Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 21 030.

Zaregistrovat se

01.07.2020 6 minut čtení

Kdo je aktuálně "oficiálním" lídrem v závodě o vytvoření vakcíny proti COVID-19? Tato firma

Když WHO o někom řekne, že jeho produkt je aktuálně lídrem ve vývoji léků proti koronaviru, je to pravděpodobně nejoficiálnější informace, jakou lze aktuálně ze všech těch bio-tech firem o vakcínách a lécích proti COVID-19 získat.

Na začátku tohoto týdne si velkou pozornost získala společnost Gilead Sciences, o jejímž produktu remdesivir jeden z předních představitelů WHO Bruce Aylward prohlásil, že vykazuje v léčbě COVID-19 velký potenciál

Gilead také oficiálně oznámil, že pětidenní léčba jeho preparátem remdesivir, která obsahuje celkem šest infuzních dávek, vyjde na 2 340 dolarů (cca 55 tisíc Kč). Informace vzbudila mnoho povyku a akcie Gileadu si polepšily.

Ale upřímně řečeno, skutečný závod proti koronaviru probíhá na poli vývoje vakcíny. Zatímco lék proti vážným průběhům nemoci COVID-19 asi tu a tam bude někdo opravdu potřebovat, efektivní vakcínu proti SARS-CoV-2 bude nepochybně chtít celý svět.

Nevím, jak vy, ale já jsem se díky koronaviru naučil aspoň maličko v biotechnologickém sektoru orientovat a byť jsem firmy jako Moderna, Vir Biotechnology, Novavax či BioNTech ještě na začátku roku prakticky neznal, dnes už o nich leccos vím.

Má to ale háček. Každá z těchto společností se snaží co nejčastěji informovat o (veleúspěšném) průběhu klinických testů svých vakcín a podporovat všeobecný názor, že právě ona bude tím, kdo s první funkční vakcínou, jež bude mít bez diskuze cenu miliard a miliard dolarů, přijde. Díky tomu může být poměrně obtížné udělat si o tomto vakcínovém závodě jasný obrázek a rozluštit, kdo je ve skutečnosti na špici a kdo se jen snaží uměle nafouknout své akcie, byť jeho vakcína reálně velkou naději nemá.

Avšak v minulém týdnu nám Světová zdravotnická organizace (WHO) poskytla zajímavou indicii, když její hlavní vědecká pracovnice Soumya Swaminathan na tiskové konferenci prohlásila, že jedna experimentální vakcína proti COVID-19 aktuálně vypadá jako "pravděpodobně hlavní a vedoucí kandidát". Která to je?

Vakcína vzniklá v Oxfordu má mít největší naději

Má jít o vakcínu vyvinutou společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Swaminathan ji aktuálně vidí jako lídra v závodě o to, kdo jako první přijde s efektivní ochranou proti novému koronaviru a má pro to dva konkrétní důvody.

Zaprvé skutečnost, že vakcína, jejíž oficiální název je AstraZeneca-Oxford AZD1222, se již nachází ve 3. fázi klinických studií na lidech. Žádná jiná vakcína od předních kandidátů se do této, řekněme pozdní fáze testování zatím nedostala. Stručně řečeno, tato vakcína je fakticky nejblíže k tomu, aby mohla začít být plošně používána v populaci.

Zadruhé Swamianthan uvedla, že dle jejího názoru "AstraZeneca rozhodně v současnosti má mnohem lépe pokryté globální měřítko vzhledem k tomu, kde aktuálně probíhají a plánují testování své vakcíny". Finální fáze testování vakcíny AZD1222 bude probíhat v několika různých zemích, přičemž klinické testy už nyní probíhají ve Velké Británii, Brazílii a Jihoafrické republice.

Původním autorem této vakcíny je Jenner Institute při Oxfordské univerzitě. V dubnu se pak k projektu přidala AstraZeneca, jež vlastní práva pro globální distribuci této vakcíny. Tato vakcína je rovněž jednou z mála, kterou v rámci iniciativy Operation Warp Speed s cílem co nejrychlejšího vývoje bezpečné a efektivní vakcíny proti COVID-19 dotacemi podpořila vláda Donalda Trumpa.

