopředu, na koho důležitého na konkrétní akci můžete narazit. Na to nemusíte být žádný „stalker“. Stačí být jen trochu zvídavý. Vyplatí se to zejména, když chcete na někoho zapůsobit tím, že za onou osobou přijdete, oslovíte ji a představíte se.

Jakou tohle má souvislost se zapamatováváním jmen? Pokud se takto dopředu připravíte, nakonec si naučená jména zapamatujete mnohem snadněji, protože s nimi budete ještě před setkáním pracovat a přiřadíte si je k obličeji. Známé přísloví „těžko na cvičišti, lehko na bojišti" zde opět bezezbytku platí.

#5 Soustředění

Pamatuje si, kdy naposledy vám byl představen nějaký důležitý člověk? Udělali jste vše pro to, abyste si hned zapamatovali jeho jméno, a tedy zapsali si onen okamžik do paměti, nebo jste si jen podali ruce a už sledovali spíše to, co se děje kolem vás? I když se to na první pohled nemusí zdát, většina lidí se v těchto chvílích dostatečně nekoncentruje, a pokud se nachází v rušnějším a zaplněným prostředí, spíše kouká kolem sebe.

Výsledkem není nic jiného než to, že jméno vůbec nepochytíte, anebo jej velmi rychle zapomenete. Když se totiž nekoncentrujete, váš mozek ani nedostane šanci uchovat si vzpomínku na vaše seznámení na takové úrovni, o jaké jsem psal v prvním bodu. Seznámení a podání rukou není jen společenská formalita, po které můžete stále dělat, že danou osobu neznáte.

Tím, že si aspoň zapamatujete její jméno, jí prokážete minimum možného respektu a zároveň se vyhnete trapným situacím, kdy raději stojíte mimo konverzaci, protože si nepamatujete jména těch, kteří se vám před půl hodinkou představili.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.