Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 11 554.

Zaregistrovat se

Chcete být úspěšní jen na Facebooku? Tak od teď máte smůlu

Jak už jsme krátce informovali v ranním newsletteru, Facebook včera přišel hned s několika novinkami, kterými se snaží vládám po celém světě dokázat, že se ze všech předchozích problémů poučil. Jenže co na to uživatelé a majitelé stránek?

Bylo to už jako zaseknutá gramodeska – z Facebooku unikla data, Mark Zuckerberg vystoupil a veřejně se omluvil, Facebook prodával soukromé informace o uživatelích třetím stranám, Sheryl Sandberg vystoupila a omluvila se. A tak pořád dokola.

Dlouhá léta to relativně bez problémů a většího nátlaku ze strany veřejnosti procházelo. Facebook vydělával velké peníze a investoři byli spokojení, to stačilo. Jenže v minulém roce se po několika fatálních problémech probudily vlády jednotlivých států a začaly konat.

Facebook si uvědomil, že by mohly přijít tučné pokuty, a to už by se investorům nelíbilo. Přestože je Mark Zuckerberg neomezeným vládcem v kancelářích na Hacker Way, naštvaní investoři by mu asi nedopřáli klidný spánek.

Odstranit, zredukovat, informovat

Jak zabránit nekontrolovanému šíření nevhodného obsahu, jako tomu bylo například při nedávném masakru v australské mešitě, který byl živě vysílán právě na Facebooku a dostal se následně k milionům lidí? Heslo největší sociální sítě světa je „odstranit, zredukovat, informovat“.

Jak to bude vypadat v praxi? Těch bodů je relativně hodně, ale rádi bych tu vyzdvihli ty nejpodstatnější, které se mohou týkat mnoha majitelů úspěšných facebookových stránek, skupin a profilů.

Uspět jen na Facebooku? Zapomeňte

Tím asi nejdůležitějším ze všeho je nový algoritmus s názvem Click-Gap, který by měl z News Feedu uživatelů odstraňovat nevhodný obsah.

To zní vcelku logicky a jednoduše, ale realita bude taková, že tento algoritmus bude procházet kompletní web (podobně jako Google) a pokud zjistí, že se na nějaké stránky odkazuje z Facebooku mnohem více, než ze zbytku webu, vyhodnotí to jako šíření nevhodného nebo manipulativního obsahu a postará se o to, aby uživatelé tento obsah neviděli.

„Může to být signálem toho, že úspěšnost této domény v rámci News Feedu neodpovídá tomu, jaké postavení si tato doména vybudovala kdekoli jinde na webu a tedy že pravděpodobně produkuje nekvalitní obsah,“ napsali v blogovém příspěvku Guy Rosen a Tessa Lyons z Facebooku.

V praxi to tedy bude vypadat tak, že velké a oblíbené weby, jako třeba zpravodajské nebo firemní, budou tímto filtrem procházet vcelku bez problémů, protože na ně se odkazuje z celého webu. Ale například weby menších projektů, blogů nebo i firem, které se budou chtít zviditelňovat hlavně na Facebooku a nebudou pracovat s propagací kdekoli jinde, mohou mít problémy. Nejen v Česku přitom za posledních několik let vzniklo mnoho projektů, které na propagaci na Facebooku postavily svou životaschopnost.

Svoboda slova v uzavřených skupinách? Zapomeňte

Další důležitou novinkou bude důkladnější práce se skupinami. Ty se staly velmi oblíbenou součástí Facebooku, jenže potíž je v tom, že jsou mnohokrát uzavřené a dostupné jen na pozvánku či schválení. Je tak mnohem menší šance, že by sami uživatelé hlásili potenciálně závadný obsah.

Facebook proto i v rámci těchto skupin zavede přísnější algoritmy a bude více kontrolovat jejich obsah. V případě zjištění šíření fake news či jakéhokoli nevhodného obsahu budou skupiny penalizovány nebo přímo zrušeny. Pro skupiny bude navíc platit stejné pravidlo jako pro stránky – pokud budou odkazovat na domény, které jinde na webu nemají dostatečné množství odkazů, bude jejich obsah odfiltrován z News Feedu.

Kdybyste se o víkendu nudili

Aby bylo ve všech nových pravidlech naprosto jasno a uživatelé či majitelé stránek se nemohli divit, že jejich obsah nemá žádný dosah, připravil Facebook také upravenou stránku se souhrnem všech pravidel, příkazů a zákazů, kterou si mohou případní zájemci prostudovat. Tato stránka by navíc měla být pravidelně aktualizována včetně informací o tom, co přesně a proč se mění.

Výše uvedené funkce začínají fungovat globálně počínaje dnešním dnem.

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Tam to začíná být pěkná nuda slight_smile

    1

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 11 554.

Zaregistrovat se