12.01.2019 3 minuty čtení

Recenze: Kniha pěti kruhů

Tak, jako mají Evropané Vladaře od Machiavelliho a Číňané Umění války od Sun´c, mají i japonci své klasické válečnické dílo. Mijamoto Musaši byl slavným samurajem a jeho dílo Kniha pěti kruhů je velkou inspirací nejen pro japonské byznysmeny.

Prvního člověka zabil už ve 13 letech. Během svého života svedl na 60 soubojů a ani jednou neprohrál. Místo slávy a vavřínů se však na svých posledních 30 let oddal asketickému způsobu života a sepisování svých válečnických zkušeností. Kniha pět kruhů je tedy jakýmsi souborem Musašiho bojových zkušeností a životních moudrostí.

Pro Musašiho bylo v každém boji naprosto nejdůležitější rozhodné a nepochybné vítězství, kterého dosáhl agresivním a smrtícím úderem. Celá kniha je proto pojata velmi pragmaticky s důrazem na psychologické a fyzické aspekty tohoto úderu a celkové cesty k vítězství.

Musaši se ve svém životě držel dvou hlavních principů:
#1 Za každé situace si udržet vnitřní klid a jasnou mysl
#2 Nezapomínat v čase míru na možnost nepokojů

Právě díky bezchybnému dodržování těchto dvou principů mohl porážet své soupeře jednoho za druhým, i když byli v početní převaze. Musaši zároveň připomíná, že Cestou válečníka je rezolutní přijetí smrti a přesně tak se ke svému životu a boji stavěl.

Kniha pěti kruhů, jak název napovídá, je rozdělena do pěti hlavních částí, nebo spíše sfér, které tvoří kosmos. Jedná se o:

  • Kniha země (Podstata Cesty strategie)
  • Kniha vody (Principy boje)
  • Kniha ohně (Bojová strategie)
  • Kniha větru (Cesty jiných škol)
  • Kniha prázdnoty (O opravdové Cestě strategie)
Malá ochutnávka z knihy:

Cvičíš-li se denně, ve dne v noci, ve strategii školy Iči, tvůj duch se přirozeně rozšíří. Takto se strategie bitev i strategie boje muže proti muži rozšíří ve světě. Poprvé jsou obě spolu zachyceny v těchto pěti knihách. Toto je cesta pro muže, kteří se chtějí učit mou strategii:

#1 Neuvažuj, nemysli nepoctivě
#2 Cesta je ve stálém tréninku
#3 Seznam se pořádně s každým uměním
#4 Poznej Cesty všech profesí
#5 Rozlišuj mezi ziskem a ztrátou ve světských věcech
#6 Rozvíjej intuitivní posuzování všeho a porozumění
#7 Vnímej věci, které nemohou být viděny
#8 Věnuj pozornost i maličkostem
#9 Nedělej nic neužitečného a bezvýznamného

Je důležité začít zasazením těchto obecných principů do svého srdce a trénovat se v Cestě strategie. Nedíváš-li se na věci v plné šíři, bude ti obtížným zvládnout strategii. Naučíš-li se a ovládneš-li tuto strategii, nikdy neprohraješ ani s dvaceti či třiceti nepřáteli.

Povinná četba

Vzhledem k tomu, že Machivelliho Vladař je válečnickým dílem s výrazným politickým přesahem a Umění války o komplexní válečné a bitevní strategii, je Musašiho Kniha pěti kruhů ideálním doplněním, jakožto umění individuálního boje a přístupu k životu. Tyto tři knihy by tedy rozhodně měly stát ve vaší knihovně na čestném místě vedle sebe.

Hodnocení Warengo: 10/10

Kniha pěti kruhů (Go Rin No Šo)
Autor: Mijamoto Musaši
Vydává: CAD Press
Čas čtení: 3,5 hodiny

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.