10.01.2019 3 minuty čtení

Může se MacKenzie Bezos stát nejbohatší ženou světa?

Tuto otázku si nyní pokládají asi všechna světová média, a to jak ta seriózní, tak i ta bulvární. Je možné, aby se MacKenzie Bezos, stále ještě žena nejbohatšího muže světa, stala po rozvodu sama nejbohatší ženou této planety?

Přesnou otázku na tuto odpověď dnes zná jen jeden jediný člověk – ona sama. Jeff Bezos si může být svou vyjednávací pozicí jistý pouze v případě, že má předmanželskou smlouvu. Jenže to moc pravděpodobné není.

Jeff a MacKenzie Bezos se vzali v roce 1993, tedy přesně rok před založením Amazonu. Samotná myšlenka internetového obchodu Jeffa také napadla až po svatbě, někdy ke konci roku 1993. V době svatby pracovali oba ve stejné firmě a velké majetkové rozdíly mezi nimi nebyly. Pokud by však přecijen nějaká předmanželská smlouva existovala, vzhledem k neexistenci jakýchkoli budoucích plánů by dnes stejně pravděpodobně nebyla příliš platná.

Samozřejmě, nikdo nechce hned myslet na nejhorší, tedy nějaké právní bitvy a tahanice o majetek, které by v konečném součtu mohly významně odnést akcie Amazonu. Ten se dnes hřeje na pozici nejhodnotnější firmy světa a ani jeden z manželů si jistě nepřeje, aby tuto pozici ztratil.

Ačkoli pár vlastní několik dalších menších firem a nemovitosti po celých Spojených státech, drtivá většina majetku pochází z vlastnictví podílu v Amazonu. A to může být důvod, proč si MacKenzie z manželství neodnese polovinu majetku, ani kdyby to bylo teoreticky možné.

Pokud by se totiž MacKenzie domáhala poloviny podílu v Amazonu, mohlo by to reálně ohrozit Bezosovu pozici ve firmě a zároveň vydat trhům signál, který by znamenal výprodej. Tím by nakonec ztratili úplně všichni.

Dá se tedy očekávat, pokud neexistuje žádná předmanželská ani pozdější smlouva, že jednání budou velmi složitá a právníci obou manželů budou muset udělat hned několik kompromisů.

MacKenzie Bezos dnes píše knihy a vede nadaci bojující proti šikaně

Trochu nešťastně dnes může pro Bezose vyznívat hon bulvárních novinářů, který se po jeho tweetu spustil. Ti totiž okamžitě přišli se „zaručenými“ informacemi o Bezosově milostném vztahu, který už trvá několik měsíců. Jak známo, lidské vztahy jsou křehká věc a těžko odhadovat, jak například na tuto informaci bude MacKenzie reagovat.

Pokud by MacKenzie opravdu stála o polovinu majetku, nehledě na jeho finální cenu po pohybu akcií, stačilo by jí, aby zvolila čistě vyčkávací a neústupnou taktiku. V případě neshody manželů (a neexistence předmanželské smlouvy) totiž podle zákona státu Washington dělí soud majetek při rozvodu napůl. Jedná se o jeden z pouhých devíti států v USA, kde se tak děje.

Pokud se však bavíme o pozici nejbohatší ženy světa, na tu by MacKenzie stačila i „pouhá“ třetina aktuální výše majetku Jeffa Bezose. V současnosti nejbohatší žena světa, Francoise Bettencourt Meyers, má díky 33% podílu v kosmetické společnosti L´Oreal majetek ve výši 45 miliard dolarů. Bezosův majetek má aktuálně hodnotu 137 miliard dolarů. Získá MacKenzie „svých“ 46 miliard dolarů, aby pozici obsadila?

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.