Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 20 196.

Zaregistrovat se

30.06.2020 7 minut čtení

Michal Nedbal: „Zlato levné není, akcie a nemovitosti jsou však ještě dražší!“

Michal Nedbal k financím poprvé přičichl v roce 2006. Od té doby své znalosti posunul výrazně dále a učí lidi chytře bohatnout. S Michalem jsem si povídal o zlatu a dalších drahých kovech. Proč říká, že je zlato levnější než akcie nebo nemovitosti?

Říká se: „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej,“ z čehož by mohlo plynout, že se budu nyní nad investicemi do drahých kovů rozplývat. Tohle však není ten případ, nikomu pochlebovat nechci. Pravdou ale je, že mě rozhovor výrazně nalomil. Osobně jsem si po zpracování rozhovoru výrazně poupravil svůj náhled na investice do drahých kovů. Ač jsem naturelem výrazně zaměřený na akciové investice, tak argumenty @michalnedbal hovořící ve prospěch investic do drahých kovů jsou jasné, výstižné a navíc stručné. Přesvědčte se sami.

Dlouhou dobu jsem přemýšlel, jak lidi skutečně bohatnou 

Jaký byl začátek vaší investiční cesty?  Hned jste se vrhl na investování do drahých kovů? 

Vlastně jsem se začal financemi zabývat "omylem" cca před 14 lety, kdy mě spolužák pozval na "brigádu" do finančního poradenství. Od té doby jsem hledal odpověď na otázku, jak lidi bohatnou, protože přes klasické produkty to nedávalo smysl ani matematicky. Takže cca před sedmi lety jsem díky p. Kiyosakimu narazil i na téma zlata.

Proč právě zlato? V čem vidíte jeho hlavní výhodu oproti dalším drahým kovům, případně jiným aktivům? 

Trochu mezi lidmi cítím jakousi nechuť k virtuálním majetkům, chtějí něco hmatatelného a často na investování do nemovitostí nemají peníze. Zároveň jsem pochopil, že nejgeniálnější na zlatu je jeho historie. Byly a stále jsou to peníze, za které si kdekoli na světě koupím potřebné věci, plus u nás v ČR nejsou nikde úředně evidovány a jsou osvobozeny od zdanění zisku.

Může člověk jako já, který odkládá stranou pár set/tisíc korun měsíčně investovat do zlata? 

Dnes už naštěstí ano, jinak bych byl taky nahraný :-) Bavíme se samozřejmě celou dobu o fyzické podobě, která se chová jinak, než zlato papírové (což je jen příslib). Takže si zlato může cca od 500 Kč nakupovat kdokoli. I velcí hráči typu Goldman Sachs používají takové "spoření", respektive postupné nakupování. Nikdo nemáme věšteckou kouli a touhle strategií si i oni průměrují cenu.

Zlato si může cca od 500 Kč nakupovat kdokoli.

Vlastníte osobně nějaké fyzické zlato? (v podobě slitků, cihel), nebo dáváte přednost více likvidním „zlatým“ aktivům. 

Viz předchozí odpověď, papírové zlato je pouze příslib. Vlastním a dál chci převážně držet fyzické zlato a stříbro. Důvod je prostý, papír snese všechno. Fyzické zlato odprodám během 48 hodin, to mi přijde jako dobrá likvidita bez rizika protistrany.

 

Investice do zlata dává stále smysl 

Doporučil byste v současné době investici do zlata? Nejistota na finančních trzích už přeci jenom jeho cenu vyšroubovala velmi vysoko. 

Cena je vysoko bezpochyby, otázkou je, čím tu cenu měříme. Většinou korunami, dolary nebo eury. Když tou samou metodou změříte akcie a nemovitosti, dostanete ještě vyšší cenu, resp. poměrnou hodnotu. Doporučuji najít si alespoň DowGold ratio a z něj je dost vidět, že zlato je stále velmi levné. O stříbře ani nemluvě. Takže ve jménu „levně nakup draze prodej“ mám jasno.

Vy už jste mi na otázku, jaká forma investice do zlata je podle vás nejlepší asi odpověděl. Mohl byste ale ve zkratce shrnout jednotlivé alternativy „zlatých“ investic? Mám na mysli zlato fyzické, ETFs a těžařské společnosti. 

Záleží, co od investice člověk očekává. Na ETF i akciích těžařů možná vydělám víc, ale pouze za předpokladu, že vím, jak si například ti těžaři stojí, jak se jim daří. Neznamená to, že když cena zlata roste, musí se stejně tak dařit těžařům. Výborně zpracovává toto téma seriál od iPrima, Zlato: Dějiny jedné posedlosti.

