14.01.2019 5 minut čtení

126 let a konec! Stojí za likvidací Sears Amazon nebo majitel?

Zatímco Amazon se v těchto dnech dostal na pozici nejhodnotnější firmy světa, společnost Sears se pomalu ale jistě řítí do záhuby. Může za to právě firma Jeffa Bezose, nebo jsou za tím aktuálně vyšetřované kroky ředitele a největšího akcionáře Eddie Lamperta?

Historie amerického retailového giganta Sears sahá až do roku 1886, kdy si třiadvacetiletý Richard Warren Sears založil firmu na prodej hodinek. Tu po třech letech prodal za 100 tisíc dolarů (cca 3 miliony dolarů dnes) aby v roce 1893 založil se společníkem A.C. Roebuckem firmu Sears, Roebuck & Company.

Do té doby byl prodej zboží, často v malých místních obchodech, založen nejen na velmi úzké nabídce, ale hlavně na vyjednávání o ceně, kdy se prodejce snažil odhadnout zákazníkovu kupní sílu a podle toho své produkty nacenil.

Firma Sears se však od svého počátku soustředila na katalogový prodej, díky čemuž mohla zákazníkům nabízet mnohem větší výběr zboží a hlavně jasně nastavené ceny. Prodeje raketově rostly, místní obchodníci trpěli. Náhodná paralela s Amazonem?

Když Sears vstoupil v roce 1906 na burzu při valuci 40 milionů dolarů (cca 1,1 miliardy dolarů dnes), jednalo se o jasný důkaz nekompromisního nástupu nové generace retailových obchodníků. Spoustě malých obchodníků, zvyklých na dřívější styl obchodování, to zlomilo vaz.

Sears prodával všechno možné, od oblečení, přes hračky či kola až po třeba automobily. Jeho více než 300 stránkový katalog se stal dobovou „nákupní Biblí“. V roce 1925 otevřel Sears první kamenné prodejny a stal se na dalších několik desítek let králem amerického retailového trhu.

V roce 1974 pak firma dostavěla své nové sídlo, slavnou Sears Tower v Chicagu. Mrakodrap vysoký 443 metrů se stal na dlouhých 30 let nejvyšší budovou světa. A dalším potvrzením toho, že Sears je neporazitelný gigant. Nebo snad ne?

Konec pohádky

Až do roku 1989 měl Sears mezi všemi retailovými řetězci suverénní pozici a nejvyšší obraty. Jenže potom ho předběhl Walmart a to byl první signál toho, že Sears už není tak silný, jako dříve.

S nástupem internetu v devadesátých letech začala pozice Sears citelně oslabovat a bylo načase řešit, jak ze situace ven. Záchrana a světlá budoucnost se objevila v roce 2005 v osobě úspěšného investora Eddie Lamperta. Ostřílený magnát z Wall Street slíbil, že Sears dostane zase do skvělé kondice a na výslunní, na kterém byl po velkou část 20. století.

V té době se také dořešila reorganizace jiného retailového obra, řetězce Kmart, a tak se Eddie Lampert rozhodl pro budoucí úspěch tyto dvě firmy propojit. Jedenáctimili­ardový obchod s Kmartem měl být první ukázkou toho, jak skvělá budoucnost nově vytvořený Sears Holding čeká. Ještě v roce 2006 dosáhla celá skupina solidního zisku ve výši 1,5 miliardy dolarů. To byl však poslední větší úspěch.

Od roku 2010 je skupina trvale ve ztrátě, která už dosáhla kumulované hodnoty více než 11 miliard dolarů. Majetek firmy přitom činí pouhých 7 miliard dolarů. Dluhy po splatnosti jsou ve výši 3 miliard dolarů a firma nemá z čeho je zaplatit.

Amazon nebo Lampert?

Firma v říjnu loňského roku požádala soud oficiálně o ochranu před věřiteli a zahájila insolvenční proces. Do konce roku se však objevil pouze jediný potenciální investor, který byl ochotný firmu s téměř 70 tisíci zaměstnanci zachránit – současný generální ředitel Eddie Lampert. Ten nabídl za komplet odkup firmy 4,4 miliardy dolarů, což by společnosti zaručilo životaschopnost 425 obchodů a udržení více než 50 tisíc pracovních míst.

Nabídku však odmítl insolvenční správce a věřitelský sbor. Nikoli však kvůli její výši, ale kvůli podmínce, která žádala, aby v rámci příjetí nabídky bylo ukončeno vyšetřování historických obchodů v rámci Sears Holding. Firma totiž v posledních deseti letech prodávala své části a některé z nich končily v rukou firem napojených na ředitele Lamperta. Ten se navíc přihlásil v rámci insolvence jako největší věřitel – firma mu údajně dluží až 2,5 miliardy dolarů. Existuje tak podezření, že ne všechno, co se v Sears v posledních letech dělo, bylo právně v pořádku.

Ještě není veškeré naději konec. Jak řekl insolvenční soudce Robert Drain, firma je příliš velká a má vliv na životy mnoha lidí, proto je i nadále snaha vymyslet řešení. Samotný Lampert by prý měl nyní přijít s vylepšenou nabídkou, která už by mohla být přijata. Je však otázka, jak se vyvine vyšetřování, které už v rámci insolvence započalo.

Odborníci se nyní dohadují, jak velkou roli hraje v této situaci samotný Lampert a jakou celkový vývoj na trhu. Nutno říci, že zejména Amazon v posledních letech doslova válcuje nejen americký trh a nejedna velká firma už se kvůli tomu dostala do problémů. Naposledy v polovině loňského roku slavná hračkářská společnost Toys´R´Us, která také skončila v bankrotu. Jedná se každopádně o ukázku toho, že žádná firma není nezničitelná a že stačí chvilku zaspat dobu, aby se karta obrátila.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Hodně drsný. Když si člověk představí, že by se tohle jednou stalo Amazonu...
    0
    • No podle tohodle scénáře by to mělo nastat za rovných 100 let :D
      0