16.01.2019 3 minuty čtení

Vydělávat i dávat? TOMS Shoes ukazují, že to jde

Ukázkovým příkladem firmy s opravdovým posláním je společnost TOMS Shoes, založená Blakem Micoskiem v roce 2006. Díky heslu "one for one" už pomohla milionům dětí po celém světě.

Když byl Micoskie na jaře 2006 na dovolené v Argentině, všiml si, že mnoho místních dětí nenosí boty. V tu chvíli si prý vzpomněl na Billa Gatese, který říkal, že absence bot přispívá k mnoha závažným dětským nemocem.

Micoskie se proto rozhodl, že se situaci pokusí změnit a napadlo ho, že by mohl nechat vyrábět boty, které viděl u hráčů koňského póla v Argentině, a ty prodávat v Californii, aby následně za každý vyrobený pár přispěl druhým párem dětem v rozvojových zemích.

TOMorrow Shoes

Po návratu do Spojených států prodal svou firmu na online vzdělávání řidičů za 500 tisíc dolarů, aby měl na rozjezd nového podnikání, takového, které bude opravdu pomáhat.

Plán byl jasný – za každý prodaný pár bot pošle firma jeden pár dětem v rozvojových zemích. Unikátního byznys plánu si brzy všimla média a díky tomu už během léta prodala firma TOMS Shoes prvních 10 tisíc párů bot. Ještě na podzim toho samého roku tak šlo do rozvojových zemí stejné množství párů bot pro děti.

S posláním firmy se ztotožňovalo ohromné množství lidí a tak šly prodeje raketově nahoru. V roce 2007 firma uspořádala poprvé akci „One day without shoes“, která má za cíl zvýšit mezi lidmi povědomí o strádání lidí v rozvojových zemích. Akce se pořádá každý rok až do dnešních dní a najdete ji na sociálních sítích pod hashtagem #withoutshoes.

Od svého založení už firma rozdala více než 60 milionů párů bot dětem v rozvojových zemích. Kromě bot už navíc prodává například i sluneční brýle a ani ty nejsou bez svého poslání – z ceny za každý prodaný kus brýlí jde část na pomoc lidem se zrakovým postižením v rozvojových zemích.

Nejzajímavější na tom je, že i když firma TOMS Shoes takto významně pomáhá, je v zisku. Daří se jí dokonce tolik, že v roce 2014 prodal Mycoskie poloviční podíl TOMS Shoes investiční firmě Bain Capital za více než 300 milionů dolarů. I tyto finance však investuje do dalších projektů, které pomáhají zlepšit svět.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.