28.09.2021 5 minut čtení

Nová britská studie: I jedna sklenička alkoholu denně má výrazně negativní dopad na vaše kognitivní funkce

Asi není žádným tajemstvím, že alkohol ovlivňuje naše mozky. Pravděpodobně se budeme navždy přít, zda nemá na tělo i pozitivní vliv. Jedno je však jisté, i minimální konzumace má negativní vliv na funkce vašeho mozku.

Většina umírněných konzumentů pije alkohol, protože navozuje příjemné pocity – jsme šťastnější, méně stresovaní, více společenští. Věda už ověřila vznik pozitivních pocitů spojených s konzumací a téměř každý to poznal na vlastní kůži. Pozitronová emisní tomografie mozku ukázala, že alkohol uvolňuje hormony štěstí, endorfiny, které se váží na opiátové receptory v mozku.

Přestože je nadměrné pití spojeno se zvýšeným rizikem vzniku demence a řady dalších zdravotních komplikací, desetiletí observačních studií naznačují, že mírné pití, definované jako jeden nápoj denně pro ženy a dva nápoje denně pro může, má i pozitivní účinky (jeden nápoj = 150 ml vína nebo malé pivo).

Zdá se však, že nedávná britská studie, přináší špatné zprávy i pro mírné konzumenty. Naznačuje, že i mírné pití popisované v odstavci výše je spojeno se zmenšováním oblasti mozku, která je zapojená do procesu poznání a učení.

Co nám studie o mírném pití říká?

Tým vědců z University of Oxford se podíval na data 424 mužů a 103 žen, kteří se účastnili celkem 10 000členné studie zkoumající vztah mezi životním stylem a zdravím britských úředníků.

Na začátku studie v roce 1985 byli všichni účastníci zdraví a nikdo z nich nebyl na alkoholu závislý. Během následujících 30 let odpovídali účastníci na podrobné dotazy týkající se konzumace alkoholu a byli jim prováděny testy na měření paměti, logické uvažování a verbální dovednosti. V průběhu studie pak všichni podstupovali magnetickou rezonanci.

Když tým vědců zanalyzoval dotazníky, skóre kognitivních testů a skenování magnetickou rezonancí, zjistil, že velikost smrštění hipokampu – oblasti mozku spojené s pamětí a uvažováním – souvisí s vypitým množstvím alkoholu. Ti, kteří pili dle dotazníků ekvivalent 4 a více nápojů denně, měli 6x vyšší pravděpodobnost smrštění hipokampu, oproti nekonzumentům. Lidé, kteří pili i pouhou jednu skleničku denně, pak byli tímto rizikem ohroženi trojnásobně.

Nejvíce se smrštění projevovalo v testu, verbálních dovedností, kdy měli těžší pijáci výraznější pokles schopnosti vyjmenovat co nejvíce slov začínajících stejným konkrétním písmenem během jedné minuty.

Co z výsledků hledání vyplývá?

Výsledky studie nejsou úplnou novinkou, už několik šetření vykázalo podobné výsledky. Například V roce 2001 Kenneth J. Mukamala, docent medicíny na Harvardské lékařské fakultě, ve své studii uváděl obdobné nálezy jako jeho kolegové nyní.

Jeho tým studoval 3376 mužů a žen, kteří byli zapsáni do kardiovaskulární srdeční studie a rovněž podstupovali vyšetření na magnetické rezonanci, přičemž hlásili svou konzumaci alkoholu. Harvardští vědci zjistili, že objem hipokampus rovněž klesal úměrně s objemem konzumace alkoholu, a že atrofie (smršťování) byla podstatně větší u lehkých a mírných konzumentů než u abstinentů.

Důležitým poznatkem vyplývajícím ze studií také je, že atrofie vykazuje zásadní zlepšení už během několika týdnů, kdy alkoholici přestanou pít, což by nebylo možné, kdyby alkohol způsoboval smrt mozkových buněk. I dlouhodobé mírné pití alkoholu pravděpodobně způsobuje smrštění hipokampus a zhoršení kognitivních funkcí, pokud se ovšem alkoholu na několik týdnů vyhnete, dojde k obnovení jeho standardní funkce.

To je na druhou stranu skvělá zpráva. Stačí alkohol vysadit. Studie tak nepotvrdila, ani nevyvrátila, zda má mírné pití dlouhodobý negativní vliv na zdraví našeho mozku, krátkodobý vliv (řádově týdny) je však evidentní.

Co byste měli dělat?

Rozhodnutí je samozřejmě na vás. Záleží na tom, jak moc může zmenšený hipokampus ovlivňovat váš život. Pravidelná mírná konzumace minimálně snižuje váš potenciál. Jste-li mírným konzumentem alkoholu, který uvažuje, zda se vzhledem ke zdravotním dopadům alkoholu vyhnout, měli byste zvážit několik faktorů, abyste se mohli racionálně rozhodnout:

  • Mírné pití je pravděpodobně prospěšné pro vaše srdce. Více než 100 observačních studií spojuje mírné pití se snížením pravděpodobnosti srdečního infarktu, ischemické mrtvice, periferního vaskulárního onemocnění a dalších kardiovaskulárních onemocnění.
  • Mírná konzumace alkoholu je také spojována s nižším rizikem žlučových kamenů a cukrovky.
  • U žen může i mírné pití zvyšovat riziko rakoviny prsu. Pokud jste průměrnou ženou bez genetické predispozice, může jeden nápoj denně zvýšit vaše celoživotní riziko rakoviny prsu o přibližně 10 %.
  • Sociální a psychologické přínosy mírné konzumace alkoholu jsou také zjevné. Jedna věc, kterou neměří zdravotní statistiky je požitek z mírného pití. Občas je velmi příjemné si užít sklenku vína jako perfektní doplněk k dobré večeři nebo oslavit koktejlem setkání s přáteli.
Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.