Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
05.07.2020 4 minuty čtení

4 věci, které byste měli vědět, než investujete do kryptoměn

Jakmile existovala první kryptoměna, stalo se krypto jednou z mnoha možností investování peněz. Lidé investují do Bitcoinu, Ethereum a dalších kryptoměn čím dál tím častěji. Taky znát příběhy lidí, kteří díky kryptoměnám zbohatli téměř přes noc?

Ano, není jich málo. Ale to, že se to povedlo mnoha lidem před vámi, rozhodně neznamená, že se mezi ně nutně zařadíte. Než se vrhnete do světa kryptoměn po hlavě, musíte se na to dobře připravit. Krypto-sféra je totiž velmi volatilní a při investování do ní musíte být proto obezřetní.

Stručný úvod do kryptoměn

Pokud jste klikli na tento článek, pravděpodobně víte, co to kryptoměny jsou. Ale pro jistotu si to pojďme v krátkosti říct. Kryptoměna je digitální měna, která používá k zajištění transakci asymetrickou kryptografii (šifrování). 

Kryptoměny mají několik základních charakteristik:

 • decentralizace,
 • neexistence prostředníků (bank),
 • globálnost,
 • neprolomitelné šifrování,
 • transparentnost (díky veřejné databázi blockchain),
 • nízké nebo žádné poplatky.

Obchodování s kryptoměnami pomocí online softwaru nebo mobilní aplikace je snadné a díky silnému bezpečnostnímu systému jsou kryptoměny velmi dobře chráněny před nepravostmi. Teď už se pojďme podívat na 4 věci, které byste o kryptoměnách měli vědět, pokud zvažujete, že se v nich budete jakýmkoliv způsobem angažovat.

1. Kryptoměny jsou riskantní

Investování do kryptoměn je velmi spekulativní disciplínou. Jako většina začínajících konceptů, i kryptoměny se pohybují na tenkém ledě. Většina krypto-aktiv selže a časem se stanou bezcennými.

Michael Anderson, odborník na problematiku kryptoměn a spoluzakladatel společnosti Framework Ventures říká:

Neprofesionální investoři by měli investovat pouze částku, o kterou si mohou dovolit přijít.

To samé si myslí třeba i Mark Cuban, který investorům doporučuje, ať do kryptoměn investují maximálně 10 % svého kapitálu a ať se chovají, jako kdyby o peníze už přišli. Obrovskou volatilitu dokazuje například následující graf. Cena Bitcoinu se jen  za poslední tři měsíce pohybovala v rozmezí 6,500 $ a 10 360 $. To je poměrně velký roptyl, co?

Zdroj: BitcoinWiki

 

2. Podle vyjádření Generálního finančního ředitelství se nejedná o měnu, ale o nehmotnou movitou věc

Co to znamená? Mimo jiné nepříjemnosti s daněmi. Když držíte třeba akcie déle jak tři roky, jejich následný prodej už je od daně osvobozen. U virtuálních měn to ale neplatí. A tak vám případnou radost z výdělku může zkazit zjištění, že patnáct procent ze zisku byste měli odvádět státu. Pokud vás danění kryptoměn zajímá, mrkněte na článek @uol Obchodujete s kryptoměnami? A víte, jak s nimi pracovat v rámci účetnictví a daní?

3. Mnoho lidí si myslí, že kryptoměny selžou

Stejně jako každé kontroverzní téma, i kryptoměny mají mnoho podporovatelů, kteří v nich vidí budoucnost, ale i kritiků, podle kterých jde jen o trend, po němž za pár let nikdo neštěkne.

„Věřím, že kryptoměny za pár let selžou a v žádném slova smyslu nebudou existovat a že celý kryptoměnový trh je bublina,“ říká Robert R. Johnson, profesor finančnictví na Creighton University.

Johnson má za to, že investoři spoléhají na nové kupce, kteří budou navyšovat ceny kryptoměn. I pokud se Johnson mýlí a kryptoměny přežijí, je otázkou, které z nich. Začínající investoři by každopádně měli zůstat u Bitcoinu, Ethereum a maximálně Litecoinu.

4. Ceny kryptoměn jsou poháněny emocemi

Investiční bubliny jsou staré jako investování samo a není výjimkou, že ceny aktiv jsou uměle nadhodnocené díky entuziastickým investorům. Mnoho investorů do kryptoměn mělo obyčejné FOMO a na trh vstoupili v nesprávnou chvíli. 

Odhadnutí skutečné hodnoty kryptoměny může být mnohem náročnější než odhadnutí hodnoty akciové společnosti. Když toho budete o kryptoměnách vědět víc, s trochou štěstí se vyhnete tomu, abyste je nakoupili draho, ale faktem zůstává, že na rozdíl od dluhopisů nebo akcií, jsou kryptoměny jen jedničky a nuly s 11letou historií.

#krypto #kryptoměny #bitcoin #ethereum #litecoin

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Krypto aktiva která přinášejí kvalitu, skutečné případy užití a silné partnery budou růst a získavat na hodnotě.

  Proto nelze souhlasit s bodem č.3. Bitcoin je zastaralý experiment. Litecoin je ve světle kryptoměn jako XRP zcela k ničemu. Ethereum je dnes velmi využívané, ale Eth 2.0 bude trvat několik let a projekty jako Cardano ho mohou lehce přeskočit v počtu použití firmami.

  0
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
2 minuty
3 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
3 minuty
6 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut