16.01.2019 3 minuty čtení

IPO akcie roku 2019 - Airbnb, Uber nebo dopravce Flix.

Investoři vyhlíží příchod nových firem na akciové trhy. A je na co se těšit. Očekávané položky jako Airbnb, Uber, Flix, Instacart nebo Slack jsou společnosti v podvědomí široké veřejnosti. Jak moc se vyplatí jejich včasný nákup?

Z prvu bych rád upozornil, že akcie typu IPO (IPO je označení nových společností přicházející na akciové trhy), může být jistým pozlátkem, avšak né uplně ziskovou záležitostí. Správné nacenění akcií může trvat i několik let, než společnost pozná své tržní dno. Nemají historické grafy vývoje ceny, tudíž je težké si na tyto položky dělat jakoukoliv analýzu. Z dlouhodobého hlediska však představují zajimavý potenciál. 

Ku příkladu lze uvést Facebook, když vstupoval na akciové trhy. Ten se začal obchodovat 12. Května 2012 za 38 dolarů za akcii. Po patnácti obchodních dnech byl celkový propad na 27,10 dolarů za akcii, tedy ztráta pomalu o 29%. K dnešnímu dni, tedy 16.1.2019 se Facebook prodává za 149 dolarů za akcii. Je na místě tedy s nákupem setrvat a mít jistou trpělivost, než uznáte správnou dobu nákupu. 

Osobně mám nakoupené akcie Dropbox, které se začali obchodovat 25.3.2018 za nějakých 31 dolarů. Do společnosti jsem investoval až letos, 5.1.2019 za 20.66 dolarů. 

Airbnb 

Poskytovatel ubytovaní se nemusí představovat. Funguje téměř po celém světě a nabízí od lowcost pokojů až po unikátní komplexy k pronájmu. Dále rozšířil své pole působnosti o poskytování zážitků v destinacích od sportovních, přes výlety, až po kulinářské zážitky s místním obyvatelstvem. Za mne se investice do airbnb jeví jako zajímavá příležitost. Problémem je však jejich daňová neregulovanost nejen v ČR, ale i v mnoha dalších zemích. Vstupem na trhy se možná jen umocní tato problematika. Spíš bych čekal na vývoj ceny po 3-4 měsících. 

Uber

Stejný případ jako u Airbnb, možná i o něco složitější. Né v každých městech Uber jezdí, né v každých městech či dokonce zemích jezdit smí. Co se týká však amerického trhu, jeho popularita společně s UberEat je na dobré úrovni. Zde bych volil jestě větší opatrnost, než u Airbnb či bych mu v prvním roce nevěnoval větší pozornost. 

Flix

Autobusový a vlakový dopravce takřka po celé Evropě a částečně v USA. K jeho dceřiným společnostem patří i německý PostBus. Společnost, i díky silné investorské kapacitě se stala v roce 2016 největším dopravcem v evropské dopravní síti. Flotila 2000 autobusů, 8000 řidičů a 320 různých tuzemských partnerů dělá z této společnosti velký monopol. Osobně se na Flix budu soustředit nejvíce, z prvu investičně nejspíš jen do 10% finančního portfolia (opatrnost), poté se v zelených čislech nebudu bát příkupu. 

Instacart

Obdoba českého Rohlíku či Košíku ve Spojených státech a Kanadě. Zatím mají pokrytí jen ve významných městech, avšak pole působnosti rozšiřují velice rychle. Klienti navíc nakupují potraviny přímo přes mobilní aplikace. Myslím, že roční odstup od tohoto stocku je správný. 

Slick

Software založený na cloudovém způsobu a sadou vlastních nástrojů pro vývoj a spolupráci. Používaná například k vývoji her. Obecně o této firmě moc nevím, ale v Technology světě nejspíš známá věc. Moje čistá domněnka je, že bude kopírovat roční vývoj společnosti Dropbox. 

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.