ETF je opět jen papír a například historie minulé krize ukazuje, že stříbrná mince American Eagle stála na burze 9 dolarů, zatímco reálně fyzicky byste ji prodal za dvojnásobek. To hovoří za vše.

Zlato je stále velmi levné. O stříbře ani nemluvě. Takže ve jménu levně nakup draze prodej mám jasno.

Jakým způsobem nahlížíte na „stříbrné“ investice? Charakterizují je nějaká výrazná specifika oproti investování do zlata? 

Stříbro je bráno často jako levnější sourozenec zlata, takže "trpí" většinou menším zájmem, ale o to rychleji roste jeho zisk (2-3 x). Vlastně si ho lidé začínají všímat, až když je "zlato drahé". Jsem pro, abychom se i v tomto případě naučili používat poměrové ukazatele. I o tomhle mluví nejlíp historie a velmi srozumitelně i knížka Faktomluva, proč rozumný člověk uvažuje v poměrech (anglicky ratio, latinsky racio – rozum).
 

Dluhopisy často učí lidi zbytečně se zadlužovat 

Faktomluva je skvělá kniha Hanse Roslinga, každému bych doporučil ji přečíst. Stejně jako si pustit jeho přednášky na TEDu. Pojďme se ještě vrátit ke zlatu. V rámci diverzifikovaného portfolia má zlato určitě své místo. Jak ale odpovídáte na argument, že oproti například akciím nebo dluhopisům zlato nevytváří žádnou hodnotu? 

Já bych to otočil: dluhopisy vytváří hodnotu? Vždyť učí lidi se zadlužovat a často nesmyslně. Akcie je samozřejmě část firmy, která už nějakou schopnost vytvářet hodnotu musela dokázat, proto se stala obchodovatelnou.

Zlato je na druhé straně hodnota sama o sobě. I tím, že není možné ho vytvořit. I v chemické tabulce prvků má se stříbrem naprosto unikátní pozici, viz zmíněný dokument na iPrima. Historie opět ukazuje, že zlato v ekonomikách udržuje mnohem lepší obchodní vztahy a morálku, nedá se tak snadno obejít jako papírová měna. Působí jako "slovo muže".

Tím, že ho není možné vytvořit je zlato hodnota sama o sobě.  

Zlato je jednoznačně „stabilizátorem“ ekonomiky, stačí se podívat jenom na to, co se děje s inflací od úplného zrušení zlatého standardu a jak se vyvíjela inflace předtím. Myslíte si, že by současný svět vypadal jinak, kdyby nedošlo ke zrušení zlatého standardu?

Tohle je náročná úvaha. Vnímám, že dluhy dokážou v ekonomice i pomáhat, což si o inflaci nemyslím. Za posledních zhruba 2500 let bylo více období, kdy se snažily vlády a banky zlatu vyhnout a nemít na něm postavený finanční systém a nikdy jim to dlouho nevydrželo. Tím nechci říct, že chci zlatý standard vrátit, ale nějaký systém se zlatem spojený bych si přál.

Podobnou roli v tomto asi mohou sehrát i kryptoměny (státem či korporacemi neovládané). Však peníze, ve formě zlata stříbra, si vybral tehdy svobodný trh a trvalo mu to několik staletí. Až poté nějaký filuta přišel na to, že to lze zneužít a tisknout více poukázek, než je reálně kovu v bance.

Co říkáte na kroky ČNB, která v 90. letech prodávala náš zlatý poklad při cenách okolo 300 dolarů za unci a dnes chce zlato nakupovat zpět? 

Že tehdy neviděli poměrové grafy :-) Ne, vážně... ty kroky nechápu, byť jsem rád, že ho kupovat aspoň trochu začíná. Je to trochu i o pocitu vlastenectví. Kdysi téměř 90 tun zlata jsme měli i díky tomu, že jsme ho jako občané, hrdí na svou zemi, odevzdali v národní sbírce (to byl opravdový zlatý poklad).

Na závěr jsem pro vás měl připravenou takovou perličku, nyní už ale asi tuším vaši odpověď... Co vy a digitální zlato? Oslovila vás kryptoměnová mánie?

Částečně se na ní také aktivně podílím. Vystudoval jsem ČVUT FEL, takže technologie mám rád a v kryptoměnách vidím investiční i etický smysl. Těžím + přikupuji do Trezoru. 

#investice #komodity #drahekovy #zlato #stribro #investovani #knowhow #jakinvestovat #investicnistrategie

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Díky za super rozhovor!

  1
  • Děkuji a děkuji i za dobré otázky.

   1
  • Kvalitní rozhovor může vzniknout pouze pokud obě strany spolupracují slight_smile ... díky

   0
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
12 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut