14.04.2019 3 minuty čtení

Warren Buffett zná tajemství produktivity, iPhone v jeho kapse nenajdete

Kdykoli máme možnost vidět Warrena Buffetta na nějaké akci, drží v ruce lahev své oblíbené Coca-Coly. Nejen proto, že mu tolik chutná, ale také proto, že ve firmě drží podíl a chce ji propagovat. Jenže jeho další významná investice, firma Apple, se takové podpory zatím nedočkala.

Buffett občas působí dojmem, že se s lahví Sherry Coke v ruce už snad narodil. Jenže to není tak úplně pravda. Ještě než se stal velkým fanouškem Coca-Coly, pil neustále Pepsi. Jeho příbuzní a známí už mnohokrát vyprávěli, že mladý Warren nepil nic jiného, než Pepsi. Ale investice to velmi rychle změnila, slavný investor se jednoduše přizpůsobil a podpořil firmu, do které vložil své peníze.

Logicky by tedy člověk očekával, že když investoval nemalé finanční prostředky do Applu, vymění svůj starý telefon za nejnovější iPhone. Jenže ani podíl ve výši 5,5 % ho k tomu zatím nepřesvědčil. Přitom pro firmu z Cupertina by to byla skvělá reklama, kdyby podnikatelé a investoři po celém světě viděli, že byznys se nejlépe dělá s iPhonem.

Když se Buffetta nedávno ptali v rámci rozhovoru se CNBC na Apple a jeho výrobky, s radostí jim ukázal svůj archaicky vypadající přístroj.

„Mimochodem, můj telefon vypadá takto. Alexander Graham Bell mi ho půjčil, ale zapomněl jsem mu ho vrátit,“ řekl s úsměvem Buffett. V ruce držel véčkový telefon Samsung SCH-U320, který se dá sehnat na ebay za 20 až 30 dolarů.

Buffett však ihned poznamenal, že doma má iPhone X, ale zatím se nedostal k tomu, aby ho začal používat.

„Známý mi nedávno poslal iPhone "desítku“, ale ještě ho nepoužívám. Bylo to od něj velmi milé, dokonce přidal dopis, ve kterém mi vysvětloval, jak se telefon používá. Jako by to vysvětloval tříletému dítěti, včetně toho, že mě ten přístroj nepokouše. Musím sesbírat odvahu a jednoho dne se k tomu možná dostanu," vysvětlil Buffett.

Věštec z Omahy má přitom nabídku od Tima Cooka, šéfa Applu, že mu přijede osobně pomoci telefon nastavit a začít používat.

„Říkal jsem mu, že jsem připraven kdykoli osobně zaletět za ním do Omahy a dělat mu technický support,“ řekl Cook v loňském roce novinářům.

Je však otázkou, zda Buffett vůbec touží po telefonu jako je právě iPhone. Nejen proto, že je starší generace a nechce si zvykat, ale hlavně proto, že v tom nevidí žádný přínos. Legendární investor si nepotřebuje fotit selfie, projíždět zeď na Facebooku nebo poslouchat Spotify. Stačí mu volání a zprávy. Zbytek svého velmi cenného času věnuje řízení své firmy a čtení kvalitních knih.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.