Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 21 452.

Zaregistrovat se

07.07.2020 5 minut čtení

Nejpřesnější ekonom světa: USA se ekonomicky před rokem 2022 nevzpamatují, do konce roku přijde korekce akcií

Christophe Barraud je hlavním ekonomem brokerské firmy Market Securities a agentura Bloomberg jeho ekonomické předpovědi již několik let označuje jako ty nejpřesnější a nejlépe vystihující skutečný budoucí vývoj. Jaká nás podle něj čeká budoucnost?

Brraud je již 8 let oceňován jako nejlepší ekonomický prognostik v oblasti americké ekonomiky, již 5 let tento titul každoročně získává i v oblasti předpovědí pro evropskou ekonomiku a v posledních 3 letech získal identické ocenění i za své odhady budoucího vývoje čínské ekonomiky.

Není proto divu, že když se rozhodne něco k tématu ekonomiky říct, každý, kdo má všech pět po hromadě a orientuje se v této oblasti, utichne a začne poslouchat.

Barraud dnes pozoruje, že americkou ekonomiku čeká k úplnému zotavení z pandemického šoku ještě velmi dlouhá cesta, jejíž realita by postupně mohla začít doléhat i na neuvěřitelnou rally akciových trhů.

Koronavirus vyhnal z práce miliony Američanů a srazil HDP v prvním kvartálu o 5 %. Pro druhé čtvrtletí je očekáváno ještě výraznější zhoršení a pokles HDP o více než 30 %. Až na konci letošního roku by se americké hospodářství mělo vrátit zpět k růstu.

Hlavní ekonom britské Market Securities dnes proto upozorňuje, že návrat zpět na úroveň před pandemií se v žádném případě neodehraje přes noc, spíš naopak: "Než se život vrátí zpět do normálu, bude to trvat ještě hodně dlouho."

I když se podaří do konce roku získat efektivní vakcínu, je jisté, že její plošná distribuce bude zahájena nejdříve v roce 2021. Do té doby se Spojené státy i zbytek světa budou muset nadále s koronavirem potýkat jako doposud.

Díky tomu Barraud očekává, že USA se vrátí ke svému reálnému HDP ze 4. čtvrtletí roku 2019 nejdříve v roce 2022 a dodal, že u některých evropských zemí nedojde k úplnému zotavení až do roku 2023.

Ekonomické zotavení bude rovněž doprovázet konstantní nejistota, jež by dle jeho odhadu mohla na akciových trzích vést v období od letošního srpna do listopadu ke korekci ve výši 10 nebo i více procent. Taková stopka by nepochybně nabourala současné momentům trhů: index S&P 500 zrovna ukončil svůj nejúspěšnější kvartál od roku 1998 a průmyslový Dow si v druhém kvartálu vedl nejlépe od roku 1987.

"Trhy dnes ve svém cenovém rozpětí neberou v potaz příliš mnoho rizika," tvrdí Barraud. Příčinu vidí zejména v holubičí fiskální politice centrálních bank i možnosti zahájení dalšího kola kvantitativního uvolňování, pokud se země začnou potýkat s druhou plnohodnotnou vlnou koronaviru.

Dále upozorňuje na skutečnost, že struktura trhu se v posledních měsících výrazně změnila. Za rychlým návratem akcií zpět do výšin totiž stojí zejména intenzivní nákupy ze strany retailových investorů, hedgeových fondů a poradců specializujících se na komodity.

Potenciál pro změnu této struktury vidí až s příchodem konce léta. Trhy si v srpnu uvědomí, že americké prezidentské volby jsou již za dveřmi a začnou věnovat mnohem větší pozornost jim i tomu, co by výhra jednoho z kandidátů Trump/Biden znamenala z pohledu fiskální politiky, obchodní politiky a dalších ekonomických otázek.

Případná nejistota okolo výsledků voleb by dle Barrauda mohla část spekulantů donutit, aby pro jistotu vybrali své zisky. Díky tomu by se struktura trhu mohla více méně vrátit do stavu, v jakém se nacházela před pandemií.

Kromě voleb patří k hlavním faktorům, jež mají potenciál stáhnout ještě letos trhy níže, nadcházející výsledková sezóna (pokud by dopadla opravdu tristně) a také příchod rozsáhlé druhé vlny COVID-19.

"Lidé jsou dnes ohledně EPS [Earnings Per Share/čistý zisk na akcii] pro další rok poměrně optimističtí," uvádí Barraud a dodává, že jak analytici, tak většina investorů stále očekává, že ekonomické zotavení bude mít tvar písmene V, a tak do svých očekávaných cílových tržních cen žádné reálné riziko, jako zvýšení daní, jež by mohlo být důsledkem listopadových prezidentských voleb, nezapočítávají.

"Trh může i na takovou věc citelně zareagovat, protože v současné chvíli si nikdo nenechává žádný prostor pro případné zklamání," tvrdí Barraud.

A jelikož vakcína proti COVID-19 začne být napříč Spojenými státy distribuována velmi pravděpodobně až v příštím roce, stále je tady "nějaký čas pro druhou vlnu, která by pro ekonomiku byla silně poškozující". Takový vývoj by dle Barrauda mohl velmi snadno podpořit obavy ze situace na trhu práce a stopnout další růst akcií.

"Moje rada by byla začít být od srpna velmi opatrný - možná si do té doby opatřit nějakou ochranu proti nepříznivému vývoji," uzavřel Barraud.

#christophebarraud #ekonomika #predpoved #expert #usa #pandemie #vakcina #akcie #trhy #prezidentskevolby #rizika #politika #zotaveni

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Tak nějak bych to čekal. Přijde propad na trzích, aktuální nakupovači zapláčou. Ti chytří nakoupí a pak se to začne zase rozjíždět.
  Dobrý článek

  1
 • cash is king right now! wink

  1
 • Naprostý souhlas s Barraudem!

  1
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
2 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
7 minut
5 minut