11.08.2018 7 minut čtení

Jak se stát digitálním nomádem?

Máte rádi cestování a zároveň koketujete s možností práce na volné noze? Líbilo by se vám pracovat ze české, případně i západní peníze a zároveň je utrácet na místě, kde je kupní síla peněz mnohem nižší? Můžete pracovat online? Pak se staňte digitálním nomádem. Digitální nomádi, jak už název „profese“ napovídá, pracují online a cestují při tom z místa na místo. Nepracují a nešetří celý rok, aby si užili své 2 týdny dovolené – práci a cestování spojují dohromady.

Myšlenka digitálního nomádství je velmi jednoduchá a takřka geniální, tedy pokud se člověk zbaví jistého vnitřního strachu a je schopen vystoupit z komfortní zóny. Stačí najít něco, co vám bude přinášet příjem v rámci práce na dálku (známá pod názvem home office či homeworking), a pak procestovat svět.

Tento styl práce však není pro každého. Pokud jste zatím nikdy neslyšeli slovo Nomad-gram, pak vám ho vysvětlím. Představuje ukázkové nastavení vlastností, schopností a dovedností digitálního nomáda. Tento životní styl představující časté cestování a netradiční způsob práce zkrátka vyžaduje od jedince určité předpoklady.

Projevuje se u vás potenciál digitálního nomáda?

Nomad-gram představuje především zásadní schopnost učit se, být přizpůsobivý, osvojení cizích jazyků, schopnost určitého minimalismu a základní znalost IT. Nezbytná je rovněž určitá dávka flexibility. Ať už se to týká změny prostředí, zaběhnutého režimu, schopnosti adaptibility a řešení nových, netradičních situací.

Denním chlebem je také opuštění naší takzvané „komfortní zóny“, ne vždy je prostě život digitálního nomáda příjemný. Nevýhodou však je, pokud v ní zůstáváme dlouhodobě – člověk neroste, nevyvíjí se, nepřekonává překážky. A pokud se člověk nikam neposouvá, dá se říci, že vlastně nežije ale pouze přežívá.

Důrazem na detaily ušetříte jak peníze, tak i starosti

Pokud začnete o tomto způsobu cestování/pracování více uvažovat, najednou se vám v hlavě začnou vynořovat otázky typu:

  • Jak si pořídit dva pasy, kdybych jeden na cestách ztratil?
  • Na co si dát pozor u mezinárodních řidičských průkazů?
  • Které pojištění vychází nejlépe na dlouhodobější pobyty a které lze prodloužit i ze zahraničí?
  • Jak vyřešit zasílání pošty v Čechách, sepsání plné moci, očkování, platební karty, víza a tak dále?
  • Jak si zajistit kvalitní internetové připojení?
  • Jak si zajistit potvrzení o rezervaci zpáteční letenky, které některé státy již při vstupu do země vyžadují?

Všechny tyto otázky je třeba vyřešit už před cestou, řešit ztrátu pasu v nějaké zaostalé zemi JV Asie skutečně není nic příjemného.

Plusy a mínusy digitálního nomádství

Pozitiva

Svoboda, zkrátka děláte to, co vás baví. Cestujete po celém světě, poznáváte nádherná místa, i díky netradiční formě obživy. Ať už chcete, či nikoli, nezbývá vám v rámci zachování psychické stability, žít jinak než v přítomném okamžiku. Zároveň poznáte své vlastní limity získáte zkušenosti k nezaplacení.

Z cestováním jde ruku v ruce i zdokonalení se v cizí řeči. Osvojíte si networking a navážete nové kontakty v rámci co-workingových. Naučíte se efektivněji hospodařit s penězi a řídit lépe své cashflow. Nakonec možná i zlepšíte svou finanční gramotnost obecně a jako vedlejší pilíř příjmu například zvolíte různé druhy investic.

