11.04.2019 3 minuty čtení

Jeff Bezos varuje investory: Počítejte s "multimiliardovými neúspěchy"

Ve svém letošním dopisu akcionářům varuje Jeff Bezos akcionáře před možnými neúspěchy a vyzývá konkurenci, aby dorovnala Amazon v odměnách pro zaměstnance a minimální mzdě.

Jeff Bezos ve svém dopisu akcionářům nejdříve shrnul vývoj za uplynulý rok a poté mluvil o budoucnosti technologického obra, který by letos rád znovu překročil valuaci ve výši jednoho bilionu dolarů. A zaměřil se kromě jiného také na možné neúspěchy, které Amazon v příštích letech čekají.

Bez neúspěchů nevyrostete

„Tak, jak společnost roste, musí růst i všechno ostatní, včetně neúspěšných experimentů. Pokud by rozměry vašich neúspěchů nerostly, znamenalo by to, že neinovujete natolik dostatečně, aby to pohnulo vaším byznysem kupředu. Amazon bude experimentovat v rozsahu odpovídajícím jeho velikosti, což může občas přinést multimiliardový neúspěch,“ promluvil Bezos upřímně k akcionářům v dopise, který pravidelně rozesílá už od roku 1997.

„Samozřejmě tyto experimenty nebudeme podceňovat. Budeme tvrdě pracovat na tom, aby nám sázky vycházely, ale ne u každé se to podaří. Dobrou zprávou pro akcionáře je, že jeden úspěšný projekt může pokrýt ztráty z několika neúspěšných,“ uklidnil investory Bezos.

Dorovnejte nás!

Nakonec se Bezos rozepsal o zaměstnancích a jejich mzdách. Vidí totiž nyní Amazon v roli lídra, který ukazuje cestu, jak by maloobchodníci měli o své zaměstnance pečovat.

„Jak už jsem řekl ve svém prvním dopise před 20 lety, chceme se soustředit na najímání zaměstnanců, kteří budou k práci přistupovat jako majitelé. Abychom toho dosáhli, musíme do našich zaměstnanců investovat. V loňském roce jsme zvýšili minimální mzdu na 15 dolarů za hodinu všem full-time, part-time i sezónním pracovníkům. Ale neděláme to jen proto, že nám to přinese skvělé zaměstnance, ale děláme to také protože to považujeme za správnou věc pro celý trh,“ uvádí Bezos na začátek tématu.

A v dalším odstavci už se obrací ke svým soupeřům.

„Vyzývám dnes všechny naše retailové konkurenty (vy víte koho myslím!), abyste srovnali naše benefity a minimální mzdu 15 dolarů na hodinu. Udělejte to! Ještě lépe, když to rovnou zvýšíte na 16 dolarů a hodíte nám tu rukavici zpět. Tohle je soutěž, ze které budou profitovat všichni,“ vyzval Bezos své soupeře v podobě Walmartu, Best Buy či Targetu.

Trhy zatím na dopis reagují pouze mírným poklesem o 0,31 %, Amazon se tak těsně drží nad valuací 900 miliard dolarů.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky