Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
06.07.2020 3 minuty čtení

Nic nevyčpí tak snadno jako úspěch na akciovém trhu

V 70. letech investoři plnili svá portfolia komoditami, poté však přišlo zklamání. V 80. letech sázeli pro změnu na japonské akcie, ale i tentokrát prohráli.

 Na konci 90. let je "vypláchly" akcie technologických podniků, v prvním desetiletí 21. století se o totéž postaraly nemovitosti. Úspěch je zkrátka i na akciovém trhu pomíjivý.

Ukázkovým příkladem jsou akcie firem z energetického a technologického odvětví. Od roku 1999, kdy byly v USA na trh uvedeny sektorové burzovně obchodované fondy (ETF) od společnosti State Street, přidal energetický sektor do konce roku 2014 více než 380 %, zatímco index S&P 500 "jen" asi 110 %. Technologie se naopak po propadu ze začátku tisíciletí dlouho velké oblibě netěšily.

 

 

Propad cen ropy, který odstartoval v roce 2014, situaci otočil. Růst těžby a nadbytek suroviny na trhu stáhly dolů i akcie společností z ropného sektoru. Od té doby je energetický sektor pod tlakem. Od začátku roku 2014 do poloviny letošního května ETF energetického sektoru od State Street (Energy Select Sector SPDR) spadl téměř o 50 %, zatímco S&P 500 stoupl o více než 70 %. A z technologií se pro změnu stal nový favorit investorů, ETF technologického sektoru přidal přes 180 %.

 

 

Vysmívání se růstu cen technologických akcií v současnosti prakticky okamžitě sklízí jen další posměch. Kdo z investorů by byl ochotný sázet proti Applu, Amazonu, Microsoftu, Netflixu nebo Alphabetu?

Hledáte příležitosti na evropském akciovém trhu? Zkuste GRANOLAS

Pandemie nemoci COVID-19 podtrhly některé trendy z posledních let, jako jsou digitalizace, inovace nebo možné přeskupení…

Bude-li ale technologická rally pokračovat, musejí v nějakém okamžiku investoři přestřelit (pokud se to již nestalo). A jakmile technologická bublina splaskne, budou akcie těchto firem nahrazeny cennými papíry společností z jiného odvětví, jako se to v historii stalo již mnohokrát.

 

 

Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management vidí v zásadě tři možnosti, jak se k současné situaci na trzích postavit. "Můžete zkusit jít proti davu a vyhýbat se akciím technologických firem s přesvědčením, že jejich ceny brzy zamíří dolů (nebo je rovnou shortovat). Můžete masivně investovat do akcií technologických firem a doufat v další růst jejich cen. Anebo si můžete udržovat široce diverzifikované investiční portfolio, které vás ochrání před případným negativním vývojem, zároveň ale omezí míru vaší participace na případném pokračování technologické rally," píše.

Kdy prodávat akcie?

#investovani #akcie #technologie

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
2 minuty
6 minut
4 minuty
7 minut
3 minuty
6 minut
8 minut
5 minut