3 minuty čtení

Blockchain se vyvíjí jako internet: co bude nová převratná aplikace?

Internet vznikl před více než 30 lety a od té doby pronikl téměř do všech aspektů našeho života. Dnes podporuje prakticky všechno, co děláme. Další technologický vývoj, který bude mít pravděpodobně velký dopad na celý náš život, je blockchain.

Skeptici stále kladou stejné otázky ohledně blockchainu: Proč ho nikdo nepoužívá? Co budou lidé dělat s digitálními aktivy? Kdy lidé budou pravidelně nakupovat produkty pomocí kryptoměn?

Inovační cyklus trvá nějakou dobu

Všechny inovační cykly vyžadují čas a většina z nich se pohybuje podobným směrem, než se stanou produktem nebo službou pro většinový trh. Abychom pochopili vývoj blockchainu a potenciál, který má k prostoupení všemi aspekty našeho života, musíme udělat krok zpět a zjistit, jak se #internet stal z původně cool, ale okrajového nápadu jednou z nejvíce všudypřítomných sil na planetě.

Internet byl pomalý a ze začátku ho nikdo nepoužíval

Naše první zkušenost s internetem spočívala v tom, že jsme seděli a poslouchali sladké tóny modemů, když se pokoušely připojit k internetu. Poskytovatelé těchto služeb se nazývali ISP - poskytovatelé internetových služeb - a bez nich bychom neměli world wide web. V tomto okamžiku v historii bylo rozšíření webu téměř na nule. Ale přesto jsme se připojili. Vzbudilo to náš zájem a všichni jsme byli zvědaví.

Evoluce technologie

Když popojedeme rychle dopředu ve vývoji internetu, nakonec se dostáváme k elektronickému obchodování. Na rozdíl od toho, jak to nyní může vypadat, elektronický obchod dorazil pomalu, ale jistě. Začali jsme kupovat a prodávat. Než jsme se nadáli, měli jsme hromadné využití tohoto nového trhu.

Co byla ta jedna věc, kterou všichni potřebovali, než mohli nakupovat na Amazonu nebo dříve, než si mohli založit účty na sociálních sítích, jako bylo ICQ? E-mailová adresa. Bez skromné e-mailové adresy nebylo možné získat přístup k téměř žádné službě na internetu.

Evoluční cesta blockchainu

S internetem jsme potřebovali připojení a e-mail. Abychom získali přístup nebo získali #kryptomeny, potřebujeme zprostředkovatele, aby nám je prodal, což je v příkladu na internetu podobné poskytovatelům internetových služeb. Tito zprostředkovatelé budou dále růst a stejně jako poskytovatelé internetových služeb se nakonec stanou firmami, obchodovanými na burzách. Stejně jako u přístupu na internet je nyní první fáze blockchainu hotová.

Druhá fáze, podobná širokopásmovému připojení, přichází

První vlna e-mailových adres byla nabízena poskytovatelem internetových služeb a poté jsme měli samostatné poskytovatele e-mailů. Všichni ale potřebovali samostatné klienty a e-maily jsme stahovali - a stahování byl tenkrát problém. Pak přišel Hotmail, který kompletně změnil hru. Změnilo se uživatelské rozhraní a usnadnilo každému získat e-mailovou adresu a číst své e-maily odkudkoli. Najednou jsme mohli použít tuto jednu informaci k vybudování vztahů s jakoukoli společností na webu. A ty s námi mohly komunikovat.

Ekvivalent e-mailové adresy

To vyvolává otázku: Jaký je ekvivalent blockchainu k e-mailovým adresám? Co je ta jedna věc, kterou všichni musíme mít, než začneme používat kryptoměny? Peněženky. Bez místa, odkud můžeme posílat a přijímat kryptoměny a nechat je přijímat ostatní, nemůžeme používat kryptoměny.

Peněženka je klíčová

Klíč k další fázi rozvoje kryptoměn a blockchainu je #peněženka.Komu se povede tuto výzvu rozlousknout, může se stát klíčovým architektem naší budoucnosti.

Zdroj: Cointelegraph.com

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Kolik let dáváte tomu, než budou mít všichni peněženky?
    0
    • "Kryptoměnová peněženka do každé rodiny" ...dávám tomu roku maximálně dva... ale vážně, taky mě to zajímá...
      0
    • To je dobrá otázka. Osobně se domnívám, že pokud by se to mělo s něčím srovnat, tak s vývojem internetu. První návrh opravdu funkčního internetu přišel v roce 1989, kdy Tim Berners-Lee publikoval návrh vývoje WWW. Následně trvalo zhruba 30 let, než došlo k masovému přijetí a rozšíření. Takže máme do masového rozšíření kryptoplateb a zániku hotovosti maximálně cca dvacet let (protože cca deset let uplynulo od publikace White Paperu Bitcoinu Satoshim Nakamotem). Může to ale být i méně, protože každé další inovaci trvá kratší dobu, než je masově rozšířená. A ještě méně, pokud dojde k dalším událostem typu pandemie, protože to urychlí přechod na cashless společnost.
      0