Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se

5 investičních tipů od Petera Lynche – muže, který dosahoval zhodnocení 29 % ročně po dobu 13 let

Peter Lynch vedl v osmdesátých letech jeden z nejúspěšnějších podílových fondů. Fond Fidelity Magellan rostl mezi lety 1977 a 1990 v průměru o 29,2 %. To je téměř dvakrát růst S&P 500. Není tedy divu, že se Peter Lynch stal legendou.

Dosáhnout 30% zhodnocení investice není snadné ani po dobu jednoho roku, natož během třinácti let. V období, kdy 13 let stál Lynch v čele Fidelity Magellan, se majetek fondu rozrostl ze 18 milionů na 14 miliard. Máme štěstí, že si dnes 76letý milionář Lynch nenechal své know-how pro sebe a napsal několik knih a odborných publikací na téma investování.

Z jeho rad se dá snadno vyextrahovat to důležité. Pojďme se podívat na 5 tipů, které jsou pro Lynchovu investiční strategii nejpříznačnější.

1. Kupujte to, čemu rozumíte

Stejně jako například Warren Buffett, i Lynch radí investorům, aby nakupovali pouze akcie společností, kterým rozumí. Proto byste si (pokud nepatříte mezi lékaře) měli k investování vybrat raději například firmu prodávající sodovku nebo oblečení, než firmu, která se snaží vynalézt vakcínu na COVID-19. Abyste totiž věděli, co od takové firmy čekat, musíte vědět, jaké léky má na trhu, jak se prodávají, jak postupuje s vývojem vakcíny a jak si vede její konkurence.

 

Slovy Petera Lynche: „Jsem v úžasu nad tím, kolik lidí vlastní akcie firem a nejsou schopni říct, proč. Nebyli by do minuty schopni vysvětlit, proč je mají. Ve skutečnosti, kdybyste na ně zatlačili, řekli by vám: Důvod, proč tohle vlastním, je ten, že ty akcie jdou nahoru.“

Lynch razí teorii, že byste měli vlastnit jenom akcie firem, u kterých byste byli schopni páťákovi během minuty vysvětlit, proč jste je koupili.

2. Nebojte se, že to nezvládnete a studujte

Nevím, co to má Peter Lynch s tou pátou třídou základní školy, ale očividně ji vnímá jako nějaký milník, protože jinde se zase nechal slyšet, že:

„Všichni mají mozkovou kapacitu na to, aby zvládli sledovat akciový trh. Pokud jste zvládli matiku z páté třídy, zvládnete i tohle.“

Podle Lynche je jen důležité, abyste si nastudovali historii trhů, věděli, co kupujete a proč. Investování není raketová věda pro vyvolené. Zároveň zdůrazňuje, že akcie nic neznamenají a měli byste proto před nákupem studovat ne akcie, ale firmu, která je vydala. Zjistěte, kolik vydělává, jaké má dluhy, jak rychle rostou její příjmy a tak dále.

„Pokud si nastudujete 10 společností, najdete 1, která vás příjemně překvapí. Pokud si jich nastudujete 50, najdete jich zajímavých 5. Na akciovém trhu jsou vždy příjemná překvapení, která čekají, až je objevíte – společnosti, jejichž úspěchy jsou na Wall Street přehlíženy.“

3. Očekávejte, že se občas seknete

Pokud chcete investovat do jednotlivých akcií, musíte očekávat, že občas šlápnete vedle. To se podle Petera Lynche stane i sebelepšímu investorovy. „V tomto byznysu budete mít pravdu v šesti případech z deseti, pokud jste dobří. Nikdy nemůžete mít pravdu desetkrát z deseti.“

Pro většinu z nás je právě z tohoto důvodu pravděpodobně lepší investovat do fondů, a nejlépe do nízkonákladových indexových fondů, které sledují například S&P 500. Ty mají totiž z dlouhodobého hlediska mnohem lepší výsledky než většina podílových fondů, které jsou spravovány manažery. Jak poznamenal sám Lynch: „Podílové fondy jsou perfektním řešením pro lidi, kteří chtějí vlastnit akcie, aniž by museli sami něco zkoumat.“

4. Buďte trpěliví

Většina boháčů, kteří vydělali na investování, nezbohatla přes noc. „Čas je na naší straně, když vlastníme akcie výběrových společností.“ Lynch razí jednoduchou strategii. Mezi úspěchem společnosti a úspěchem jejích akcií často v časovém horizontu několika měsíců nebo dokonce pár let nemusí být přímá úměrnost. Ale z dlouhodobého hlediska je mezi úspěšností společnosti a jejích akcií podle Lynche 100% úměrnost. To znamená, že klíčem k úspěchu je trpělivost a nákup akcií úspěšných firem.

5. Nemusíte na to mít mozek, ale žaludek ano

Co tím Peter Lynch myslí? Že investování sice není něco, na co potřebujete titul z vysoké, ale rozhodně na to potřebujete umět zachovat ledový klid. Volatilita je věc, se kterou se na trzích budete setkávat neustále.

„Musíte se každý den podívat do zrcadla a zeptat se sami sebe: ‚Co budu dělat, pokud dnes trh klesne o 10 %? A co když o 20? Prodám? Vycouvám?‘ A pokud je vaše odpověď ano, měli byste okamžitě snížit počet akcií, které držíte.“

Emoce už mnoho investorů připravily o peníze. Proto musíte vždy podstupovat jen takové riziko, které ustojíte a neprodat pod cenou. Dobří hodnotoví investoři dělají pravý opak. Nakupují levně a za draho prodávají.

#peterlynch #tipy #rady #investorskelegendy #investicnirady #akcie #burza 

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Na Lynchovi je skvělé, že jeho investiční strategie není nijak složitá (alespoň na pochopení o uvedení do praxe by mohl leckdo vyprávět). A kniha Beating the Street je top slight_smile

    1

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se