09.01.2019 2 minuty čtení

Šťastní zákazníci, nic jiného mě nezajímá, říká Tim Cook. Bude to Wall Street stačit?

Ještě před čtyřmi měsíci byl Apple nejmilovanější burzovní položkou. Akcie se zkratkou AAPL se obchodovaly za rekordní cenu 220 dolarů, což firmě propůjčovalo valuaci ohromujících 1,2 bilionu dolarů. Jenže na investory pomalu padla medvědí nálada a Apple spadl o propastných 40 %. Dokáže jeho CEO Tim Cook náladu investorů zvrátit stále opakovanou mantrou o spokojených zákaznících?

V úterý navštívil Tima Cooka v Cupertinu Jim Cramer z pořadu Mad Money stanice CNBC a ptal se ho na to, co dnes zajímá všechny investory – co hodlá Apple dělat se současnou situací?

Směr akcií Apple není zrovna pozitivní:

„Nejsem chováním investorů překvapený. Trh v krátkodobém horizontu reaguje trochu emocionálně. My se však koukáme na dlouhodobý horizont a ten vypadá skvěle,“ řekl šéf Applu v rozhovoru.

Kdo snad čekal nějaká překvapivá prohlášení či chystání revolučních novinek, musel být zklamán. Apple si dlouhodobě pod vedením Tima Cooka udržuje konzistentní tempo s minimem šokujících zpráv – jak pozitivních, tak negativních.

Jak Cook v rozhovoru přiznal, čtvrtletní prodejní čísla jsou pro něj v žebříčku priorit velmi nízko. Tím nejdůležitějším jsou pro něj spokojení a loajální zákazníci. A i když si tito loajální zákazníci nekupují aktuální verzi iPhonu v dostatečném objemu, nepochybně si koupí tu další.

„Chci, aby zákazníci byli šťastní. Pracujeme pro ně.“

Jednu zajímavou věc však v rozhovoru šéf Applu přecijen řekl. A to tu, že až budeme přínos Applu pro lidstvo hodnotit zpětně v budoucnosti, uvidíme jeho největší přínos v oblasti zdraví.

„Náš byznys byl vždy o obohacování lidských životů. A tak, jak pronikáme více a více do zdravotnictví skrze hodinky či další produkty, které jsme vytvořili, a také tím, že ukládáme vaše zdravotní záznamy do vašeho telefonu, tak děláme něco velkého, v podstatě tuto oblast demokratizujeme. Bereme to, co vždy náleželo pouze velkým institucím a dáváme to do rukou jedincům,“ vyjádřil své přesvědčení a vizi Cook.

Zároveň dodal, že letos můžeme od Applu očekávat několik nových služeb, na kterých pracovali několik let.

Bude to stačit k tomu, aby se zastavil pád akcií?

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Když se podívám na pětiletý graf, tak jsem pořád celkem v klidu ohledně vývoje. Je nepochybné, že Apple je stále ikonickým brandam a to mu minimálně pro několik dalších let propůjčuje výjimečnou pozici. Nějaký chvilkový pokles v tomto kontextu nic neznamená.
    0