Není to tak dávno, co jsme tu psali o jednom z ředitelů Huawei, jak se naváží do Spojených států a říká, že bojují proti jeho firmě, protože se jí bojí a nedokáží jí konkurovat. Ať už to tak je či nikoli, nebyl to proslov, který by pomohl napravit pošramocené vztahy mezi Západem a Východem.
Svěží vítr do vzájemné spolupráce se nyní naopak snaží přinést samotný CEO čínského technologického obra Ren Zhengfei, který věří v budoucí oboustrannou prosperitu a kooperaci. A to nejen mezi Spojenými státy a jeho firmou, ale i mezi konkurenčními firmami, jako je například Apple.
Trump je dobrý prezident, jen by mohl být přátelštější
Ren Zhengfei v rozhovoru se CNBC mluvil zejména o vztahu mezi Huawei a USA, na rozdíl od svého kolegy z vedení se však snaží na situaci nahlížet pragmaticky a s pozitivním výhledem do budoucna.
Zakladatel Huawei řekl, že Donald Trump je podle něj skvělý prezident a že jeho krok se snížením korporátní daně byl velmi moudrý, protože pomohl místním firmám k lepším finančním výsledkům a tím nastartoval růst trhů. Zároveň však dodal, že po tomto kroku měla následovat vstřícnější politika k zahraničním státům a firmám.
„Jakmile snížil daně, měl se zachovat přátelsky k ostatním zemím a přesvědčit je, že Spojené státy jsou skvělým místem k investicím. Jakmile by všichni přišli do Spojených států investovat, místní ekonomika by dramaticky vzrostla,“ řekl Zhengfei.
Čtyřiasedmdesátiletý podnikatel také řekl, že by velmi rád uvítal amerického prezidenta s jeho administrativou v sídle Huawei v čínském Šen-čenu.
„Jakmile se dva národy nebo společnosti setkají, měly by spolupracovat, aby dosáhly společného úspěchu. Americká ekonomika je velmi silná a nabízí kvalitní produkty, v Číně zase žije 1,3 miliardy obyvatel. Američané potřebují čínský trh a Číňané potřebují americké technologie. Spolupráce těchto dvou zemí by dala dohromady dva silné vlaky, které by vytáhly světovou ekonomiku ven z problémů,“ nastínil svou vizi Zhengfei.
K otázce, zda by Huawei mohl nějak výrazněji pomoci v současné obchodní válce obou zemí, Zhengfei řekl, že jeho firma nemá takové možnosti, jak se Spojené státy a další země domnívají. Čínský podnikatel tvrdí, že na čínskou vládu nemá žádné významné vazby a i proto ho mrzí, že je jeho firma obviňována ze špionáže. Zároveň však ironicky dodává, že tím jeho firmě USA dělají skvělou reklamu, protože objednávky z jiných států rostou.
Jobs byl superskvělý, stvořil novou éru
Čím však čínský miliardář odborníky překvapil, to je jeho otevřenost ke spolupráci s konkurencí, zejména pak s Applem. Huawei své čipy nikdy konkurenci neposkytoval, podle Zhengfeie by se to však mohlo brzy změnit.
Huawei je totiž jak známo průkopníkem 5G technologie a jeho čipy jsou v tomto směru technologickým lídrem. Apple naopak s 5G technologií zatím nepřišel a tak by pro něj potenciální pomoc od konkurenta mohla dávat smysl.
„Jsme v tomto směru spolupráci s Applem otevřeni,“ řekl Zhengfei.
Apple v minulosti využíval čipy od Qualcommu a Intelu, přičemž u posledních iPhonů už se jedná pouze o čipy od druhého jmenovaného. S Qualcommem se nyní Apple soudí v několika právních bitvách, což je však pro jeho technologický vývoj trochu nešťastné, jelikož právě Qualcomm už 5G technologii má. Naopak Intel by měl s 5G technologií přijít až v roce 2020.
Pokud by tedy chtěl Apple udržet tempo s trhem a přijít s 5G telefonem už třeba letos, byla by pro něj spolupráce s Huawei téměř nezbytností.
Tak, jako Zhengfei pochválil Trumpa, měl pozitivní slova také směrem k Applu a zejména jeho spoluzakladateli Stevu Jobsovi.
„Pan Jobs byl velkou osobností nejen proto, že založil Apple, ale také proto, že v podstatě stvořil novou éru, éru mobilního internetu. Říkat, že byl skvělý, by bylo nedostatečné, on byl superskvělý,“ vyzdvihl Zhengfei poklonu Jobsovi, který zemřel na rakovinu v roce 2011. K tomu šéf Huawei dodává, že byl v té době zrovna na výletě s rodinou a když se tu zprávu dozvěděli, zastavili se a vzdali mu hold minutou ticha.