10.01.2019 5 minut čtení

Ze servírky slavnou kongresmankou za jediný rok, to je Alexandria Ocasio-Cortez

Ať už si o jejích politických názorech myslíte cokoli, jedno se jí upřít nedá, tahle devětadvacetiletá rodačka z Bronxu se vzepřela svému osudu a dokázala něco, na co by si ještě před rokem nikdo nevsadil.
„Od žen, jako jsem já, se neočekává, že budou kandidovat“.

Když ji v roce 2008 zemřel otec, studovala právě na Bostonské univerzitě. S matkou následně musely několik let bojovat proti nucené aukci svého domova a aby finančně nestrádaly, pracovala Alexandria jeho servírka a barmanka, zatímco její matka uklízela domy a řídila školní autobus.

Jak sama často říká, její chudé poměry jí nedávaly ty nejlepší karty do hry jménem život. Ona však nikdy nepatřila k těm, kteří by si stěžovali. I když dělala dvě práce najednou, našla si čas na pomoc charitativním organizacím nebo se účastnila aktivistických akcí týkajících se témat, za která bojuje i dnes.

Možná ani sama nečekala, že by se jednou mohla dostat do nejvyšších pater americké politiky. Osud tomu však chtěl a dnes je z mladé ženy s portorikánskými kořeny historicky nejmladší kongresmanka Spojených států. Jak se jí to podařilo?

Inspirace u Siouxů

Do světa politiky sice zlehka nakoukla už během studií vysoké školy, kdy pracovala jako stážistka v imigračním oddělení kanceláře senátora Teda Kennedyho, opravdová změna směrem k politickým aktivitám však nastala až v roce 2016.

Tehdy totiž pomáhala organizovat kampaň Bernieho Sanderse v rámci prezidentských primárek. A když při této příležitosti navštívila protesty Siouxů v Jižní Dakotě, kde původní obyvatelé statečně bojovali proti stavbě ropovodu, viděla, jakou sílu může mít sjednocení místní komunity odvážnými lídry.

Jak přiznala v pozdějších rozhovorech, tento okamžik na ni měl osudový vliv. Uvědomila si díky tomu, že politickou kampaň nemusí vyhrát peníze a kontakty, ale schopnost oslovit místní obyvatele s tématy, která je opravdu trápí, a stát se jejich představitelem. Ačkoli v polovině roku 2017 stále ještě pracovala jako servírka, byla už pevně rozhodnutá, že se zúčastní voleb do Kongresu v roce 2018.

Jenže hned v primárkách ji čekal od roku 2004 nevyzvaný Demokrat Joe Crowley, ostřílený politik s mnoha kontakty a hlavně velkými finančními zdroji. Alexandria se tak ještě před samotným začátkem klání stala absolutní outsiderkou.

„Nemůžete porazit velké peníze ještě většími penězmi. Musíte je porazit úplně jinou hrou.“

Rozhodla se proto využít inspiraci, kterou nasbírala při protestech původních obyvatel Ameriky v Dakotě a vyrazila mezi obyvatele Bronxu a dalších částí 14. newyorského okresu. Dala dohromady tým dobrovolníků, s přáteli vytvořila propagační materiály, sama si napsala text pro propagační video a na ulici od rána do večera oslovovala místní obyvatele a mluvila s nimi o tom, co je trápí. Jelikož je sama místní rodačkou, netrvalo jí dlouho získat si u mnoha místních obyvatel podporu.

Zrodila se nová hvězda

Díky maximálnímu nasazení a každodenní práci v ulicích se jí na kampaň podařilo vybrat částku kolem 200 tisíc dolarů. A jak sama později dodala, průměrný příspěvek byl 17 dolarů, tedy zejména od malých dárců a místních komunit, nikoli od velkých korporací, jako tomu bylo u jejího soupeře Crowleyho, který dal dohromady více než 3 miliony dolarů.

26. června pak nastal šok. Podceňovaná Alexandria vyhrála primárky ziskem 57 % a nezastavitelně se řítila za pozicí historicky nejmladší kongresmanky. Po tomto úspěchu se z ní stal doslova hit. Média se prala o rozhovory s ní a fanoušci na sociálních sítích začali přibývat raketovým tempem. Zrodila se nová politická hvězda.

S podporou takových osobností jako Bernie Sanders či Barack Obama a miliony nových fanoušků se následné listopadové hlavní volby staly v podstatě jen formální záležitostí. Alexandria v nich vyhrála s drtivými 78 % a mohla se těšit na svou novou roli v Kongresu.

Budoucí prezidentka?

Zatímco jiní nově zvolení politici se ve své pozici často několik týdnů i měsíců rozkoukávají, mladá a energická Alexandria je jako ryba ve vodě. Snaží se veřejnost informovat o všem, co se za jindy nepřehlédnutelnými zdmi Kongresu děje, bojuje za lidská práva, prosazuje opatření proti změnám klimatu, provokuje extrémními názory a nebo tančí a vysmívá se svým odpůrcům.

Alexandria Ocasio-Cortez je dokonalou ukázkou toho, že když člověk má pro něco dostatek vášně a dokáže s upřímným zájmem dostat lidi na svou stranu, může dokázat cokoli. Je potřeba nebát se toho, co vypadá jako velká překážka, a odhodlaně se tomu jako správné výzvě postavit.

Sama říká, že je možné, že v politice vydrží jen jedno funkční období, ale i to chce naplno využít k tomu, aby posouvala kupředu diskuzi o důležitých sociálních a klimatických otázkách. Jak ovšem přiznala médiím její maminka, v koutku duše Alexandria sní o tom, že by se jednou stala prezidentkou Spojených států.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.