Naučíte se, jak spolehlivě řešit zálohování dat, připojení na internet, objevíte software, který vám bude pomáhat při práci a komunikaci se vzdáleným týmem v neposlední řadě i praktické aplikace. Také se neobejdete bez vytvoření systému návyků, které vás v hektickém a dynamickém prostředí zakotví.

Svoboda, zkrátka děláte to, co vás baví. Cestujete po celém světě, poznáváte nádherná místa, i díky netradiční formě obživy.

Negativa

Jednoznačně bude trpět váš partnerský život, pokud necestujete ve dvou, za předpokladu že jako digitální nomád vůbec nějaký máte. Na druhé straně, když s vámi partnerka cestuje, řešíte o mnoho více problémů než neexistenci partnerky. :-D Přece jen spolu trávíte téměř 24 hodin denně a zřejmě tušíte úskalí, která to přináší.

Tento způsob života vykazuje extrémní nároky na flexibilitu, adaptabilnost. Na druhou stranu váš stres-faktor se právě tímto zocelováním sesune k nule a po návratu do běžného života vás už nic nerozhodí. Rovněž se nemůžete si se svými klienty sednout a o práci si pohovořit osobně, musíte se spokojit s řešením skrze Skype či jiné online aplikace.

Tím však pravděpodobně výčet negativ končí.

Setkání s tvrdou realitou

Realitou je, že krásné promo fotky z dálných míst jsou sice nádherné, ve skutečnosti však prostě pracovat MUSÍTE. Práci za vás nikdo neudělá a o svůj výdělek se musíte kontinuálně starat. Nespočet hodin denně strávíte tím, že si hrbíte záda u notebooku v co-workingových centrech a vyděláváte peníze.

Je s podivem, za co všechno jsou lidé ochotni platit. Za tanečky před pyramidou nebo dokonce online kurz potápění. I tady lze říci, že se platí především za nápad. Peníze jsou všude na světě a je jich plno. Pokud jste sami kreativní a ochotní pro ně něco udělat, stačí jen najít způsob. Nicméně digitální nomádství je spíše o cestě, nikoli o cíli. Spojit práci s radostí, svobodou a štěstím, které lze najít v každém okamžiku.

Práci za vás nikdo neudělá a o svůj výdělek se musíte kontinuálně starat.

Hlavní je cítit životní naplnění a smysl života. Ale to samozřejmě platí i obecně, nejen pokud cestujeme po celém světe s notebookem na zádech. Vzhledem ke stále rychlejšímu tempu a dynamice prostředí, ve kterém žijeme, se stane schopnost učit se novým věcem a flexibilita brzy stejně důležitá jako pro přežití digitálních nomádů.

Závěrem pár užitečných tipů:

  • Vyplatí se využívat aplikace jako Cashback portály, kupř. Vratnepenize.cz, Plnapenezka.cz (při rezervaci například z booking.com či agoda.com je úspora až 3 procenta).
  • Dále se pak při přechodu do dalších zemí musíte naučit dělat fake rezervace zpátečních letenek, kdy některé země pro vstup do země vyžadují předložit zpáteční letenku či potvrzení o její rezervaci.
  • Dále je potřeba vyhnout se převodům peněz z klasických bankovních účtů, neboť poplatky za převody cizích měn jsou extrémně nevýhodné. Lze je obejít skrze službu Transferwise, která nabízí i online kalkulačku pro porovnání, kolik na převodu ušetříte. Alternativou k Transferwise pak může být CurrencyFair. Tyto služby poráží české banky i v SEPA platbách.
  • Co se týče výběrů z bankomatů v zahraničí, kupř. Equa Bank účtuje za tuto službu pouhých 7 Kč. Revolučním řešením je také služba Revolut, která představuje virtuální peněženku provázanou s platební kartou Mastercard, výběry ze zahraničí jsou pak zcela zdarma, je pouze nutné si peníze do peněženky dobít včas.
Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.