4 minuty čtení

Ray Dalio: Akciový trh jsem si zamiloval, když mi bylo 12. (Svou první investici ztrojnásobil)

Pojďte se se mnou podívat na příběh o tom, jak si dvanáctiletý Ray Dalio koupil akcie krachující aerolinky za peníze z brigády a svou investici díky bizarnímu štěstí ztrojnásobil.

Na tento příběh o první investici legendárního amerického milionáře, investora a manažera hedgeového fondu Raye Dalia jsem narazila při brouzdáním internetem v TED Talku How to build a company where the best ideas win.

 

Přišel mi opravdu zábavný a zajímavý a předně – nese s sebou jednu důležitou lekci. Proto si myslím, že byste jej měli znát taky.

Jako dítě Ray Dalio nenáviděl školu, ale zamiloval se do burzy

Dalio si jako dvanáctiletý kluk přivydělával tím, že nosil golfistům hole. 300 dolarů, které si postupem času vydělal, ve 12 vzal a prostřednictvím brokera, který byl přítelem jeho otce – jazzového muzikanta, je investoval do akcií. A koupil si akcie společnost Northeast Airlines. 

„Northeast Airlines byla jediná společnost, o které jsem slyšel, která prodávala za méně než pět dolarů za akcii. A já si odvodil, že si tak můžu koupit více akcií a že pokud půjdou nahoru, vydělám více peněz,“ vysvětluje Dalio ve svém TED Talku logiku svého dvanáctiletého já.

„To byla hloupá strategie, co? Ale své peníze jsem ztrojnásobil. A bylo to tím, že jsem měl štěstí. Společnost měla zbankrotovat, ale koupila ji nějaká jiná firma a já ztrojnásobil své peníze.“

To pochopitelně Dalia dostalo. Pomyslel si, že jsou akcie velmi snadným způsobem, jak zbohatnout. „Abyste byli efektivním investorem, musíte si vsadit proti všeobecnému mínění a mít pravdu. A není snadné si vsadit proti všeobecnému mínění a mít pravdu.“

(Já bych řekla, že to, co tu Dalio popisuje, se týká spíše spekulování. Úspěšný investor – pokud mu jde o dlouhodobé zhodnocování peněz – může klidně jít s proudem. Vydělá ale až v řádech desetiletí.)

Dalio tedy nadále investoval a u toho si přivydělával nošením golfových holí, sekáním trávníků nebo roznášením novin. Dalio je opakem přísloví první vyhrání z kapsy vyhání. I ve 12 letech totiž pochopil, že to, co mu ztrojnásobilo jeho první investici, byla náhoda. Proto se rozhodl v budoucnu své peníze náhodě nesvěřit (nebo alespoň její podíl na svém úspěchu minimalizovat).

Procházel finanční zprávy firem a radil se s profesionálními investory a do doby, kdy v roce 1960 vystudoval střední školu, už měl akciové portfolio v hodnotě tisíců dolarů.

Následovala vysoká a založení Bridgewater Associates

Dalio potom pokračoval ve studiu financí a nastoupil na Long Island University a následně v roce 1973 získal titul z Harvard Business School. Hedgeový fond Bridgewater Associates založil o pár let později. Nejprve operoval ze svého dvoupokojového bytu v New Yorku a později z fondu udělal jeden z největších hedgeových fondů na světě. I Daliovo osobní jmění rostlo závratnou rychlostí. V současnosti dosahuje asi 18 miliard dolarů.

Ponaučení, které z Daliova příběhu o jeho první investici plyne, je: Nemyslete si, že něčemu rozumíte jen proto, že jste v tom úspěšní. Musíte přijít na to, proč jste v tom úspěšní a nezačít stagnovat.

Dalio vsadil proti většině a vyhrál. Náhodně. Ale studoval a zlepšoval se a díky tomu během své kariéry dokázal stejný úspěch opakovat ještě mnohokrát. Dalio v TED Talku vysvětluje, že stejně to podle něj funguje i u podnikání. Aby byl podnikatel úspěšný, musí si vsadit proti většině a nemýlit se. 

„Udělal jsem hodně bolestivých chyb a časem se změnil můj mindset, co se chyb týče. Začal jsem na ně pohlížet jako na dílky skládačky. Jakmile dokážu složit dílky, dostanu drahokam,“ říká.

Pro Dalia jsou dílky skládačky: Co bych v budoucnu měl udělat jinak, abych neopakoval tuto chybu? A drahokamy jsou principy, které si vždy zapsal, aby si je pamatoval pro příště.

Poučit se z vlastních chyb dokáže kde kdo. Ale poučit se z vlastních úspěchů? To teprve chce sebereflexi. A sebereflexe je něco, co je Daliovi vlastní. Když se Dalia předloni zeptal jeden fanoušek na radu pro mladé investory, kteří chtějí zlepšit své investiční dovednosti, Dalio odpověděl:

„Jeden z mých nejjednodušších vzorců na život je: Bolest + sebereflexe = pokrok.“

Máte také nějaký vzorec? Pokud ano, podělte se o něj do komentářů, prosím!

#raydalio #hedgeovefondy #hedgefunds #dalio #radyuspesnych #motivace

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.