Hlásá dobro, ale ví své. Facebook loni utratil rekordní částku za ochranu Zuckerberga

Série mnoha závažných skandálů v loňském roce nedonutila Facebook pouze k vyšším nákladům na právní zástupce, ale také ke zvýšení ostražitosti kolem Marka Zuckerberga, který je terčem častých nadávek a vyhrožování.

„Chceme propojit celý svět a umožnit všem lidem aby sdíleli to nejlepší v jejich životě se svou rodinou a přáteli,“ říká často Mark Zuckerberg, jako by byl moderním apoštolem dobrých a šťastných lidí.

Jenže jak se nejen v loňském roce mnohokrát ukázalo, v Zuckerbergově hlavě se odehrává spíše věta „money rules“ (peníze vládnou), a tak je ochoten pustit Facebook často na samou hranu etiky, aby potěšil Wall Street.

A média, vlády i uživatelé už na to v poslední době také přichází, skandály s uniklými hesly, prodejem citlivých informací třetím stranám či zpřístupňování soukromých konverzací třetím stranám jsou pro ně dostatečným důkazem.

Nepřekvapí proto, že mnoho uživatelů nemůže strategii Facebooku a jejího hlavního tvůrce vystát, a tak mu posílají sprosté nadávky pod jeho příspěvky a píší urážlivé statusy na svou zeď. Často se jedná o relativně nevinné internetové nadávání, ale největší sociální síť světa přesto nechce nic podcenit.

Podle nyní zveřejněných finančních výkazů vynaložil Facebook v roce 2018 na ochranu Zuckerberga a jeho rodiny částku kolem 20 milionů dolarů. To je více než dvojnásobný nárůst oproti roku předchozímu.

Odměny a benefity Marka Zuckerberga

Rok Výplata Ostatní odměny (cca 90 % ochranka)
2018 $1 $22.554.542
2017 $1 $9.101.965
2016 $1 $6.015.431

Jen malé srovnání – Amazon vydal podle dostupných údajů na ochranu svého CEO a zároveň nejbohatšího muže světa Jeffa Bezose pouze 1,6 milionu dolarů. Přitom jak vyšlo nedávno najevo, zakladatel Amazonu už se dokonce dostal i do hledáčku Saúdské Arábie, která ho chtěla ekonomicky zničit. Přesto ho můžete často vidět samotného bez doprovodu početné ochranky.

Neprůstřelná skla a únikové chodby

Jak nedávno popsal server Business Insider, život Mark Zuckerberga vypadá jako dokonale vystřižený z nějaké Bondovky.

Podle některých zdrojů má ve své kanceláři a také v jednom ze svých domů tajný únikový východ, který by mohl využít v případě bezprostředního nebezpečí. Jeho ochranka ho samozřejmě jak známo hlídá v podstatě 24 hodin denně a k dispozici je mu také osobní řidič.

Zuckerberga na ulici samotného nepotkáte

Pokud se Zuckerberg rozhodne zkusit nějaký nový koníček a využít k tomu třeba trenéra nebo učitele, budou tito lidé nejdříve důkladně prověřeni jeho nekompromisní ochrankou. Pokud se chce čtyřiatřicetiletý podnikatel vydat na nějakou akci, jeho ochranka dorazí na místo s dostatečným předstihem, aby zkontrolovala bezpečnost místa.

Není to však jen o externích nebezpečích, Zuckerbergova ochrana působí paranoidně v okamžiku, kdy je aktivní také v přítomnosti zaměstnanců Facebooku. Například na firemních konferencích při Zuckerbergově prezentaci sedí jeho ochranka v první řadě a zároveň rozmístěná mezi lidmi, samozřejmě oblečená civilně, aby nikdo nic nepoznal.

Konferenční místnost určená pro firemní meetingy, která se nachází hned vedle Zuckerbegova pracovního stolu v kancelářích Facebooku, je vybavena neprůstřelným sklem a také poplašným tlačítkem, které přivolá ochranku během několika málo vteřin.

Jak je tedy vidět, život zakladatele Facebooku není žádnou idylkou, spíše naopak.

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Možná docela paranoidní. Na druhou stranu jako člověk, který má přístup k citlivím informacím nemalé části populace na planetě, je dost důvodu proč se bát smile

    0

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 222.

Zaregistrovat se