Kdo se ještě vejde na bednu?

Najít v tomto závodě druhého není příliš složité. O Moderně se toho v posledních měsících napsalo mnoho a i Swamianthan si myslí, že za AstraZenecou "není daleko".

Její vakcína stojí na principu RNA messengeru a aktuálně se nachází ve 2. fázi klinických testů. Biotechnologická firma plánuje třetí fázi zahájit tento měsíc. Stejně jako AZD1222, i vakcína moderny s názvem mRNA-1273 se dočkala finanční podpory z programu Operation Warp Speed.

Výkonná ředitelka společnosti Moderna Stephane Bancel je ohledně šance na úspěch optimistická. Podle ní existuje asi 80 až 90% šance, že jejich vakcína získá od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv povolení pro distribuci veřejnosti jako první.

Nicméně pokud bychom chtěli hledat aktuálně nejnadějnějšího kandidáta na bronzovou či bramborovou medaili, je to už trochu problematické. Ještě problematičtější je pokoušet se v rámci tohoto závodu spekulovat nad cenou akcií.

O vyvinutí vakcíny se aktuálně snaží na 150 různých subjektů, přičemž 17 z nich se už nachází ve fázi klinických testů a velmi brzy se k nim přidají další. Pokud bych tedy měl použít cyklistickou terminologii, pak se aktuálně do sólového trháku pustila AstraZeneca, kterou stíhá, rovněž v sólovém nástupu, Moderna a za nimi se v pelotonu řítí zbytek závodního pole.

Vsázet aktuálně na vítěze je riskantní

Investoři by tak neměli přehnaně optimisticky vsázet na to, že zrovna AstraZeneca se nakonec stane vítězem závodu. Jen proto, že je aktuálně ve vedení, neznamená, že má již vítězství v kapse a nedojdou jí síly v posledním stoupání nebo cílovém spurtu (ok, tady už stou cyklistikou končím).

Navíc toto není závod pouze o rychlosti. Jak už bylo naznačeno výše, všechny vakcíny, jež uspějí ve všech třech fázích klinických testů, budou muset na závěr dostat ještě úřednický štempl a kdo ví, jaké komplikace a překážky tam na ně mohou čekat.

Dnes, teď a tady je tak prakticky nemožné říct, kdo bude schopen jako první na světě začít volně vakcínu proti COVID-19 prodávat. A nikde není řečeno, že vakcína, která uspěje až jako druhá, pátá nebo desátá, se nakonec nestane nejprodávanější, neboť ji její výrobce bude schopen produkovat a distribuovat v nesrovnatelně vyšším množství než konkurence (že povolení k distribuci dostane více než jeden výrobce, je i vzhledem ke globální poptávce prakticky jisté).

Vítězi tohoto závodu se z jistého úhlu pohledu mohou stát i malé biotechnologické akcie, kterým už jen pouhá účast výrazně pomáhá. Sem patří určitě třeba Novavax, jehož vakcína aktuálně prochází fázemi 1 a 2 klinických studií. Nebo také BioNTech, jež svou mRNA vakcínu testuje s partnerskou firmou Pfizer.

Pokud by uspěla některá z menších společností, byla by tato skutečnost pro celou firmu i její akcie nepochybně kompletní transformací. Na druhou stranu taková AstraZeneca má už dnes dle svých vlastních tvrzení tržní valuaci 70 miliard dolarů (dle burzy NYSE dokonce téměř 140 miliard dolarů), takže vítězství v závodě by její akcie nepochybně sice pořádně nakoplo, ale zhodnocení v řádu stovek, respektive tisíců procent zřejmě čekat nelze.

#pandemie #covid19 #vakcina #biotechnologie #akcie #who #astrazeneca #moderna #novavax #biontech #klinicketesty #zavod

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
7 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut