03.07.2020 5 minut čtení

Tyto 3 rady Steva Jobse udělaly z obyčejného programátora miliardáře

Marc Benioff si vzal k srdci rady vizionáře a snílka Steva Jobse a jeho život už nikdy nebyl stejný...

Dávno před založením společnosti Salesforce a předtím než v ní obsadil místo generálního ředitele, se tenkrát dvacetiletý programátor Marc Benioff stal stážistou v Apple. Pracoval jako programátor produkční linky. 

Celý tým byl zaneprázdněn vývojem prvního Macintoshe a ačkoliv se jim podařilo získat od investorů financování ve výši 100 milionů dolarů, Apple byl tou dobou stále mladým start-upem s duší firmy z garáže. Vizionář Steve Jobs a stážista Marc Benioff se tenkrát klidně mohli pravidelně potkávat ve frontě na kávu a prohodit spolu pár slov.

O dvacet let později, když Benioff založil vlastní společnost a Jobs se s ním loučil, mu řekl, že kdykoliv bude potřebovat ohledně Salesforce poradit, má se zastavit u něj v kanceláři. A o dva roky později – když konečně praskla internetová bublina, se to opravdu stalo. Benioff a jeho spolupracovníci potřebovali pomoct. 

Rada Steva Jobse, která končila slovem „nevím“

Když Benioff zapnul notebook a spustil na něm demo Salesforce, aby Jobsovi ukázal, s čím má tu čest, Jobs po několika vteřinách bez servítek odvětil: „No... tohle je na hovno.“

Určitě víte, že Jobs opravdu nepatří mezi leadery, kteří se svými kolegy, spolupracovníky a partnery jednají v rukavičkách. Prostě vždy řekl přesně to, co si myslel. Ale na rozdíl od toxických šéfů hned po bezprostředním prvním dojmu dokázal lidem dát hodnotný feedback. Steve dal Benioffovi tři rady.

„Měl bys jít a získat toho největšího zákazníka, na kterého stačíš. Někoho jako Avon.“

„Chci, abys pochopil jednu věc: Buď budete za 24 měsíců desetkrát větší, nebo jste skončili.“

„A ještě jedna věc. Musíš vybudovat ekosystém aplikací.“

Na Benioffovu otázku „co je to ekosystém aplikací “ Jobs odpověděl, že neví. Umím si představit, že jste asi z těchto tří citátů Jobse vytržených z kontextu trochu zmatení a tak se pokusím vám vysvětlit, jak si je vykládám já.

Proč Benioff potřeboval dostat zakázku od velké a proslulé firmy? Protože neprodával spotřební zboží ani služby pro jednotlivce. Soustředil se na firmy. A B2B v oblasti, ve kterém podniká společnost Salesforce, funguje na následujícím principu: Firmám záleží na referencích a na velkých jménech.

Druhý citát si vykládám jednoduše: Byznys je všechno, nebo nic. Buď bude Benioff super-úspěšný, nebo si z byznysu odnese jen dluhy a pošramocenou pověst. 

A ekosystém aplikací? Společnost Salesforce se v roce 2001 pokoušela o něco, co bylo tenkrát mimo chápání většiny lidí. Musíme si uvědomit, že tenkrát to byla éra CD a aplikace ještě neexistovaly. 

Salesforce je firma založená na cloudových aplikacích a velmi osobním přístupu k potřebám jednotlivých firem. Salesforce bylo první tržiště s aplikacemi. Vzniklo léta před App Storem. Proto Jobs mluvil o ekosystému aplikací a nevěděl, co přesně tím myslí. Benioff přišel s konceptem, pro který ještě neexistovalo ani pojmenování. To ale Jobs neviděl jako překážku.

Podpora od Jobse měla dalekosáhlé důsledky

Benioff tvrdí, že bez přispění Steva Jobse by Salesforce nikdy nebylo tím, čím je dnes. Firmou v hodnotě 165 miliard dolarů. Čím Benioffovi tak pomohl? Tím, že je to snílek. Podpořil Benioffa v tom, aby se dál hnal za svým cílem, dal mu tipy. Na rozdíl od ostatních o jeho vizi mluvil jako o něčem naprosto skutečném a dosažitelném. Steve Jobs neuznával slova „to nejde“ a stejný přístup se snažil podpořit i u svých přátel a spolupracovníků. 

Máte v okolí někoho takového? Někoho, kdo vám klidně řekne věci jako:

„Tahle povídka je skvělá. Proč nenapíšeš knihu?“

„Vyprávění historek ti opravdu jde. Neuvažoval jsi o tom, že bys zkusil stand-up?“

„A proč nezkusíš jít na volnou nohu, když tě to v práci štve?“

Pokud ano, držte se toho člověka. Možná, že jeho impulz vám taky jednou vydělá miliardy dolarů. Nebo alespoň zapříčiní to, že zkusíte něco, na co byste si sami netroufli a nakonec třeba budete šťastnější.

A pozor! Co je ještě lepší – vy můžete být Steve Jobsem pro ostatní. A to je taky skvělý pocit. 

A může se to i vyplatit. Na konec článku vám přidám k dobru ještě historku z roku 2008. Benioff, který si dřív nechal zaregistrovat doménu AppStore.com, ji dal svému mentorovi Jobsovi jako dárek, protože věděl, že se mu velmi líbí. Tuto doménu Apple využívá dodnes.

#motivace #stevejobs #jobs #apple #salesforce #benioff

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.