07.07.2019 3 minuty čtení

Chcete uspět v investování? Nechovejte se jako gambleři

Pokud hrajete ruletu a sázíte na červenou nebo černou, vaše šance na vítězství je pokaždé padesát na padesát. Zní to logicky, jenže mozek se v dané situaci často takto racionálním úvahám brání. Jak potvrdila nedávná studie amerických vědců, naše sázky se často zakládají na nejbližší minulosti, která přitom nemusí mít s budoucností vůbec nic společného. Jak se takovému myšlení vyhnout a nespadnout do propasti nepromyšleného riskování?

Výzkumníci z Johns Hopkins University pod vedením profesora Sridevi Sarmy provedli následující studii: Testované osoby s implantovanými elektrodami do mozku posadili vždy před počítač, na kterém byl zobrazený balíček karet a z něj se vždy dvě karty vyložily na stůl, přičemž jedna byla k účastníkovi otočena rubem a druhá lícem.

V balíčku byly pouze karty s čísly 2, 4, 6, 8 a 10 a podstatou bylo, aby účastník pokusu vsadil buď málo (5 dolarů) a nebo hodně (20 dolarů) na to, že jeho otočená karta je vyšší hodnoty, než karta, která otočená nebyla.

Díky implantovaným elektrodám pak mohli vědci sledovat fungování mozku testované osoby v přímém přenosu. Elektrody byly zároveň rozmístěny na několika místech tak, aby vědci mohli později lokalizovat část mozku, kde predispozice k riskování vzniká.

„Hráči shromažďují všechny dřívější hodnoty karet a všechny dřívější výsledky, ovšem se slábnoucí pamětí. To, co se stalo nedávno, má tedy větší vliv, než to co se stalo už dříve.“

Pokud se před hráči otočila jako první karta s číslem 2, 4, 8 nebo 10, byla sázka poměrně rychlá a instinktivní. Jakmile byla ovšem první otočenou karta s číslem 6, vstoupila do hry iracionalita.

„Zjistili jsme, že existuje predispozice, která se v průběhu času vyvíjí a ovlivňuje člověka ve vnímání potenciálního risku,“ říká profesor Sarma.

Jakmile tedy za sebou měli soutěžící několik výher, jejich sázka byla u čísla 6 vyšší, než když zrovna měli sérii proher. Přitom ani jedna ze sérií nemá nejmenší vliv na to, jak sázka dopadne, šance jsou stále stejné.

„S přibývajícím štěstím má hráč větší chuť riskovat. Dřívější výsledky přitom nejsou zárukou budoucích výsledků jak při hazardu, tak ani v investování.“

Analýzou nervových signálů během hry objevil Sarmův tým dominanci vysoko frekvenčních gamma mozkových vln, přičemž vědci byli zároveň schopni lokalizovat tyto signály v jednotlivých částech mozku. Vyšlo najevo, že tyto oblasti jsou, ať už pozitivně či negativně, spojeny se sklony k riskování.

„Pokud je aktivní pravá strana vašeho mozku a vy se dostanete k hazardu, tlačí (push) vás k riskování. Pokud je ovšem aktivní levá strana, snaží se vás od riskování odtáhnout (pull). Říkáme tomu ´push-pull´ systém,“ vysvětlil Sarmův kolega Pierre Sacré.

Racionální uvažování

Ačkoli tento výzkum se týkal čistě závislosti na hazardu, jedná se o materiál vhodný také pro oblast investování či podnikání. I tam je totiž běžné, že mozek člověka tlačí k risku podle vlastních, často iracionálních, měřítek.

Pokud vás tedy bude příště čekat nějaké důležité rozhodování a přistihnete se, že vás ovládají dojmy z nedávných událostí, poodstupte si trochu a snažte se na věci nahlížet komplexně a hlavně racionálně. Protože to co vyšlo včera, nemusí vyjít dnes.

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.