13.04.2019 3 minuty čtení

Zaměstnanci Alibaby si stěžovali na přesčasy. Makejte a buďte rádi, vzkázal jim Jack Ma

Když se řekne Jack Ma, představí si většina lidí toho hodného a laskavého bývalého učitele, který se snaží pomáhat a inspirovat. Jenže slavný čínský podnikatel má také druhou stránku, která si zakládá na tvrdé pracovní etice a disciplíně.

Asijské země jsou všeobecně známy svým tvrdě pracujícím obyvatelstvem, ať už se jedná přímo o majitele firem, vysoké manažery nebo nejnižší dělníky, ti všichni byli tradičně zvyklí pracovat od rána do včera po celý týden.

Jenže s globalizací se podmínky mění a ačkoli v samotné Číně ještě stále mnoho podnikatelů či manažerů umírá na přepracovanost spojenou se stresem, čím dál více zaměstnanců už se proti tomu začíná bouřit.

A právě nedávno se proti dlouhým přesčasům začali ozývat také zaměstnanci technologického giganta Alibaby, který Jack Ma založil před 20 lety se svými přáteli.

V „čínském Amazonu“, jak se firmě často přezdívá, totiž vyznávají pracovní nasazení s označením 996 – práce od 9 do 9 po 6 dní v týdnu.

V březnu letošního roku si tak například programátoři z Alibaby stěžovali v diskuzní skupině nazvané 996.UCI (Intensive Care Unit – v češtine Jednotka Intenzivní Péče, tedy JIP) na komunitní vývojářské platformě Github. Tato rubrika je velmi populární, protože nejen Alibaba, ale i další velké čínské firmy od svých programátorů vyžadují práci podle rozvrhu 996. Autoři ovšem zmiňují, že práce podle tohoto pravidla zaměstnance přivede na JIP.

Podle firemního příspěvku na oficiální stránce Alibaby na síti Weibo na to zakladatel firmy Jack Ma na interním meetingu zareagoval s tím, že firma nepotřebuje zaměstnance, kteří hledají typický osmihodinový pracovní lifestyle.

„Mít možnost pracovat 996 je velkým požehnáním. Pokud chcete ve firmě Alibaba pracovat, připravte se na dvanáctihodinové pracovní směny, jinak se ani nemusíte obtěžovat posílat životopis,“ řekl Jack Ma.

Čtyřiapadesátiletý podnikatel to vysvětluje tím, že právě firmy jako Alibaba nebo Tencent byly vybudovány díky tvrdé práci a disciplíně a že on sám přesně takto pracoval, když firmu vedl.

„Šéfové dělají 996, protože pracují pro sebe a jejich bohatství narůstá. Ale zaměstnanci dělají 996, protože jsou vykořisťováni bez nároku na jakoukoli kompenzaci,“ ozval se hned někdo v diskuzi pod příspěvkem.

Zda a případně jaké bonusy zaměstnanci Alibaby za přesčasy či víkendy mají není zřejmě. Podle mnohých komentářů to však vypadá, že firma něco takového příliš neřeší.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.